Agnieszka Socha, prezeska i właścicielka spółek Workerservice sp. z o.o., Workersolution sp. z o.o, HiringSolution sp. z o.o., prowadząca również sieć 6 lodziarni „American Ice Dream” oraz fundatorka i prezeska Fundacji Podzielmy się Dobrem będzie jedną z prelegentek Konferencji „ Empowering Diversity” organizowaną przez Lożę Katowicką, Małopolską, Łódzką i Częstochowską Business Centre Club. Konferencja odbędzie się 3 grudnia w Katowicach w Park Hotel Diament.
Konferencja ta dotyka wielu ważnych tematów, a jednym z nich, bardzo mi bliskich, jest rola kobiet w biznesie i w zarządzaniu firmami oraz wartość jaką wnoszą kobiety w organizacjach biznesowych. Jest to szczególnie ważny temat w kontekście dyrektywy unijnej Women on Boards, która zostanie wdrożona z początkiem lipca 2026r.
Udział i rola kobiet w zarządzaniu firmami w Polsce jest skomplikowanym zagadnieniem. Z jednej strony z najnowszych badań wynika, że mamy już 43% kobiet na stanowiskach kierowniczych, kiedy średnia unijna wynosi 35 procent i jesteśmy w związku z tym drudzy w Europie, zaraz za Łotwą, gdzie ten odsetek wynosi 46%. Oczywiście wszystko zależy od branży i od wielkości firm, np. w moich firmach odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych wynosi ponad 80% i wynika to głównie ze struktury zatrudnienia i tego, że większość zatrudnionych osób stanowią po prostu kobiety.
Jednak im wyżej, tym wygląda to gorzej. Mimo, iż kobiety stanowią już 63% osób z wyższym wykształceniem w Polsce, a ponad trzy czwarte kobiet pracujących na wysokich stanowiskach w firmach deklaruje, że zależy im na zasiadaniu w zarządach spółek, ciągle nie przekłada się to na rzeczywistość. Na koniec 2022 r. udział kobiet we władzach 140 największych spółek giełdowych w Polsce wyniósł zaledwie 12,2 % a wśród szefów zarządów kobiety stanowiły zaledwie 2,1 %.
Biorąc udział w różnych konferencjach branżowych i panelach dyskusyjnych z udziałem kobiet zwykle w którymś momencie pada bezpośrednio lub pośrednio pytanie: „ Jak łączy pani biznes, zarządzanie, pracę zawodową z życiem osobistym, rodzinnym, wychowaniem dzieci?”. Jest to oczywiście bardzo ważne pytanie i często padają odpowiedzi typu: „mam bardzo wspierającą rodzinę i partnera”, „jestem mistrzem planowania i organizacji”, „uwielbiam się rozwijać” czy „moja praca jest moją pasją”. Smutne jest jednak to, że te pytania zadawane są głównie kobietom, tak jakby dobre połączenie aspektów życia prywatnego i zawodowego było właśnie dla nich ogromnym wyczynem. Nigdy nie spotkałam się z tym, aby podobne pytanie zadano jakiemukolwiek mężczyźnie w czasie wywiadu czy wystąpienia, a przecież są to wyzwania ogólnoludzkie, a nie tylko kobiece.
Po 10 latach od przedstawienia projektu przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie dyrektywy zwiększającej udział kobiet we władzach spółek giełdowych. Dotyczy to jedynie tych przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 250 pracowników i są spółkami giełdowymi.
Do czerwca 2026 r. przynajmniej 40 % członków organów zarządzających spółką oraz 33 % stanowisk kierowniczych w spółkach giełdowych mają obejmować kobiety.
Pamiętajmy, że dotyczy to tylko największych podmiotów gospodarczych, ale może być to zmiana, która przełoży się pozytywnie na wiele polskich przedsiębiorstw. Jest to zmiana bardzo istotna w wielu sektorach gospodarki, co pokazuje choćby przykład sektora finansowego, gdzie 60 % wśród pracowników stanowią kobiety, a tylko 13% kobiet znajduje swoje miejsce w zarządach firm.
Wraz z innymi osobami zaangażowanymi w przygotowanie konferencji stworzyliśmy listę 10 korzyści, które uzyskają uczestnicy konferencji.
