zamknij

Biznes

Anna Hetman: Chcemy decydować, gdzie powstają kopalnie

2019-10-04, Autor: JP

Specustawa PiS-u zmieniające Prawo geologiczne i górnicze ma ułatwić budowę kopalń i dać rządowi możliwość wyznaczania specjalnych obszarów wydobycia. Anna Hetman, jako przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych, stanowczo sprzeciwia się zapisom tej ustawy.

Reklama

Obecnie do rozpoczęcia eksploatacji złoża węgla potrzebna jest pozytywna opinia samorządu. Wkrótce może być inaczej. Zaproponowany przez posłów PiS projekt specustawy zmieniającej Prawo geologiczne i górnicze pozbawia gminy i mieszkańców tego prawa.

Decyzją rządu będzie można określić specjalny obszar wydobycia węgla kamiennego lub brunatnego i bez zgody samorządu rozpocząć wydobycie węgla w nowym, dogodnym miejscu – np. pod osiedlem mieszkaniowym, czy węzłem autostrad.

„Zarząd Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, po zapoznaniu się z planowaną nowelizacją prawa geologicznego i górniczego, wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapisów projektu ustawy” - czytamy w komunikacie podpisanym przez Annę Hetman.

Zdaniem SGG „ustanowienie obszaru specjalnego […] zawiesza obowiązywanie prawa miejscowego, jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego”. Ponadto „nie wspomina się tu ani słowem o dobru obywatela i ochronie jego mienia”.

Stowarzyszenie ocenia, że „odbiera się gminom najważniejszą kompetencję, jaką jest kształtowanie polityki przestrzennej, co uderza to w zrównoważony rozwój gminy i jest groźne dla przedsiębiorców innych niż kopalnie”. Natomiast „szybkość postępowania może wyeliminować stronę społeczną”.

„Na koniec podkreślamy po raz kolejny fakt, że tylko i wyłącznie skoordynowana polityka prowadzona przez samorząd i wspierana przez rząd może zatrzymać degradacje środowiska na terenach górniczych oraz wpłynąć na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Intensywne działania podjęte przez niektóre z samorządów, broniących się przed eksploatacją górniczą, nie mogą zostać zniweczone nieprzemyślaną oraz skrajnie jednostronną polityka polskiego rządu, który zapomina o innych mieszkańcach terenów górniczych, którzy nie są związani zawodowo z kopalniami”

- czytamy.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~seboc 2019-10-04
  14:24:20

  13 4

  Czy Pani Prezydent dopiero wstala?
  Dewastacja trwa od dziesiecioleci, jakos miasto nie egzekwowalo od JSW naprawy szkod. JSW dostaje wszelkie zezwolenia wodnoprawne na odprowadzanie syfu. Z haldy wiatr znosi na osiele 100-lecia co chce, czy ktos w magistracie wie, ze halda to nie sa kamyki z potoka, tylko zanieczyszczenie chemiczne i radioaktywne. Wiadukt ponoc tez uszkodzila dzialalnosc gornicza.

 • ~Ania Bezoka 2019-10-04
  22:20:03

  10 7

  Wkoncu odblokują Żory (będzie wydobycie) chociaż 40% mieszkańców pracuje właśnie w JSW !!

 • ~ 2019-10-06
  10:03:25

  18 3

  --trwa okres przedwyborczy ale w mas-mediach trudno o rzeczową dyskusje.Pod wieloma artykułami wybrocznymi (jednostronnymi ) trudno umiescić komentarz,zadać pytania do kandydatów. Redakcje nie pozwalają. Słowem "gadał dziad do obrazu". Za to na autobusach widać wciąż wizerunki takiego co twierdzi że był najaktywniejszy a ja się pytam w czym. ?! POśle Gadowski czy nie dość już krzywdy ludowi Ślaska wyrządziłeś? Popatrz ilu z Nich pomimo iz są z Twojego wieku ale zatrudnieni znacznie wcześniej ,obecnie juz spracowani (nie tak ja ty)- nie dożywa Twojego ukradzionego POlitycznie Im a nowego dla Nich wieku emerytalnego. Kończyłeś szkoly (sztuka dal sztuki) -ale nie pracowałeś tak jak Oni a potem POmogleś złodziejom w sejmie odebrać takim robotnikom to co Oni wypracowali . i...Twoja cała zyciowa odpowiedzialność to dyktanda, Ich znacznie wiecej!. Tobie nie do Sejmu a do Obozu Pracy gdzie powinieneś z kolesiami do końca twoich dni POzostawać. To jest właściwe miejsce dla Ciebie ..Lenin miał racje.

 • ~Ewai Ewa 2019-10-16
  17:03:15

  1 0

  Zgadzam się całkowicie z Panem Inspektorem Pracy. Ponowny wybor Gadowskiego na POsla to jakaś paranoja. PO o się tam pchasz Chlopie.Nie umiesz inaczej ,uczciwej zarabiać forse.?
  ?..Wczesna smierc tyłu ludzi którzy pracowali w okropnych warunkach pracy długie dziesięciolecia, pozbawionych po przepracowaniu znacznie więcej niż 15 lat takiego zasuwania, Iluż to pracownik kow co nie dozywaja obecnie Tuskowego wieku emerytalnego, świadczy że ten Poseł to zwykła POdla .....zepsuta.
  ....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.