W Jastrzębskiej Spółce Węglowej aktualnie na tapecie "czternastka". Tzw. czternasta emerytura widnieje w jednym z punktów dokumentu, który pod koniec stycznia w imieniu pracowników wystosowali do zarządu giganta górniczy związkowcy.
Dokument został również wysłany do wiadomości ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworskiego i minister przemysłu Marzeny Czarneckiej.
JSW odpowiada na pytania o swoją przyszłość. Związkowcy: trochę mglista
Odpowiedzi zarządu na pytania związkowców dotarły do nich 10 lutego. W ocenie strony społecznej są "trochę mgliste".
Dostaliśmy odpowiedź od Zarządu JSW SA. Odpowiedź na pytania, które dotyczą przyszłości naszej spółki i jej pracowników. Szczegółowe informacje w zawartym pliku. Ale tak na szybko - wypłata 14-tki zaplanowana jest w terminie wynikającym z wewnętrznych aktów prawnych - czytamy w poście na facebookowym profilu Dobre Związki JSW S.A.
"Piątek, piąteczek, piątunio 14-tego lutego". Co z wypłatą czternastki w JSW?
- Czyli liczymy na to, że wypłata 14-tki będzie 14-tego. Piątek, piąteczek, piątunio 14-tego lutego. Ale tak naprawdę to sytuacja jest poważna i będziemy monitorować sytuację na bieżąco - piszą dalej przedstawiciele górników.
Tymczasem 11 lutego sytuacja diametralnie się zmieniła.
- W dniu 11.02.2025 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Reprezentatywnych Organizacji Związkowych i Zarządu JSW S.A. W trakcie spotkania przedstawiciele Zarządu JSW S.A. zaproponowali odroczenie wypłaty wynagrodzenia tzw. 14-tki do miesiąca czerwca lub wypłatę tego wynagrodzenia w transzach miesięcznych - czytamy w kolejnym poście w mediach społecznościowych.
Przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych nie wyrazili zgody na propozycję zarządu. Po "burzliwej dyskusji" spotkanie zakończono. Jak dowiedzieliśmy się od Artura Fildebrandta, przewodniczącego ZZ Kadra KWK Pniówek, kwestia czternastej emerytury dla pracowników JSW ma rozstrzygnąć się jeszcze dziś.
Do tematu wrócimy.
Pozostałe odpowiedzi zarządu JSW na pytania związkowców przytaczamy poniżej, wraz z pełną treścią pytań, na które stanowią odpowiedź (pisownia oryginalna)
1. Sytuacja ekonomiczna Spółki w kontekście terminowych wypłat świadczeń wynikających z funduszu płac:
- Jak długo jeszcze wystarczy środków finansowych zgromadzonych na Funduszu Stabilizacyjnym aby utrzymać płynność finansową spółki?
- Co się stanie w przypadku sczerpania środków zgromadzonych w Funduszu i utratą płynności finansowej ze spółką i jej 21 tysięczną załogą?
- Co się stanie w tym przypadku z frmami w grupie kapitałowej JSW i kolejnymi 10-cioma tysiącami pracowników?
- Czy zarząd poszukuje innych dodatkowych źródeł finansowania pozwalających na przetrwanie w tym trudnym czasie i dalsze funkcjonowanie firmy?
- Jakie strategiczne decyzje zostały formalnie podjęte przez zarząd w drugiej połowie 2024 roku w celu uniknięcia utraty płynności finansowej?
- Czy fundusz płac w roku bieżącym będzie utrzymany na poziomie 2024 r.?
- Jakie działania podejmuje zarząd, aby zapewnić terminowe realizowanie świadczeń wynikających z funduszu plac?
Ad. 1
- Zgodnie z raportem bieżącym nr 9/2025 Zarząd JSW wyraził zgodę na umorzenie w roku 2025 certyfikatów inwestycyjnych FIZ o łącznej szacowanej kwocie 1,2 mld PLN. Po dokonaniu umorzenia FIZ, wartość inwestycji w portfel aktywów FIZ wg wyceny z dnia 31.12.2024r., po dniu umorzenia szacuje się na kwotę ok. 2,7 mld PLN. Kolejne decyzje o umorzeniu będą podejmowane w oparciu o bieżące prognozy płynności.
