W gminach, które szeroko informują o smogu, uchwale antysmogowej, konsekwencjach, wyraźnie więcej mieszkańców decyduje się wymienić kopciuchy na ekologiczne źródła ciepła – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. I choć zauważa, że wyraźnie przyspieszyła likwidacja kopciuchów, to są zapóźnienia w walce ze smogiem po stronie państwa. Dotyczą m.in. norm jakości węgla, czy braku standardów dla pelletu.
Andrzej Guła był jednym z gości Śląskiego Konwentu Klimatycznego, który odbył się w listopadzie na Stadionie Śląskim. To w jego trakcie gospodarz wydarzenia marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zapowiedział, że chciałby, aby jeszcze w tej kadencji samorządu zapadła decyzja o zakazie palenia węglem w domkach jednorodzinnych na Śląsku. Marszałek uważa, że taka graniczną datą używania węgla w domowych kotłach powinien być rok 2028, najpóźniej rok 2029.
Według Andrzeja Guły to bardzo ważna deklaracja.
- Myślę, że następuje ogromna zmiana świadomościowa. Nie tylko wśród ogółu społeczeństwa, ale i wśród polityków, samorządowców. Kiedy jeszcze kilka lat temu jeździliśmy po samorządach, rozmawialiśmy z gminami, to zainteresowanie problemem smogu było dosyć umiarkowane. Dziś samorządowców chcących działać aktywnie jest dużo więcej – zauważa Andrzej Guła.
Wpływ na tempo likwidowania kopciuchów ma podejście miast i gmin w informowaniu o uchwale antysmogowej, programach dotacyjnych jak Czyste Powietrze. Z opublikowanego niedawno rankingu Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że te działania przynoszą efekty. Czołówkę zestawienia stanowią śląskie samorządy. Na 100 najbardziej aktywnych gmin w programie Czyste Powietrze aż 52 pochodzą z woj. śląskiego. Ogółem co miesiąc około trzech tys. mieszkańców woj. śląskiego składa wnioski o dofinansowanie z samego Czystego Powietrza, a są jeszcze lokalne programy dotujące wymianę kopciuchów.
- My widzimy, że tam, gdzie władze lokalne działają aktywnie, gdzie otwierają lokalne punkty obsługi beneficjenta, tam, gdzie jest dobra informacja dla mieszkańców na temat uchwały antymogowej, tam efekty są tego bardzo widoczne. Tam ludzie składają wnioski, tam proces likwidacji niskiej emisji, starych urządzeń opalanych węglem, drewnem, idzie szybciej – mówi Andrzej Guła.
Aczkolwiek lider PAS zauważa, że wciąż są gminy uciekające od problemu, udające, że smog ich nie dotyczy.
- To nie jest dobre podejście. Zamiatanie problemu pod dywan jest złą strategią. To jest przede wszystkim szkodliwe dla mieszkańców, którzy naprawdę oczekują, że będą oddychać czystym powietrzem. My powinniśmy zintensyfikować działania zachęcające mieszkańców do wymiany starych palenisk – dodaje Andrzej Guła.
Do zrobienia w temacie wymiany kotłów zostało jeszcze sporo. Według szacunków PAS z marca 2021 roku w samym woj. śląskim pozostało jeszcze około 100 tys. pozaklasowych kotłów, które powinny zostać zlikwidowane przed 1 stycznia 2022 roku. Nawet, gdyby przyjąć, że miesięcznie trzy tys. osób w woj. śląskim przystępuje do Czystego Powietrza, to w skali roku daje to liczbę 36 tysięcy. Przyjmując takie tempo 100 tysięcy zostanie osiągnięte w ciągu trzech lat. A niekoniecznie są to wnioski na likwidację kopciuchów, bo równie dobrze ktoś może się ubiegać o pieniądze na ocieplenie domu. Niekoniecznie też wśród wnioskujących są posiadacze najstarszych kopciuchów. Raczej są to osoby najbardziej aktywne i świadome problemu.
- Potrzebna jest konsekwencja, czyli informowanie o uchwale antysmogowej, o programach dotacyjnych, pomoc w wypełnianiu, składaniu wniosków, ale też egzekwowanie przepisów. Co z tego, że mamy uchwałę antysmogową, jeśli zapisów nie będzie się egzekwować? Dlaczego udało się to w Krakowie? Dlatego, że tam przestrzegano zapisów uchwały antysmogowej. W przypadku osób najuboższych straż miejska kierowała do programów pomocowych jak Stop Smog. Efekty są. Niedawno naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej przebadali jakość powietrza i zauważyli bardzo znaczącą poprawę. Również ludzie mówią nam, że czują, że w Krakowie oddycha się lepszym powietrzem – mówi Andrzej Guła.
