Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przedstawił dzisiaj projekt uchwały antysmogowej. Jeżeli zostanie ona przyjęta przez sejmik w lutym lub marcu, to od września zacznie obowiązywać zakaz palenia mułu i flotu. Dodatkowo w nowych domach będą mogły być instalaowane tylko piece klasy V. Co jeszcze znalazło się w projekcie uchwały?
Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.
- Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.
Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.
Marszałek Wojciech Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.
Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.
Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku:
- użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
- ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku,
- użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.
Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej. - Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić – dodał marszałek Wojciech Saługa.
Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).
Przypomnijmy, w rozmowie z nami Wojciech Saługa zadeklarował, że uchwała antysmogowa wejdzie w życie w pierwszej połowie 2017 roku. Kiedy dokładnie projektu uchwały antysmogowej trafi pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego? - Już w poniedziałek odbędzie się otwarta debata, na którą prócz radnych sejmiku zapraszamy samorządowców i przedstawicieli organizacji społecznych. Przewiduję, że głosowanie nad uchwałą odbędzie się w lutym, najdalej w marcu - powiedział nam Grzegorz Wolnik - przewodniczący sejmiku.
- Założenia uchwały na pewno są bardzo restrykcyjne. Jednak to, co działo się w naszym regionie w ostatnich dniach pokazało, że żarty się skończyły i nadszedł czas na takie, radykalne rozwiązania - dodaje Grzegorz Wolnik.
Oddanych głosów: 324
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Poszukiwany za kradzież, rozpoznajesz tego mężczyznę?
9003Dramat sąsiada zmienia mieszkańcom życie w piekło. "Jest nieobliczalny, tak dłużej nie da się funkcjonować"
7089Centrum Przesiadkowe przy Podhalańskiej. Pozyskano ponad 14 mln złotych na inwestycję [WIZUALIZACJA]
6033Ruszyli "Rowerem po Zdrowie Natalki" (zdjęcia)
4285Mundurowi zapobiegli bójce na A1. Padł strzał (wideo)
3697Dramat sąsiada zmienia mieszkańcom życie w piekło. "Jest nieobliczalny, tak dłużej nie da się funkcjonować"
+13 / -1Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w Jastrzębiu-Zdroju
+18 / -11JSW ostro tnie koszty na reklamę. Promocja, darowizny, sponsoring - pod nóż. "Konieczne decyzje"
+7 / -1Od dziś utrudnienia na Jagiełły. Ruszają tam remont kolejnej części drogi
+5 / -0Ruszyli "Rowerem po Zdrowie Natalki" (zdjęcia)
+5 / -0Rada Sportu i Rada Kultury rozpoczęły kadencje. Prezydent wręczył powołania
1Centrum Przesiadkowe przy Podhalańskiej. Pozyskano ponad 14 mln złotych na inwestycję [WIZUALIZACJA]
1Tragedia przy ul. Korfantego. Ze stawu wyłowiono ciało 41-latka
0„Masz tylko jedno życie”. Policja wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~szela 2017-01-12
14:47:09
Święty czas. To teraz działać, żeby projekt stał się faktem! I nie miałbym nic przeciw, gdyby Warszawka poszła za przykładem Śląska i rzuciła konkretne sumy na walkę ze smogiem.