zamknij

Wiadomości

Będą zamykać i łączyć szkoły

2011-12-13, Autor: pww
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój przymierza się do reorganizacji szkół średnich. Wszystko dlatego, że  uczniów w szkołach jest o połowę mniej niż miejsc.

Reklama

Prace związane z reorganizacją szkół są obecnie na etapie planowania i symulacji. Miasto chce wybrać najlepsze rozwiązanie, które zapewni zatrudnienie pracownikom oraz stworzenie bazy dydaktycznej zapewniającej realizację kształcenia.

Andrzej Pawłowski, naczelnik Wydziału Edukacji w Jastrzębiu-Zdroju powiedział, że konieczność reorganizacji wynika z niżu demograficznego oraz zbyt dużej ilości niewykorzystanych miejsc w szkołach. - Podczas ostatniej rekrutacji przygotowano 2236 miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych, lecz absolwentów gimnazjów było zaledwie 1040. W praktyce oznacza to, że miasto utrzymuje jedną ogromną szkołę, która jest pusta – mówi.

 

Na razie koncepcję łączenia szkół omówiono z dyrektorami: Zespołu Szkól Handlowych, Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 7. - Wszystkie podjęte przez nas działania mają poprawić strukturę sieci szkół, co w konsekwencji przełoży się na racjonalizacje finansowania edukacji – powiedział naczelnik Pawłowski.

 

Dziś nie wiadomo jeszcze, czy reorganizacja szkól pociągnie za sobą konieczność redukcji etatów. - Zatrudnienie w łącznych jednostkach zależeć będzie, jak dotychczas, od naboru do szkół – tłumaczy Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

 

Co stanie się z budynkami po zlikwidowanych szkołach? - Budynki zostaną przekazane do innych celów edukacyjnych lub wynajmiemy je firmom prywatnym – wyjaśnia Andrzej Pawłowski.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~stona 2011-12-13
  19:34:33

  0 0

  Szkoda, że muszą zamykać, przez co ludzie tracą pracę. Ale z drugiej strony dobrze, bo zostaną tylko ci najlepsi nauczyciele, którym zależy na dobrym wykształceniu młodych, a nie przypadkowi spadochroniarze z innych kierunków studiów.

 • ~zulus 2011-12-13
  19:53:50

  0 0

  Zastanawia mnie, czy Jastrzębie w ogóle jest jakąś konkurencją edukacyjną np. dla Rybnika. Może w liceum na to za wcześnie, ale szkoła wyższa, to pewnie dostajemy bęcki od Rybnika, Katowic i Krakowa.

 • ~SJZ 2011-12-13
  20:03:23

  0 0

  Bo łatwiej jest zamknąć, niż uatrakcyjnić. Albo ułatwić rodzicom wychowywanie dzieci poprzez zapewnienie godnej pracy i PŁACY. Ktoś w tym kraju to kiedyś zrozumie, ale może być już za późno.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.