Jastrzębski Węgiel obronił 4. miejsce w tabeli

2017-03-28, Autor: df

W meczu 29. kolejki rozgrywek PlusLigi Jastrzębski Węgiel wygrał po dogrywce z GKS-em Katowice. Tym samym udało mu się utrzymać 4. miejsce w tabeli. Do końca sezonu pozostała już tylko jedna kolejka.

Dzisiejsze (28 marca) spotkanie w Spodku Jastrzębskiego Węgla z GKS-em Katowice rozpoczęło się lepiej dla naszej drużyny. Po dwóch asach serwisowych Macieja Muzaja Pomarańczowi prowadzili 6:2. Kilkupunktowa przewaga utrzymała się aż do końca seta. Katowiczanie starali się odrabiać starty, ale jastrzębianie od razu odpowiadali skutecznymi atakami. Pierwszą piłkę setową dla JW zdobył po potężnym ataku z prawego skrzydła Jason De Rocco. Co prawda GKS obronił pierwszego setbola, ale przy drugim Karol Butryn posłał serwis w siatkę i na tablicy wyświetlił się wynik 1:0 dla Jastrzębskiego Węgla.

Początek drugiej partii to walka punkt za punkt. Gospodarzom udało się odskoczyć na kilka punktów po ataku Kacpra Stelmacha (7:5). Z kolei as serwisowy Marco Falschiego oznaczał wynik 9:5 dla GKS-u. Kiedy Pomarańczowi po atakach Macieja Muzaja i Salvadora Hidalgo Olivy zniwelowali stratę do jednego punktu trener katowiczan poprosił o przerwę na żądanie. Po pauzie drużyna gospodarzy odbudowała kilkupunktową przewagę. W zespole z Jastrzębia-Zdroju impuls do ataku dał po raz kolejny Oliva, który zdobył 3 punkty z rzędu i doprowadził tym samym do wyniku po 16. Wówczas o drugi czas poprosił szkoleniowiec GKS-u. Po przerwie siatkarze JW dwa razy zablokowali Stelmacha, dzięki czemu wyszli na prowadzenie. Następnie zobaczyliśmy serię zepsutych serwisów w wykonaniu obu ekip. Dopiero skuteczny atak Muzaja dał Pomarańczowym piłkę setową. Druga partia zakończyła się niecelną zagrywką Rafała Sobańskiego i było już 2:0 dla gości.

Po 10-minutowej przerwie Jastrzębski Węgiel kontynuował dobrą grę utrzymując 2-punktową przewagę nad rywalami. Po mocnym ataku Serhiy Kapelusa katowiczanie wyrównali stan seta (12:12). Z kolei punktowa zagrywka Pawła Pietraszko pozwoliła gospodarzom objąć prowadzenie (17:16). Kilka błędów własnych jastrzębian zwiększyło przewagę GKS-u, której nie oddali do końca trzeciego seta, wygrywając go do 22.

Czwartą partię lepiej rozpoczęli gospodarze. Już w pierwszych minutach zdobyli kilka punktów z rzędu, wychodząc tym samym na prowadzenie. Kiedy siatkarze z Katowic zaczęli uciekać naszej drużynie Mark Lebedew poprosił o przerwę. Po niej Pomarańczowi szybko wyrównali wynik spotkania (10:10). Następnie gospodarze dwa razy postawili szczelny blok na Olivie i Muzaju, czego efektem była kolejna przewaga GKS-u. Goście próbowali odrobić stratę, ale pogrążyły ich błędy własne. Czwarty set zakończył się na korzyść katowiczan i do rozstrzygnięcia meczu potrzebny był tie-break.

Na początku dogrywki zobaczyliśmy ostrą walkę punkt za punkt. Po ataku z szóstej strefy Olivy jastrzębianie objęli prowadzenie. Świetna dyspozycja kubańczyka oraz Macieja Muzaja pozwoliły JW zbudować bezpieczną przewagę. W ostatniej akcji meczu Pomarańczowi zatrzymali na siatce Butryna.

GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 2:3 (20:25, 23:25, 25:22, 25:21, 9:15)

MVP: Lukas Kampa.

GKS Katowice: Butryn, Falaschi, Kalembka, Krulicki, Kapelus, Sobański, Stańczak (libero) oraz Fijałek, Stelmach, Mariański (libero), Pietraszko.

Jastrzębski Węgiel: Muzaj, Kampa, Boruch, Kosok, Oliva, De Rocco, Popiwczak (libero) oraz Bachmatiuk.

Ostatni mecz PlusLigi drużyna z Jastrzębia-Zdroju rozegra w sobotę, 1 kwietnia z Łuczniczką Bydgoszcz. Początek o godz. 14.45 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy al. Jana Pawła II.