zamknij

Wiadomości

Czy powrót kolei do Jastrzębia się opłaca? Wkrótce ruszą prace nad szczegółową analizą

2017-03-20, Autor: pww

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentu, w którym dokonana zostanie analiza odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju. Na jego podstawie wiadomo będzie, czy przywrócenie połączeń pasażerskich będzie opłacalne. 

Reklama

Projekt odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał 23,5 tys. euro ze środków unijnych. Jego celem jest przygotowanie analizy społeczno – ekonomicznej różnych modeli rewitalizacji i włączenia Jastrzębia-Zdroju do sieci regionalnych połączeń kolejowych. Ale ze szczególnym uwzględnieniem przejazdów transgranicznych.

- Przygotowana analiza ma być podstawą do stworzenia średniookresowej polityki miast i gmin z obu stron granicy w zakresie inwestycji w infrastrukturę kolejową oraz obsługę przewozów w ujęciu trans granicznym i regionalnym – tłumaczy prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman.

Opracowanie zawierać będzie m.in. analizę istniejącej infrastruktury, opracowanie zakresu rewitalizacji w ujęciu technicznym, oszacowanie nakładów inwestycyjnych, opracowanie kosztów i przychodów operacyjnych funkcjonowania linii i realizacji przewozów, analizę finansowo – ekonomiczną.

- Dopiero po przeprowadzeniu analizy, rozpatrzona zostanie ekonomiczna opłacalność realizacji odtworzenia linii kolejowej oraz jej utrzymania w dłuższej perspektywie. Jeśli okaże się to opłacalne, to miasto podejmie kroki zmierzające do odtworzenia linii kolejowej i połączenia  miastami ościennymi – wyjaśnia Anna Hetman.

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Adam Minkus 2017-03-20
  11:10:32

  9 0

  pisałem pytałem odpowiedź Urzędu znaczy pani sekretarki jasna koleji i nie ma ,nie będzie brak inwestora ..... nie prawda czeska firma chciała wejść do nas z ofertą szynobusów no oczywiście brak zgody pojechał jeden szynobus z Zofiówki do Rybnika i tyle cisza spokój. Prawda jest taka że z komunikacją coraz gorzej większość PKS nawet omija nasze piękne miasto bokiem pociągów nie ma wrócą zapewniam że nie przynajmniej do 2025r.
  Alternatywy komunikacji brak jeden monopol Warbus [MZK]
  Dworzec główny noclegownia autobusów coraz mniej ...

 • ~szela 2017-03-21
  11:37:54

  8 0

  Poprawa połączeń Jastrzębia ze światem powinna być żywotnym interesem wszystkich rządzących tym miastem. Nie tylko AH, ale też radnych, niezależnie od opcji. Dlaczego? Ano dlatego, że miasto w zastraszającym tempie się wyludnia. I jeśli nie będzie w dogodny sposób połączone, nie będzie miało bonusów za przyciąganiem tu nowych mieszkańców. Już teraz ceny mieszkań w Jastrzębiu lecą na łeb na szyję.

 • ~Krystyna Gawłowicz 2017-03-21
  16:04:58

  5 4

  A kto za analizy zapłaci? Wiadomo podatnik tzn ja, ty, my, a nikt nie zapyta czy my chcemy wydawać pieniądze na coś co nie ma żadnych szans na pomyślne rozwiązanie. Wystarczy zacząć od Drabasa, który rozpanoszył się w naszym mieście i dyktuje warunki. Nikt nie panuje nad przewozami Jastrzębie- Katowice. Żadnych ulg przy zakupie biletów i zdezelowane autobusy,zimą nie dogrzane, może ktoś z radnych zainteresuje się tym przewoźnikiem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.