W przyszłym złożu Pawłowice 1, niemal 70 procent zasobów węgla stanowią pokłady najwyższej jakości węgli ortokoksowych typu 35, a 30 procent pokłady węgli koksowych typu 34.
- Jest to jedno z tych przedsięwzięć, które pozwalają na odtwarzanie bazy zasobowej naszych kopalni. Zasoby udokumentowane w obszarach górniczych kopalni JSW pozwalają na efektywne prowadzenie wydobycia przez kolejnych 40 lat – podkreśla Jerzy Borecki, zastępca prezesa zarządu ds. technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Obecnie trwają prace związane z wierceniem czterech otworów badawczych pod szyb VI, który zostanie zbudowany w Mizerowie. Odwierty te pozwolą na lepsze rozpoznanie złoża, określenie właściwości skał i szczegółowe zbadanie warunków hydrogeologicznych warstw, w których będzie głębiony przyszły szyb, co pozwoli wybrać najlepszą metodę jego głębienia i oszacować koszty.
Trzy otwory – dwa o głębokości 40 metrów i jeden o głębokości 260 metrów - zostały już wykonane, ostatni – o docelowej głębokości 1170 m (aktualnie 959 m) jest w trakcie wiercenia.
Zadania podjęło się konsorcjum firm PPGiWG „DMM” i EC KPG. Prace związane z wierceniem zostaną zakończone jeszcze w tym roku.
Szyb VI (materiałowo-zjazdowy) będzie miał średnicę 8,5 m, głębokość 1170 m i pozwoli na udostępnienie nowego złoża węgla na poziomie 1140m.
Po węgiel z nowego złoża, kopalnia zamierza sięgnąć od strony macierzystego zakładu z wyrobisk na poziomach 830 m i 1000 m. Pozwoli to na wykorzystanie w procesie udostępnienia i zagospodarowania nowego złoża istniejącej już infrastruktury technicznej kopalni.
- W ten sposób przedsięwzięcie staje się bardzie opłacalne ekonomicznie dla przedsiębiorcy, gdyż nakłady są niższe niż w przypadku budowy nowej kopalni. Zyskuje też środowisko naturalne, ponieważ dzięki wykorzystaniu obiektów istniejącej już kopalni niekorzystny wpływ działalności górniczej na środowisko jest minimalizowany – tłumaczą władze spółki.
Uzyskanie pierwszego wydobycia z części zachodniej złoża „Pawłowice 1” przewidziane jest w 2015 roku, a osiągnięcie docelowego wydobycia na poziomie 7,2 tys. ton na dobę – w roku 2026. Rozpoczęcie wydobycia z części wschodniej złoża przewidziane jest w 2020 roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Jastrzębianin podejrzany o zabójstwo dziennikarza. Szuka go policja
18257Pawłowice: Przy szkole lądował śmigłowiec LPR
4747Policja zabezpieczyła mecz podwyższonego ryzyka
3292Bracia zatrzymani za uchylanie się od płacenia grzywny
2159Wszystko o wybuchach metanu. Ratownik: "Zawsze idziemy po żywych"
2043Jastrzębianin podejrzany o zabójstwo dziennikarza. Szuka go policja
+12 / -0Kolej ma wróćić do Jastrzębia, projekt kosztuje ponad 500 milionów
+10 / -1JSW: akcja ratownicza jest ciężka. Do przodka pozostało 80m
+11 / -2Wiadukt na alei Piłsudskiego po testach obciążeniowych. W czerwcu otwarcie
+6 / -0Kibice oddali cześć zmarłym górnikom
+7 / -1Koleje Śląskie mówią o „uproszczeniu” cennika. My widzimy podwyżki
1JSW: Tomasz Cudny ponownie prezesem. Rada Nadzorcza wybrała zarząd
1Poraniona twarz to nie jedyna kara dla pijanego rowerzysty, zapłaci 2500 zł
1A1 w kierunku Ostrawy zablokowana. W barierki uderzyła ciężarówka
0Zamienili się miejscami, jednak oboje nie mogli prowadzić
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 723
~SJZ 2013-09-26
11:51:46
Wszędzie kryzys, a JSW tyko inwestuje, ciekawe, jak długo jeszcze?
~anika78 2013-09-26
20:53:52
Niech inwestują. Przynajmniej kolejne pokolenia będą miały szansę na pracę.
~zulus 2013-09-27
11:28:12
Oby, bo teraz na kopalni większość ludzi, nawet po studiach pracuje pod firmami!!!