- Utrata płynności finansowej wpływa na trudności z kontynuowaniem działalności i może skutkować upadłością Spółki.
- Spółka realizuje szereg inicjatyw mających na celu zahamowanie ujemnych przepływów pieniężnych poprzez poprawę efektywności wydobycia i minimalizację wydatków inwestycyjnych.
- Ponadto realizowane są inicjatywy płynnościowe związane z odraczaniem zobowiązań Spółki, przyspieszaniem należności, a także inicjatywy oszczędnościowe.
- Dostępne źródła finansowania m.in. w postaci przyznanego kredytu SLL w kwocie 1,65 mld PLN są wykorzystywane zgodnie z warunkami zawartej umowy.
3. Terminowość wypłat dodatkowych świadczeń w roku 2025:
- Wnioskujemy o informację na temat wypłat: deputatu węglowego, "Barbórki" oraz czternastki w roku 2025.
- Czy zarząd rozważa podjęcie działań w celu zawieszenia tych świadczeń?
Ad 3.
- Świadczenia należne pracownikom: deputat węglowy, nagroda barbórkowa czy też 14-ta pensja zaplanowane są w projektowanym Planie Techniczno - Ekonomicznym na rok 2025 zgodnie z terminami wynikającymi z zapisów wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy funkcjonujących w Spółce.
- Ewentualna zmiana w tym zakresie wymaga zgody strony społecznej.
4. Stan zatrudnienia i utrzymanie etatów w kontekście zwiększonych planów wydobycia:
- Czy przewidywane jest utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia uwzględniając odejścia na emerytury? Jeśli nie, jakie kroki podejmuje zarząd, aby zrealizować zwiększone plany wydobycia?
- Jakie są plany związane z uzupełnieniem zatrudnienia w obszarach kluczowych dla realizacji wyznaczonych celów produkcyjnych?
Ad 4.
- Obecnie nie planuje się zwiększenia zatrudnienia. Ewentualne braki kadrowe będą realizowane poprzez przemieszczenia pomiędzy Zakładami JSW S.A. w przypadku wystąpienia takiej potrzeby.
- W celu utrzymania obłożenia niezbędnego dla prowadzenia bezpiecznej pracy oraz realizacji wyznaczonych celów produkcyjnych, poziomy zatrudnienia są na bieżąco monitorowane zarówno w oddziałach dołowych jak i w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla.
5. Plan dotyczący pracowników SiG niezbędnych w oddziałach kopalnianych:
- Czy zarząd rozważa włączenie pracowników oddziałów SiG takich jak: OWP, odstawa, transport czy doszczelnianie w struktury kopali co powinno poprawić organizację pracy na kopalniach i realizację planów wydobywczych, wykorzystując wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników posiadających stosowne uprawniania będących w zasobach SIG?
- Otworzenie z powrotem takich oddziałów jak transport taśmowy odstawy głównej urobku jest kluczowy dla osiągnięcia pewności ruchowej i poprawienia efektywności kopalń.
Ad 5.
- Z uwagi na sytuację ekonomiczną firmy, Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. aktualnie nie przewiduje alokacji pracowników zatrudnionych w spółce JSW SIG Sp. z o.o. do JSW S.A. Nie ma również obecnie planów dotyczących włączania oddziałów JSW SIG w struktury kopalń JSW S.A.
6. Prace nad układem zbiorowym pracy:
- Na jakim etapie znajdują się prace nad układem zbiorowym pracy, którego realizację ogłosił zarząd załodze? Prosimy o szczegółowe informacje na temat podjętych działań w tym zakresie.
- Kiedy zarząd przewiduje rokowania z przedstawicielami związków zawodowych w zakresie treści oraz wdrażania układu zbiorowego pracy?
Ad 6.
- Zarząd JSW S.A. uchwałą z dnia 18.12.2024 r. podjął decyzję o wznowieniu prac nad jednolitym Układem Zbiorowym Pracy. O kolejnych krokach dotyczących przebiegu prac nad dokumentem pracodawca będzie informował zainteresowane strony.
7. Plan Strategicznej Transformacji JSW przygotowany przez firmę AT Kearney:
- Wnosimy o przedstawienie pełnego Planu Strategicznej Transformacji bowiem dotyczy on funkcjonowania wszystkich obszarów działania spółki, w tym w każdym zakresie bezpieczeństwa pracowników.
