W KWK Pniówek (JSW) zakończyła się modernizacja dyspozytorni głównej, która tym samym stała się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w polskim górnictwie. Projekt miał na celu usprawnienie pracy dyspozytorów poprzez wdrożenie nowoczesnych technologii oraz integrację systemów monitorujących proces produkcji.
Dyspozytorzy w Pniówku otrzymali nowoczesne narzędzia, które umożliwiają szybszą reakcję na sytuacje kryzysowe. Zamiast tradycyjnej, wieloletniej tablicy synoptycznej, która była zmieniana tylko o nowe lampki przy każdej modernizacji, teraz na ich stanowiskach znajduje się ekran o wymiarach 5x3 metra. Dzięki niemu mogą w łatwy sposób śledzić dane w czasie rzeczywistym z różnych systemów monitorujących.
– Gdy w kopalni zachodziły zmiany związane z uruchamianiem nowych poziomów, pól eksploatacyjnych, ścian, pracownicy oddziału łączności musieli na tablicy synoptycznej montować nowe lampki – mówi Paweł Bieszczad, nadsztygar urządzeń teletechnicznych i automatyki.
Teraz dyspozytorzy mogą na jednym ekranie wyświetlać dane o wydajności ścian, przyczynach postojów maszyn, czy też monitorować pracujące urządzenia. W przypadku nieprawidłowego działania maszyny, dyspozytor natychmiast kontaktuje się z obsługującymi ją osobami.
W nowoczesnej dyspozytorni na każdej zmianie pracują cztery osoby: dyspozytor główny ruchu, dyspozytor pomocniczy ruchu, dyspozytor gazometrii oraz dyspozytor energomechaniczny. Nowością jest fakt, że dyspozytor energomechaniczny, który przed modernizacją pracował w zupełnie innym budynku, teraz ma swoje stanowisko w tym samym pomieszczeniu, co reszta zespołu. Dzięki temu komunikacja i reakcje na ewentualne zagrożenia stały się szybsze i bardziej efektywne.
– Najważniejsze jest to, że w jednej chwili możemy mieć dostęp do danych z wszystkich systemów monitorujących produkcję oraz do ponad tysiąca różnego rodzaju czujników zainstalowanych na dole kopalni – podkreśla Zbigniew Czarnecki, dyrektor kopalni Pniówek. W sytuacjach kryzysowych szybki dostęp do tych danych jest nieoceniony.
Dodatkowo, pomieszczenie dyspozytorni zostało odizolowane od przestrzeni, w której znajdują się centrale gazometryczne, aby zminimalizować hałas generowany przez wentylatory chłodzące urządzenia. Tuż za ścianą powstała również klimatyzowana serwerownia, a wszystkie systemy zostały zabezpieczone przed cyberatakami.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
1965JSW: w kopalni Pniówek uruchomiono nowe ściany
862Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
693JSW chce odzyskać 1,6 mld zł. Chodzi o zwrot składki solidarnościowej
594Ponad milion emerytów i rencistów ZUS korzysta z mLegitymacji
430"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+12 / -3Jastrzębska Spółka Węglowa chce przedłużyć koncesję na węgiel z Boryni. Jest wniosek do MKiŚ
+5 / -1Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
+2 / -0JSW chce odzyskać 1,6 mld zł. Chodzi o zwrot składki solidarnościowej
+2 / -0Ponad milion emerytów i rencistów ZUS korzysta z mLegitymacji
+2 / -0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
010 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
0JSW: w kopalni Pniówek uruchomiono nowe ściany
0Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert