zamknij

Wiadomości

Jastrzębianie rozmawiali z Bronisławem Komorowskim o demokracji i nie tylko

2017-10-19, Autor: pww

Kilkadziesiąt osób przyszło wczoraj na spotkanie z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim, które odbyło się w Sali Diamentowej Kompleksu Dąbrówka. 

Reklama

Bronisław Komorowski swoje wystąpienie rozpoczął od zapewnienia, że Śląsk jest mu szczególnie bliski. – Wcześniej nie mogłem zdradzać swoich sympatii, bo byłem prezydentem wszystkich Polaków. Ale muszę przyznać, że Śląsk jest mi bardzo bliski i dobrze się tu czuję – mówił.

Podkreślił, że w jego domu zawsze ważna była historia i tradycja. Podobnie, jak w śląskich rodzinach. – Moja rodzina przez 300 lat żyła na Litwie, a ja urodziłem się na Dolnym Śląsku. Mieszkaliśmy w domu, gdzie znaleźliśmy schronienie – my – polska rodzina wypędzona ze Wschodu. Dlatego Ślązacy, którzy mają w sobie wyjątkowy skarb są mi bliscy – powiedział były prezydent. – Macie w sobie ciągłość historii, rodziny, obyczajów. Tu nikt nie musi ubierać dziwnego stroju i udawać, że jest Ślązakiem. Śląsk zawsze jawił mi się krainą, gdzie ludzie najbardziej się cenią i szanują – dodał.

Były prezydent powiedział, że zawsze marzył o tym, by Polacy w ramach integrującej się Europy czuli potrzebę zarówno otwartości na cały świat, jak i potrzebę swojskości.

Następnie przyszedł czas na zadawanie pytań. Jastrzębianie oraz mieszkańcy ościennych miejscowości pytali m.in. o miłość do polowania, przyczynę przegranych wyborów oraz współczesne zagrożenia dla demokracji. 

 

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~RM Rój 2017-10-19 20:31:08

  JASTRZĘBIE SIĘ WSTYDZI ZA TAKICH "GOŚCI"

  14 3
 • ~ 2017-10-19 21:45:04

  Dopiero jak poczuł ,że przerabie prezydenture z Panem Duda zalapal co zrobił--.Przypominam: "Bronisław Komorowski nagle zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat"-nie potrafi zrozumieć ,że w tym kraju cięzko zasuwały młode osoby bez ferii i wakacji nawet od 15 r zycia ,póżniej w szkodliwych i nieb warunkach pracy wg rozporzadzenia z 82roku ,oraz w soboty i swieta jak to na Sląsku bez dni zamiennie wolnych jak i w nadgodzinach -taki "mądry " –przedtem jak podpisywał wieku wyższy czy to w pomostowych a nastepnie jeszcze o 2 lata nie potrafił tego zrozumieć ? --a ---dlatego przegraliście!!!-- dlatego jesteście POdłymi draniamii !!--bo jesteście Politycznymi złodziejami i zbyt wielu ludzi skrzywdziliście!

  17 2
 • ~ 2017-10-19 21:49:28

  To tez POdpisał ten "demokrata": 13 przykładów w Ustawie o Emeryturach Pomostowych złamania Konstytucji RP, (oraz jak wsteczne okradanie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił także Sędzia TK . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:)
  1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków.
  2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej gdyż byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) …
  3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ...
  4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, …
  5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy - (też się kłania Konstytucja.!....)...
  6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza strach lub bezrobocie!!!.
  7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY -art 21 ustawy ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._
  8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!...(obecnie już 65)_
  9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek””
  10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. (65)Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały.
  11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na myśli opracowując tą Ustawę POdmostową (nawet PIP tego nie wie) a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe"
  12. Nigdy natomiast faktycznie nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur.(nie ma zapisu o odwołaniu ale niechcą Rozporządzenia stosować)
  13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -dlaczego? a więc?.
  …......Podzielilono Ustawą Pomostową robotników na tych starszych niż 1958 rocznik i młodszych – a co na to Konstytucja RP ?-Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski razem z Nim stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy.. TK -fragment Uzasadnienia .”.Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?..

  15 2
 • ~ 2017-10-19 21:53:48

  Przecież większość z tych tam obecnych Emerytów wg Niego powinno jeszcze zasuwać w pracy gdyż nie maja 67r zycia. Wszak to wypada jak Krzywonos samej brać emeryture od wczesnych lat dotowaną od Premier Kopacz i Tuska a innym kazać na nia pracować do 67roku.

  16 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.