1. Pozyskanie innowacji i kreatywności potrzebnej do zarządzania – Uczestnicy poznają sprawdzone modele działania, które przyciągają kreatywne i innowacyjne rozwiązania. Świat biznesu wymaga elastyczności, a konferencja dostarcza narzędzi, które pomogą ją budować.
2. Poznanie liderów nowej ery – Spotkania i networking z osobami, które wdrażają zróżnicowane modele przywództwa, to szansa na rozwój relacji biznesowych, które mogą zaważyć o przyszłości Twojej organizacji.
3. Pomoc w rozwijaniu zespołów odpornych na kryzysy – Budowanie zespołów o zróżnicowanych talentach i możliwościach to sprawdzony sposób na tworzenie organizacji, które potrafią adaptować się do nieprzewidywalnych sytuacji. Konferencja przekaże Ci wiedzę, jak zarządzać takimi zespołami i budować ich odporność.
4. Uzyskanie przewagi w kontaktach z klientami – Konferencja uczy, jak lepiej rozumieć potrzeby klientów o różnych profilach i tworzyć produkty oraz usługi, które będą lepiej dostosowane do ich potrzeb.
5. Inspiracje od liderów zmian – Uczestnictwo w konferencji to możliwość wysłuchania liderów, którzy już osiągnęli sukces, wdrażając różnorodność w swoich organizacjach. Te spotkania są nie tylko inspiracją, ale i potężnym zastrzykiem motywacji.
6. Pozyskanie praktycznych wskazówek do wdrożenia od razu – Dzięki warsztatom i panelom, wrócisz do firmy z gotowymi pomysłami, które możesz wdrożyć od razu. Zobaczysz, że inkluzywność i różnorodność są prostsze do osiągnięcia, niż się wydaje!
7. Możliwość uzyskania długoterminowego rozwój i społecznej odpowiedzialności – Działając na rzecz różnorodności, zyskujesz przewagę nie tylko finansową, ale i społeczną. Działania wspierające różnorodność zwiększają prestiż i budują pozytywny wizerunek organizacji.
8. Inspiracja do rozwoju osobistego liderów przyszłości – Każda organizacja potrzebuje liderów, którzy potrafią zarządzać różnorodnymi zespołami. Ta konferencja to miejsce, gdzie poznasz, jak wzmocnić swoje umiejętności zarządzania i dostosować je do dzisiejszych wyzwań.
9. Wsparcie w dostosowaniu do unijnych regulacji – W kontekście nowych wymogów unijnych, dowiesz się, jak przekształcić różnorodność w atut. Eksperci przedstawią regulacje i ich wpływ na polskie przedsiębiorstwa oraz pokażą, jak je efektywnie wdrażać, by stały się częścią strategii biznesowej.
Serdecznie zapraszam na konferencję „Empowering Diversity” i jestem przekonana, że będzie to dzień przepełniony wymianą wiedzy i dobrych doświadczeń, niezbędnych do tworzenia nowoczesnej, otwartej na rozwój i różnorodność firmy.
Pożar na os. Barbary. Mieszkaniec z oparzeniami trafił do szpitala
10824Pan Leszek z hotelowego pokoju trafił prosto do tunezyjskiego więzienia. Wakacje marzeń stały się koszmarem
6409Tragedia nad wodą w Jastrzębiu-Zdroju. Utonął 31-latek
5351Jastrzębie w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby?
2311Wyłączenia prądu w mieście. Gdzie należy spodziewać się przerw?
1602Jastrzębie w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby?
+8 / -0Ilu pracowników zatrudnia Szpital Rehablitacyjny? Ilu pacjentów przymuje placówka?
+8 / -0W jastrzębskich kranach znów popłynie woda z Czech
+6 / -0Jastor do remontu. Lodowisko przejdzie modernizację
+5 / -0Jechał poboczem, wjeżdżał na ścieżkę rowerową. Reakcja 19-latki pozwoliła zatrzymać pijanego kierowcę
+5 / -0Wydała 27 tys. złotych na "wyjście z aresztu". Jastrzębianka oszukana "na wypadek"
1Oszustwo "na wygraną w konkursie IKEA". Jastrzębianka straciła kilkaset złotych
1Rozpoznał poszukiwaną w sklepie. Policjant w czasie wolnym zatrzymał kobietę
0On odwiedzał rodzinę, jego odwiedziła policja. Ukrywał się za granicą, został zatrzymany w Jastrzębiu
0Zostań Mikołajem dla Seniora: od jutra można przynosić paczki!
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert