zamknij

Biznes

Jastrzębie na pewno opuszcza MZK. To pierwszy krok do bezpłatnej komunikacji

2015-06-22, Autor: pww
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Anna Hetman i Ryszard Rakoczy oficjalnie poinformowali, że Jastrzębie-Zdrój podtrzymuje swoją decyzję o wystąpieniu z MZK. Włodarze zarzucają związkowi, że dopłata Jastrzębia do komunikacji jest zbyt wysoka, a rozkłady jazdy nie były zmieniane od lat.

Reklama

Przypomnijmy, miasto musiało podjąć ostateczną decyzję o podtrzymaniu lub wycofaniu się z uchwały Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój do 30 czerwca. Prezydent Anna Hetman powiedziała, że decyzja o uruchomieniu własnej komunikacji została bardzo dokładnie przemyślana. – Mogę zapewnić, że od 1 stycznia nie będzie żadnych przestojów, a mieszkańcy będą mogli bez problemów jeździć do szkół czy do pracy – mówiła.

Wystąpienie z MZK ma służyć wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji – przypomnijmy, to główna obietnica wyborcza obecnej prezydent. – Dziś trudno mówić o konkretach, bo nie wiemy, jak w tej sytuacji zachowają się pozostałe gminy oraz czy w 2016 roku związek nadal będzie istnieć. Z pewnością jest kilka możliwości – powiedziała.- Nie wiemy od kiedy mieszkańcy będą mogli jeździć bez biletów. Wszystko zależy od tego, jak sprawnie pójdzie nam organizacja komunikacji – dodała.

Zdaniem Ryszarda Rakoczego – byłego już przewodniczącego MZK – gminy nie są zadowolone z funkcjonowania związku. A każdy wariant jest lepszy od obecnego. – Nie podobało nam się przede wszystkim to, że Jastrzębie każdego roku musiało wpłacać więcej pieniędzy do budżetu MZK. Poza tym trasy przejazdów i rozkłady jazdy nie były zmieniane od lat – wyjaśnił.

W 2015 roku Jastrzębie-Zdrój musi zapłacić MZK 12,8 mln złotych. Według prezydent Hetman te pieniądze wystarczą na organizację własnej, bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców.

A co z unijnym projektem wprowadzającym m.in. e-bilet? – Jeśli związek przestanie istnieć, to trzeba będzie zwrócić unijną dotację. Domyślam się, że każda gmina będzie musiała zapłacić proporcjonalnie do wnoszonego wkładu – wytłumaczyła Anna Hetman. 

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~AleDom 2015-06-22
  15:05:10

  12 0

  Oby tylko "bezpłatna" komunikacja miejska nie była przyczyną spadku jakości. Tak jak np. w Żorach. No i ciekawe co z połączeniami międzygminnymi.

 • ~Bastek 2015-06-22
  18:42:14

  0 7

  Super jestem z tego zadowolony ze w końcu nie będziemy mieli darmową Komunikacje - jak przystało na XXI wiek . Dziękujemy Pani Prezydent za taki gest i życzymy powodzenia w dalej pracy.A co chodzi o rozkład jazdy , to prawda w teraz to jak jadą jeden za drugim a potem godzina przerwy.Fanie by było jak by każdy Mieszkaniec mógł wysłać proponowany rozkład na przykład na e maila i po ocenie tego rozkładu jazdy i po małej korekcje można go było , wprowadzić w plan realny. Moim zdaniem każdy Mieszkaniec by był zadowolony z takiej , możliwości , a być może nie który jego pomysł by wszedł w życie z małą poprawką

 • ~AleDom 2015-06-22
  19:36:24

  3 0

  Rozkłady powinni układać specjaliści, bo inaczej znowu będą kosztowne i niepotrzebne linie zewsząd-dowsząd i "muchowozy". Owszem, opinie mieszkańców powinny być brane pod uwagę, ale tylko jako luźna wskazówka, by umożliwić połączenie (niekoniecznie bez przesiadki) dwóch przystanków o jakiejś godzinie. Mieszkańcy nie mają pojęcia o obiegach pojazdów, potokach pasażerskich, itp. Rozkładami niech się zajmą profesjonaliści.

 • ~Mozie 2015-06-23
  14:15:31

  3 0

  @AleDom obniżenie standardów masz na 100%. "Bezpłatna"(w cudzysłowiu) KM to wieczne oszczędności, na taborze, na WZKM, na infrastrukturze. Patrz Żory. Ta bezpłatna komunikacja miejska to bełkot dla niedorozwojów, którzy się cieszą, że nie będą musieli kupować biletu. Biletu nie kupicie, ale za to zapłacicie w podatkach. MZK jakie było takie było, ale jakiś standard mieli i widzieli też potrzeby transportu międzygminnego.

 • ~AleDom 2015-06-23
  16:08:18

  2 0

  Tego się obawiam. Chociaż w sumie tyle było wozokilometrów niepotrzebnie dublowanych w stadach, że coś można zaoszczędzić. Ale czy aż tyle? Zobaczymy. Chęć współpracy gmin w regionie odnośnie KM też chyba jakaś wielka nie jest, odpowiedzialne za komunikację międzygminną władze województwa pewnie umyją ręce. Cóż, będę mógł tylko apelować do władz miasta żeby nie stawiały kosztów na pierwszym miejscu. No i ciekawe co stanie się z PKM - wielce prawdopodobne, że z autobusami widocznymi na zdjęciu trzeba będzie się pożegnać - PKM może zostać podzielony, poza tym ostatnie Solarisy to tylko dzierżawa. UM musiałby bardzo się postarać żeby PKM przetrwał w formie podobnej do tego co jest dziś. Będzie mi szkoda przedsiębiorstwa, które przez 22 lata gwarantowało w Jastrzębiu wysoką jakość usług. Licząc razem z czasami WPK - 39 lat. Pożyjemy, zobaczymy.

 • ~jacek_placek 2015-06-27
  15:34:46

  3 0

  Ja tam się cieszę, bo ten mzk to dla mnie porażka. Ale mam nadzieję, że od 1 stycznia to pkm będzie nas woził i mam naddzieję, że nie chodzi tu o "oszczędnośći" tylko o podniesienie komfortu dla mieszkańców.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 765