zamknij

Biznes

E-bilet w MZK: ceny biletów i taryfy będą inne

2014-06-23, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Wielkimi krokami zbliża się dzień, od którego pasażerowie komunikacji miejskiej będą posługiwać się elektronicznym biletem. Wprowadzenie tej innowacji wiązać się będzie również ze zmianą taryf oraz cen biletów. Czego jeszcze można się spodziewać?

Reklama

Władze Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju przypuszczają, że e-bilet uda się wprowadzić we wrześniu, czyli w momencie rozpoczęcia roku szkolnego. – Wszystko zależy od postępu prac przy montowaniu kasowników, kamer i całego osprzętowania w autobusach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ten termin jest bardzo realny. Natomiast jeśli nie, to e-kartę wprowadzimy nieco później, ale na pewno pojawi się do 1 stycznia 2015 roku – wyjaśnia Benedykt Lanuszny, dyrektor biura MZK.

Przez pierwsze trzy miesiące obowiązywać będzie zarówno stary – papierowy, jak i nowy bilet. – Zajemy sobie sprawę z tego, że pasażerowie będą potrzebowali czasu, by przyzwyczaić się do zmian. W tym czasie w autobusach będzie kilka kasowników jednego oraz drugiego typu. Jednak po upływie trzech miesięcy bilet papierowy zostanie całkowicie zlikwidowany – informuje Lanuszny.

Zmieniony zostanie także obecny minutowy system naliczania opłat. – Urządzeniom łatwiej będzie liczyć przystanki niż minuty. Jednak opłata będzie porównywalna z czasową np. bilet do 10 minut to taki sam koszt jak do 5 przystanków. Co ważne, całkowicie zniknie osobna taryfa dla linii E3 – powiedział dyrektor.

W czasie pierwszych trzech miesięcy pasażerowie na pewno nie będą musieli płacić więcej za bilet. Jednak później ceny zostaną podniesione. - Nowy system będzie wymagał obsługi, a później konserwacji i napraw. Niestety trzeba uczciwie przyznać, że będzie to generowało wyższe koszty. Niestety za komfort trzeba płacić, więc ceny biletów na pewno nie będą niższe – tłumaczy Krzysztof Baradziej, prezes MZK.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~ 2014-06-23 19:09:13

  Szczera wypowiedź prezesa Baradzieja że po trzech miesiącach ceny biletów zostaną podniesione. Nie wiem czy uzasadniona, bo tłumaczenie że system będzie generować wyższe koszty, jest dobre dla mojego psa, on nie płaci za bilet. Ja się jednak zastanawiam czy tak naprawdę to są wyższe koszty, przecież druk i dystrybucja biletów papierowych będzie ograniczona, więc tu będą niższe koszty. Wyższe koszty przejazdu to mniej pasażerów, mniej pasażerów to mniej kursów i jeszcze wyższe ceny za przejazd. Degrengolada kwitnie.

  6 0
 • ~AleDom 2014-06-23 19:43:14

  W Rybniku ceny na e-karcie są niższe i można na niej korzystać z promocji (np. "Przejazd następnym autobusem w ciągu 15 minut od zarejestrowania wyjścia w poprzednim autobusie, oba przejazdy w granicach Miasta Rybnika – bilet normalny i ulgowy. strefa 0" za 1 zł). Niech wzrastają ceny u kierowców i przy niezarejestrowaniu wyjścia (korzystając z e-karty) to ludzie będą mieli motywację do tego, żeby taką e-kartę nabyć. Ważne żeby były promocje i tanie przejazdy przy "odbijaniu" karty również przy wyjściu.

  2 0
 • ~SuperGitNick 2014-06-24 06:07:48

  Wielka szkoda, że nie myśli się o integracji z innymi systemami(ZTZ, ŚKUP) lokalna karta jest tylko małą wygodą, bez większego zakresu działania jest tylko tyle warta co plastik z której ją wyprodukowano. Na promocję nie liczę, MZK zawaliło MObilet, który mógł być bardziej popularny, ale nie pomyślano o żadnych promocjach, tańszych biletach czy biletach okresowych i tu np. brawa za zapobiegliwość dla Wodzisławia, który ma w MObilecie obsługę okresowych i już widać w ich KM, że ten rodzaj biletu staje się bardzo popularny. Po prostu pomyślano o promocji tego. Poza tym zaczynamy gmeranie przy taryfach, w wykonaniu MZK nie wróży to nic dobrego(ostatnio gmerali przy E-3 i jak to się skończyło?) Daj nam boże cierpliwości i zdrowia!

  2 0
 • ~AleDom 2014-06-24 09:11:52

  @SuperGitNick: MZK myśli o integracji: http://www.tujastrzebie.pl/wywiady,chcemy-byc-pionierem-w-zintegrowanej-komunikacji,wyw5-3470-350.html . Z tego co wiem moBILET w Wodzisławiu kosztuje tyle samo co bilet u kierowcy, prawda to? Jeżeli tak to Wodzisław dopiero zawalił moBILET. Ja osobiście nie ryzykowałbym kupienia okresówki przez ten system, bo telefon może się najzwyczajniej w świecie rozładować. Napisz jak się skończyło gmeranie przy E-3, bo nie wiem. Tym że na 131 są bilety tańsze niż w busiku? Że można tam jeździć na miesięcznym S2? Codziennie jeżdżę E-3 i 131 i jakoś bardzo nie narzekam.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.