Jest punkt, nie ma zwycięstwa. Długim i trudnym meczem Jastrzębski Węgiel rozpoczął ten rok (3:2)

2023-01-08, Autor: LK

19. kolejka ligowych spotkań nie należała do łatwych dla wicemistrzów Polski. Udali się oni do Zawiercia, gdzie zagrali rewanżowy mecz fazy zasadniczej z Aluronem CMC Wartą Zawiercie, który przed 19 kolejką PlusLigi był wiceliderem tabeli, wyprzedzając o jeden punkt jastrzębian. Pierwsze starcie tych ekip zakończyło się triumfem Jastrzębskiego 3:0. W meczu rewanżowym już tak łatwo nie było..

Na skutek poważnej kontuzji środkowego Łukasza Wiśniewskiego, do górniczej drużyny ściągnięty został Moustapha M'Baye, dla którego mecz w Zawierciu był debiutem w czarno-pomarańczowych barwach. "Musti" od początku pokazał klasę, grając nie tylko skutecznie w ataku, ale również blokiem. Jastrzębski kilkukrotnie odrabiał niewielkie straty (11:8, 13:13, 16:14), by w końcu osiągnąć przewagę w końcówce seta pierwszego, za sprawą bloku wspomnianego M'Baye - 19:20. Toniutti uruchamiał w ataku na zmianę swoich skrzydłowych, których skuteczność dała piłkę setową gościom. Efektowny blok Gladyra na Kovaceviciu skończył seta zwycięstwem Jastrzębskiego.

Początek drugiej partii był kontynuacją skutecznej gry w ataku Jastrzębskiego, co szybko zrobiło różnicę - 6:9, 13:15. Obie drużyny dopuściły się większej ilości błędów własnych, szczególnie w polu zagrywki. Kwolek zza linii 9. metra odrobił straty zawiercian, a później wespół z Kovaceviciem w ataku zrobili przewagę na korzyść Warty - 18:16. Punktował blok miejscowych, o czym przekonał się Boyer, a który nie funkcjonował w secie otwarcia. Niestety przy stanie 23:19 w drużynie Zawiercia musiał pojawić się na boisku Waliński za Kovacevicia, który zgłosił trenerowi uraz pleców. Jastrzębski nie potrafił powstrzymać rywali, którzy po ataku Kwolka doprowadzili do remisu 1:1 w meczu.

Trzeci set lepiej rozpoczął się dla przyjezdnych, którzy uzyskali przewagę za sprawą skutecznych ataków Boyer - 9:12. Fornal miał słabszy moment w grze, przez co w połowie partii został zastąpiony przez Szymurę. Gra na siatce obydwu drużyn się wyrównała, ale to dobra postawa francuskiego atakującego jastrzębskiej ekipy, pozwalała im utrzymywać prowadzenie - 17:20. Szymura nie kończąc dwóch ataków w końcowej fazie seta, "sprowadził się" do kwadratu dla rezerwowych - 20:22. Górnicza drużyna wykorzystała ostatecznie drugą piłkę setową — skończył kontratak Hadrava, obejmując prowadzenie w meczu 2:1.

Czwartą partię również lepiej rozpoczęli jastrzębianie, głównie za sprawą dobrego rozegrania Toniuttiego, który wykorzystywał strefę bloku rywali, gdzie był niewysoki Łaba - 2:4. Blok na Clevenot oraz błąd w ataku Francuza odwróciły wynik na 5:4. Obie drużyny grały na dobrym poziomie, przez co kibice obserwowali wiele przedłużonych i widowiskowych akcji, a wynik oscylował wokół remisu - 11:11. Emocji w tym secie nie brakowało. Ważny punkt serwisem na Kwolku zrobił Boyer, ale po chwili odpowiedział efektownym blokiem na Francuzie Aluron - 21:20. Losy meczu ważyły się do końca. Pierwsza piłka setowa, a jednocześnie meczowa była w górze po kontrataku Hadravy - 23:24. Błąd serwisowy zawodnika Jastrzębskiego skutkował grą na przewagi. Zawiercie otrzymało prezent od M'Baye, który zaatakował bezpośrednio w aut, a to oznaczało remis 2:2 w meczu i obowiązek rozegrania tie-breaka.

Decydujący set grany był na drużych nerwach, co prowokowało dyskusje pod siatką, a z każdą piłką emocje rosły - 4:4. As serwisowy Konarskiego, kontratak Łaby i o czas musiał poprosić trener Jastrzębskiego, Marcelo Mendez - 7:5. Zmiana stron boiska nastąpiła po autowym ataku Clevenot i wyniku 5:8. Zawiercianie rozegrywali sprytnie piłki na siatce, szczególnie skutecznie robił to Kwolek, a gdy blok złapał Hadravę, był stan 11:8. Warta w tym krótkim secie blokiem zrobiła różnicę. Punktowa zagrywka Kwolka na Clevenot dała piłkę meczową Aluronowi CMC - 14:9. Łaba kontratakiem zakończył mecz. Jastrzębski Węgiel przegrywając po tie-breaku, dopisał na swoje konto tylko jeden punkt i kolejną porażkę.

MVP: Dawid Konarski (Aluron CMC Warta Zawiercie)

Aluron CMC Warta Zawiercie — Jastrzębski Węgiel 3:2 (22:25, 25:21, 22:25, 27:25, 15:9)