Zapytany, czy aktywność woj. śląskiego w likwidowaniu kopciuchów też przekłada się na wskaźniki jakości powietrza odparł, że aby móc to wymiernie stwierdzić, potrzebne jest porównanie kilku sezonów grzewczych.
- Przy czym trzeba to zrobić z wyłączeniem czynników pogodowych. Są cieplejsze i zimniejsze zimy, co ma wpływ na wyniki jakości powietrza. Takie porównanie właśnie z wyłączeniem pogody wykonał AGH i okazało się, że jakość powietrza się poprawiła. Jestem przekonany, że podobnie będzie w woj. śląskim, jeśli uchwała antysmogowa będzie wdrażana i respektowana – zauważa Andrzej Guła.
Lider PAS został zapytany również o to, czy zauważa poprawę w działaniach instytucji państwowych. Swego czasu Polski Alarm Smogowy miał mnóstwo uwag do działania programu Czyste Powietrze, tempa realizacji wniosków. Media, w tym Śląski Biznes podawały też przykłady osób, które zadeklarowały chęć wymiany kopciuchów i przejścia na gaz, a wciąż nie doczekały się realizacji, bo są opóźnienia w budowie sieci i przyłączy.
- Słuszna uwaga, nie tylko mieszkańcy i samorządy odpowiadają za jakość powietrza, ale również państwo. My widzimy, że postępy są istotne, chociażby w programie Czyste Powietrze. W trzecim kwartale 2020 roku złożono 21 tys. wniosków, a w trzecim kwartale tego roku było to 53 tys. wniosków, więc postęp jest bardzo wyraźny. A stał się możliwy, ponieważ w programie wprowadzono istotne uprawnienia. Proces obsługi beneficjenta stał się prostszy, wnioski uproszczono, czas weryfikacji skrócono. Natomiast to nie oznacza, że można spocząć na laurach. Wciąż w programie są rzeczy wymagające korekty, m.in. bardzo ważne jest, by obsługa beneficjentów na poziomie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska była sprawna.
A jeśli chodzi o inne działania po stronie państwa, to widzimy niestety osłabienie dynamiki tych działań. To jest dosyć niepokojące. Nie możemy się doczekać m.in. przeglądu norm jakości węgla, który miał być zgodnie z ustawą robiony raz na dwa lata. Ten czas już dawno minął, a wciąż nie ma nowych norm jakości węgla, które powinny być ustanowione przez rząd, by uchronić mieszkańców przed spalaniem fatalnej jakości węgla. Wciąż nie ma standardów dla paliw stałych, jak chociażby pellet. Obserwujemy tu niepokojące zjawisko sprzedaży pelletu z odpadem niebezpiecznym, z plastikiem. Od dawien dawna mówimy przedstawicielom rządu, że mamy kotły na pellet finansowane ze środków publicznych, a z drugiej powstają w nich spalarnie odpadów, gdzie do powietrza przedostają się niebezpieczne, rakotwórcze substancje, bo spalany jest pellet, który nigdy nie powinien trafić do sprzedaży.
Widzimy też, że współpraca rządu i samorządu również powinna być dużo lepsza, niż jest obecnie. Tylko skoordynowane działania mogą przynieść rezultaty – dodaje Andrzej Guła.
---
Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,andrzej-gula-brakuje-norm-jakosci-wegla-i-pelletu-wymienione-kotly-sa-jak-spalarnie-odpadow,wia5-4-5720.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kąpielisko w Zdroju. Kiedy otwarcie basenu? Ile zapłacimy za wejście?
4737Porzucony pojazd na rondzie, a w środku... broń?
4401Jak koszą trawę w mieście? Magistrat tłumaczy
2550Pędził prawie 130km/h w zabudowanym! Pirat drogowy zatrzymany w Mszanie
1953Przyjechali karawanem do zgonu, byli pijani. Pracownicy zakładu pogrzebowego z promilami
1872Ulica Libowiec zostanie zmodernizowana - będzie rondo. Koszty pokryje JSW
+8 / -0Policja zatrzymała fałszywego adwokata. Przez trzy lata prowadził sprawy karne, majątkowe czy gospodarcze
+7 / -0Napaść w sklepie spożywczym. Kobieta usłyszała 8 zarzutów
+6 / -0"Stój policja!". Chciał zrobić zakupy, a zatrzymał złodzieja
+5 / -0Przyjechali karawanem do zgonu, byli pijani. Pracownicy zakładu pogrzebowego z promilami
+5 / -1Witacz - nowa tablica przywita wjeżdżajacych do miasta. Widzieliście?
1Papież przyjął rezygnację abpa Skworca. Nowym metropolitą został abp Adrian Galbas
1Po sesji. Anna Hetman z absolutorium i wotum zaufania
1Policjanci apelują: Bądźcie ostrożni w czasie długiego weekendu
0Burze, wiatr, a nawet opady gradu. IMGW ostrzega
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert