Jastrzębski Węgiel: nic za darmo. brązowe medale coraz bliżej

2014-04-24, Autor: mkor, źródło: JW
Po dwóch setach drugiego meczu o brąz Plus Ligi, zawodnicy Jastrzębskiego Węgla mogli być już myślami pod prysznicem. Potem spotkanie nabrało jednak rumieńców, które trudno było przewidzieć.

Przegrywając w setach 0:2, ZAKSA nagle się obudziła. Wygrała dość pewnie kolejne dwie odsłony i doprowadziła do tie-breaku. W tym ostatnim Jastrzębski wygrał dopiero 22:20, ale wróćmy najpierw do tego, co działo się wcześniej.

Po porażce w pierwszym meczu siatkarze ZAKSY wyszli mocno zdeterminowani na parkiet. Początkowo nic się im jednak nie układało. Szybko czerwoną kartkę obejrzał Paweł Zagumny, który odkopnął piłkę po jednej z sędziowskich decyzji. Drużyna z Kędzierzyna-Koźle popełniała sporo błędów własnych, a Jastrzębianie skrzętnie to wykorzystywali. Świetnie dysponowany był Krzysztof Gierczyński. W pewnym momencie goście zmniejszyli co prawda dystans z 16:11, na 16:15, ale na więcej stać ich już nie było. Ostatecznie Jastrzębski wygrał do 22.

Drugi set to znów dobra gra gospodarzy. Ważny psychologicznie był pojedynczy blok Van de Voorde na Możdżonku w jednej z pierwszych akcji seta. Utemperowało to jeszcze bardziej zapędy ZAKSY. Goście nie radzili sobie też w przyjęciu. Zagrywki Gierczyńskiego, Pajenka czy Kubiaka sprawiały im mnóstwo problemów. Na drugiej przerwie technicznej było 16:7, a w całym secie 25:17.

10-minutowa przerwa zmieniła przebieg gry o 180 stopni. Nasi zawodnicy nie potrafili złapać odpowiedniego rytmu gry i często się mylili. Od początku seta goście wypracowali przewagę, którą utrzymali przez kolejne minuty. ZAKSA wygrała 25:19 i głodna gry podeszła do czwartej odsłony.

> Zdjęcia z meczu Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle można zobaczyć tutaj

POGOŃ ŁASKO
W niej również początek należał do podopiecznych Sebastiana Świderskiego. ZAKSA prowadziła 8:6, ale chwilę potem jej atakujący Bociek zaczął się mylić. Zrobił to dwa razy z rzędu i mieliśmy remis. Jastrzębski wyszedł nawet na prowadzenie, ale jeszcze przed drugą przerwą techniczną je utracił. Kluczowy był as serwisowy w wykonaniu Kooya (13:15). Od tego momentu gospodarze słabo grali w przyjęciu, a rywale zagrywką zwiększali dystans. Przy stanie 19:24, w polu serwisowym pojawił się Łasko. Dobrze grający kapitan Jastrzębskiego Węgla wziął sprawy w swoje ręce. Serwował na tyle skutecznie, że doprowadził do remisu! Tym sposobem jastrzębianie obronili aż 5 piłek setowych. Publika była zachwycona. Niestety, dwie ostatnie akcje należały w tym secie do gości.

UCIEKLI SPOD GILOTYNY
Tie-break od początku był zacięty. ZAKSA miała okazję wrócić do gry w wielkim stylu, przegrywając 0:2 w setach, więc chciała dokończyć dzieła. Po zagrywce Zagumnego goście byli bliscy swego. Osiągnęli dwupunktową przewagę (6:8). W pewnym momencie Jastrzębski mógł doprowadzić do wyrównania, ale w kluczowej chwili, Kubiak poślizgnął się podchodząc do ataku. Jęk zawodów na trybunach. Goście czuli się jak ryba w wodzie. Zagumny z drugiej piłki dał pierwszego meczbola swojemu zespołowi (12:14). Nasi uciekli jednak spod gilotyny. W kolejnej akcji, Kubiak zrobił już wszystko jak należy, a chwilę potem Kooy z drugiej linii zaatakował w aut! Remis po 14 i teraz to Jastrzębie było w natarciu. Kolejne akcje to punkt za punkt. Emocje sięgały zenitu. Ostatecznie próbę nerwów lepiej wytrzymali gospodarze, którzy wygrali tie-breaka do 20.

Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:22, 25:17, 19:25, 24:26, 22:20)

Jastrzębski Węgiel: Łasko, Gierczyński, Pajenk, Van de Voorde, Masny, Kubiak, Wojtaszek (libero) oraz Malinowski, Marechal, Filippov, Popiwczak

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Witczak, Zagumny, Ruciak, Możdżonek, Wiśniewski, Kooy, Lewis (libero) oraz Pilarz, Ferens, Bociek

MVP: Damian Wojtaszek