zamknij

Wiadomości

Eksperci o pogodzie: to nie anomalie, to niż nurkujący

2019-03-11, Autor: maj

Nie milkną echa wczorajszej wichury, która przeszła przez południową Polskę. Synoptycy tłumaczą, że powodem silnych wiatrów jest niż nurkujący pochodzący znad Morza Północnego. Skala zniszczeń sprawiła jednak, że wielu mieszkańców regionu zastanawia się nad naturą niebezpiecznych zjawisk. Czy mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi?

Reklama

Za nami niespokojna noc. W całym regionie dochodziło do zerwań dachów, łamania drzew i konarów oraz wypadków samochodowych. Wielu mieszkańców nazywa ostatnie zjawiska anomaliami pogodowymi. Co mówią na ten temat eksperci?

- Takie sytuacje się zdarzają. To po prostu aktywny układ niżowy, który przyszedł do nas od strony atlantyku, i który był prognozowany przez meteorologów - mówi synoptyk Józef Warmuz.

Czy występowanie tak silnego wiatru o tej porze roku może mieć związek ze zmianami klimatycznymi?

- Oddzieliłbym te wichury od zmian klimatycznych, to zupełnie inne histore. Silne wiatry to tylko skutek, jednak ważna jest przyczyna. A był nią układ niżowy aktywny widoczny w wyższych partiach toposfery, który dość szybko przemieszczał się przez Polskę w nocy - dodaje synoptyk.

Podobne zdanie mają klimatolodzy. Nie traktują oni wczorajszych wichur jako anomalii pogodowych:

- Mamy do czynienia z niżem nurkującym, który przywędrował znad Bałtyku a nawet znad Morza Północnego. Faktycznie wiało dość mocno, jednak nie nazywałbym tego anomalią pogodową. To się po prostu zdarza i będzie zdarzać w przyszłości, częściej lub rzadziej. Ciężko przewidzieć kiedy i raczej nie ma co doszukiwać się tutaj cykliczności, to może pojawić się znowu za dwa tygodnie a może nie pojawić się w ogóle. W zeszłym roku podobne wichury występowały bodajże w październiku czy listopadzie - tłumaczy klimatolog Robert Pyrc.

Przypomnijmy, w naszym regionie wiatr osiągał prędkości 100km/h, a w Tatrach nawet 140km/h! 

Przeczytaj więcej: Przez miasto przeszła nawałnica

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 54