zamknij

Wiadomości

Górnicy zablokowali ronda. Żądali odwołania prezesa Zagórowskiego

2015-01-30, Autor: pww
Niespokojny piątek w Jastrzębiu-Zdroju. Dziś w samo południe na jastrzębskich ulicach pojawiło się ponad 2 tysiące pracowników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zdeterminowani górnicy postanowili zablokować rondo na ul. Wodzisławskiej (obok marketu Aldi) oraz rondo z DGP na ul. Rybnickiej.

Reklama

Dzisiejszy protest jest odpowiedzią pracowników JSW na decyzję rady nadzorczej, która nie zdecydowała się odwołać ani zawiesić prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. – Postanowiliśmy wyjść na ulice, by rozładować emocje górników, którzy mieli już najróżniejsze pomysły – wyjaśnił Piotr Szereda, rzecznik prasowy związków zawodowych. – Chcemy pokazać, że jesteśmy zbulwersowani tym, co się dzieje – dodał.

Protest trwał przez godzinę. Wzięli w nim udział górnicy Ruchu Jas-Mos oraz Ruchu Zofiówka. W sumie na ulice wyszło ponad 2 tysiące górników. – To co się dzieje powinno być sygnałem, że na ulice może wyjść nawet 20 tysięcy górników – wyjaśnił Szereda.

Jakie będą kolejne kroki? Na razie strajk będzie wyglądał tak, jak dotychczas. Związkowcy nie chcą, by się nasilił i czekają na rozmowy z zarządem. Ponownie zaznaczają, że nie zamierzają rozmawiać z prezesem Zagórowskim. Według nich, to właśnie prezes jest odpowiedzialny za złą sytuację w spółce. 

> Protest górników okiem naszego fotoreportera


Aktualizacja:
Dziś w siedzibie JSW rozpoczęły się rozmowy pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym JSW a przedstawicielami Zarządu JSW (w rozmowach nie uczestniczył prezes JSW Jarosław Zagórowski) w obecności Józefa Myrczka, przewodniczącego Rady Nadzorczej JSW, występującego w roli obserwatora. - W trakcie spotkania ustalono, że rozmowy będą kontynuowane w poniedziałek rano z udziałem wspólnie wybranego mediatora Longina Komołowskiego - napisała w komunikacie Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka prasowa JSW,

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~joseph 2015-01-30
  16:03:51

  8 0

  Ciekawe jak długo potrwa ta farsa. Zagórowski pewnie jest nie do ruszenia i szczerze wątpię, by za kadencji innego prezesa sytuacja była lepsza. To oczywiste, że Zagór robi to, co mu przełożeni nakazują i każdy inny prezes będzie robił dokładnie to samo. Obudźcie się chłopaki, bo tylko szkoda waszych wypłat.

 • ~MqG 2015-01-30
  19:40:00

  13 0

  Górnikom się wydaje, że są tacy poszkodowani a winny zarząd. Może wreszcie do was dotrze, że PRL już zakończył swoją działalność. Obowiązuje rynkowy system w gospodarce. Sporo spadają ceny węgla na światowych rynkach to normalnym jest ze nie ma zysków i trzeba przyciągnąć pasa. Jak się wam nie podoba to przecież możecie znaleźć inna pracę. Nikt nie został zesłany do pracy w kopalni. Takim działaniem tylko tracicie poparcie w społeczeństwie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby powołanie nowej spółki bez związków i raz na zawsze wyczyszczeenia problemu. Czy nie widzicie, ze takim postepowaniem wasz pracodawca ma większe kłopoty? Nie lepiej przyciągnąć pasa i mieć pracę? Można oczywiście żyć jak świnia dobrze aczkolwiek krótko, ale to bardzo puste myślenie. Mam nadzieję, ze nie będzie kolejnego postulatu, żeby zapłacić strajkującym za dni w które nie raczyli podjąć pracy. Zapewne jak znów nie dostaniecie kasy za strajku to znów prezes będzie winny, ze się wam pracować nie chciało.

 • ~roger 2015-01-30
  21:37:07

  25 0

  Gdyby kopalnia była prywatna każdy komu nie chce się pracować dostał by zwolnienie i po krzyku. A dlatego, że kopalnie są dotowane z kieszeni podatników mamy to co na załączonym obrazku. 9 związkowców którzy dostali dyscyplinarkę nie powinno nigdy wrócić do pracy na żadnej kopalni. Nie rozumiem jednego skoro jest Źle to idę szukam lepszej pracy. Ale jedyne co się umie to narzekanie, wrzaski i rycie to nie ma mowy o szukaniu nowego miejsca pracy.

 • ~bolektempy 2015-01-31
  08:57:17

  21 0

  Dzięki takim blokadom zyskują tylko jedno... coraz większą niechęć ludzi. A co do samej sytuacji to Zagórowski nie powinien się uginać... rozpieprzyć całe te związki - Zabrać im wszystkie przywileje nie chce się zjeżdżać na dół to wypad z kopalni. Następny krok to likwidacja przywilejów dla tych osób, które nie pracują bezpośrednio przy wydobyciu węgla - zabrać Barbórkę pracownikom administracji (skoro to nagroda z okazji dnia górnika) zabrać im również kartki na żywność (chyba posiłki regeneracyjne im potrzebne nie są). To już dałoby ogromne oszczędności. Komu się nie podoba to wypad...
  Następna kwestia oczywiście ograniczyć zarobki Zarządu... niemoralne jest żeby Prezes JSW, dyrektorowie (których jest kilkanaście) zarabiali więcej niż Prezydent czy Premier państwa. Wymiana Zagórowskiego nic nie da, bo plan oszczędnościowy jest konieczny. I tak jak napisał ~joseph każdy inny prezes zrobi to samo - bo nie ma wyjścia.

 • ~Leszek Małysz 2015-02-02
  09:36:16

  12 0

  Co rondo i mieszkańcy mają wspólnego z problemami Górników... Idźcie wykrzyczeć się pod siedzibę Spółki a nie utrudniacie życie innym....

 • ~ 2015-02-06
  22:19:47

  2 0

  Dopóki nie spóźniłem się do pracy przez zablokowane rondo w świerklanach byłem za górnikami. Pracując u prywaciarza za swoje spóźnienie nie dostanę premii uznaniowej w tym miesiącu. Dlatego pytam, dlaczego ten protest wymierzony jest w nas mieszkańców ? bogu ducha winnych? Trzeba ograniczyć przywileje górników bo w głowie im się przewraca. A jak się nie podoba to zawsze mogą zatrudnić się np. u prywaciarza, wtedy oczy im się otworzą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.