- Jakie konkretne działania przewidziano w ramach strategii w zakresie modernizacji procesów wydobywczych oraz ochrony pracowników?
- Czy istnieją przewidywania co do wpływu strategii na długoterminową stabilność zatrudnienia w JSW?
- Czy ten plan został przekazany poszczególnym jednostkom (kopalniom) spółki oraz firmom w grupie kapitałowej JSW do realizacji? Czy w tym zakresie zostały podjęte stosowne uchwały przez zarząd spółki?
- Czy biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację zarząd przewiduje likwidację, połączenie lub sprzedaż spółek "córek" nie mających nic wspólnego z podstawowym zakresem działania JSW
- Mając na uwadze fakt, iż JSW jest jedynym podmiotem posiadającym infrastrukturę, potencjał oraz spełnia kryteria art. 29 p g g w kontekście treści oficjalnego oświadczenia przedstawiciela spółki Silesian Coal Intemational Group of Companies w temacie złoża Dębieńsko, czy zarząd potwierdza zamiar lub dopuszcza możliwość podzielenia się lub współdziałania przy koncesji badawczej lub wydobywczej w ramach złoża Dębieńsko z tym podmiotem?
Ad 7.
Odpowiedź na przedstawione pytania zostanie przekazana w terminie późniejszym, odrębnym pismem.
Związki zawodowe pytają JSW o finanse. W tle sprawa złoża Dębieńsko
Przypomnijmy pokrótce, że ostatni punkt dotyczy kontrowersyjnej sprawy, o której w ostatnim czasie pisaliśmy dwukrotnie.
Najpierw, w połowie stycznia, media obiegła informacja, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku. Z informacji wynikało, że złożenie wniosku przez zachodnich sąsiadów zblokowało JSW możliwość ubiegania się o koncesję.
Gdyby prawa do strategicznych zasobów trafły w ręce niemieckiego podmiotu, pogorszyłyby już i tak trudną sytuację Jastrzębskiej Spółki Węglowej >>Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?<<.
Niedługo później, w odpowiedzi na liczne zapytania medialne, głos w sprawie zabrały Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz sama zainteresowana spółka.
Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko?
Resort wyjaśniał, że żadna z zainteresowanych firm nie złożyła wniosku o koncesję na wydobywanie kopaliny z obszaru Dębieńsko 1.
W grudniu 2022 roku SCIGC wnioskowało o koncesję na rozpoznanie tego złoża - przypomniał resort. - W wyniku procedury ogłoszonej w Biuletynie Informacji Publicznej JSW w maju 2023 roku złożyła konkurencyjny wniosek, jednak nie spełniał on wymaganych współrzędnych obszaru badań, co spowodowało jego umorzenie.
W efekcie rozpatrzono jedynie wniosek SCIGC, który finalnie w marcu 2024 roku zakończył się decyzją odmowną. Obecnie trwa postępowanie odwoławcze w drugiej instancji.
Ministerstwo zastrzega przy tym, że udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża kopaliny nie jest równoznaczne z nabyciem prawa do wykonywania działalności wydobywczej ze złoża.
Taka działalność wymaga odrębnego pozwolenia organu koncesyjnego i odrębnego postępowania - podkreśla MKiŚ.
Przedstawiciele SCIGC, w wystosowanym oswiadczeniu, również podkreślili, że rozpoznanie geologiczne nie daje prawa do eksploatacji, a jedynie nakłada obowiązek przekazania wyników badań Skarbowi Państwa.
W ocenie spółki, jej projekt nie tylko nie stanowi konkurencji dla działań JSW, co więcej - potencjalna współpraca mogłaby obniżyć koszty inwestycji.
Dzięki współpracy pomiędzy podmiotami można otrzymać w przyszłości dostęp do interesującego je złoża ponosząc zdecydowanie mniejsze koszty inwestycji. Taka jest nasza oferta złożona dla JSW - zaznacza niemiecka firma.
Co z tą ofertą zrobi JSW? Do tego tematu również wrócimy.



Tagi:
JSW,
związki zawodowe JSW,
kadra,
zz kadra pniówek jsw,
artur fildebrandt,
kondycja jsw,
finanse JSW,
górnicy JSW,
odejście od węgla,
Marzena Czarnecka,
jakub jaworski