Fatalna sytuacja jastrzębskich hokeistów

Po dwóch ćwierćfinałowych meczach play-offu hokeiści JKH GKS Jastrzębie mają niezwykle trudną sytuację. Jastrzębianie oba mecze na własnym boisku przeciwko ekipie z Sanoka przegrali i zwycięstwo z ćwierćfinale będzie stanowić nie lada wyzwanie.

W piątek 19 lutego miało miejsce pierwsze spotkanie obu ekip, a hokeiści z Podkarpacia wykonali pierwszy krok w stronę półfinału. W pierwszym meczu na Jastorze sanoczanie pewnie wygrali 4:1. Honor JKH uratował Łukasz Nalewajka, który trafił do siatki w ostatniej sekundzie meczu.

W pierwszej odsłonie żaden zespół nie rzucił się do zmasowanych ataków. Zarówno JKH, jak i Sanok zaczęły spokojnie mecz otwierający ćwierćfinałową rywalizacje. Trochę więcej pracy miał golkiper gospodarzy, który zaliczył trzynaście udanych interwencji.

Na początku drugiej tercji jastrzębianie popełnili dwa kosztowne błędy, po których w odstępie 64. sekund stracili dwa gole. Dzięki temu Sanok wypracował sobie dobrą zaliczkę przed decydującą odsłoną.

Ostatnia część spotkania nie wpłynęła już na losy meczu, choć gospodarzom nie można odmówić woli walki. Niestety, sanocka defensywa była nieugięta. Niespełna trzy minuty przed końcem meczu jastrzębianie zagrali va-banque zdejmując z lodu bramkarza. Zamiast kontaktowego gola, zaledwie po 8 sekundach od zejścia bramkarza, Alex Szczechura posłał gumę do pustej bramki. Tej sztuki dokonał jeszcze raz, kiedy w 59. minucie podwyższył na 4:0, pieczętując wygraną STS-u Sanok. Miejscowi dosłownie w ostatniej sekundzie zdobyli honorowe trafienie za sprawą Łukasza Nalewajki.

I mecz ćwierćfinału (play-off)

JKH GKS JASTRZĘBIE - CIARKO PBS BANK STS SANOK 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Bramki:

0:1 - 21:39 - Marek Strzyżowski - Robert Kostecki, Joni Tuominen
0:2 - 22:43 - Michael Cichy - Tony Vidgren, Alex Szczechura
0:3 - 57:19 - Alex Szczechura - Michael Cichy, Tony Vidgren (pusta bramka)
0:4 - 58:53 - Alex Szczechura - Michael Cichy, Tony Vidgren
1:4 - 59:59 - Łukasz Nalewajka - Jakub Stasiewicz, Tobiasz Bigos

Skład JKH:

JKH GKS Jastrzębie: Tomljenović (Zabolotny) - Górny, Látal, Bordowski, Stantien, Laszkiewicz - Gimiński, Janáček, Plichta, Petro, Świerski - Bigos, Pastryk, Kulas, Rostkowski, Danieluk - Stasiewicz, Vrána, Jaworski, Ł. Nalewajka, R. Nalewajka.

Szansa na rewanż pojawiłą się już dzień później. 20 lutego w sobotę na Jastorze rozegrano kolejny mecz pomiędzy drużynami JKH GKS Jastrzębie a Ciarko PBS Bank STS Sanok. W drugim meczu hokeiści z Podkarpacia pokonali na Jastorze JKH GKS Jastrzębie 4:2 i do awansu do najlepszej czwórki brakuje im już tylko jednego zwycięstwa. Trzeci mecz już w najbliższy wtorek 23 lutego w Sanoku, gdzie jastrzębianie będą mieli ostatnią szansę, by nie kończyć sezonu za wcześnie.

Pierwsze minuty pokazały,  że jastrzębianie wyciągnęli wnioski z piątkowej porażki. Podopieczni Roberta Kalábera zagrali z większą agresją i już w piątej minucie objęli prowadzenie. Po czasie starcie się wyrównało, a gdy Sanok mocniej nacisnął na rywala był już remis. Błąd w rozegraniu krążka popełnił Tomasz Pastryk, a będący na czystej pozycji Michael Cichy bez problemów posłał gumę do siatki. Dosłownie w ostatniej sekundzie miejscowi powinni odzyskać prowadzenie, ale w idealnej sytuacji Mateusz Danieluk uderzył nad poprzeczką.

Druga odsłona to już pokaz siły zagranicznych hokeistów Sanoka, którzy w tercji gospodarzy robili praktyczne to, co chcieli. W 24. minucie sanoczanie objęli prowadzenie, a 12 minut później było już 3:1 dla gości.

W decydującej części spotkania Sanok tylko potwierdził swoją wyższość nad rywalem. Gdy w 53. minucie Nathan Śliwiński strzałem z najbliższej odległości pokonał Mate Tomljenovića było już po meczu. Jastrzębskim kibicom na osłodę zostało trafienie Leszka Laszkiewicza, który dziesięć sekund przed końcową syreną ustalił wynik meczu na 2:4.

W ćwierćfinałowej rywalizacji jest już 2:0 dla Sanoka, który potrzebuje tylko jednego zwycięstwa, by zameldować się w najlepszej czwórce Polskiej Hokej Ligi. Jastrzębianie ostatnią szansę dostaną w najbliższy wtorek, kiedy zagrają w Arenie Sanok. Jeśli podopiecznym Roberta Kalábera nie uda się przełamać hokeistów z Podkarpacia, to JKH zakończy sezon na piątym miejscu.