zamknij

Wiadomości

JSW: zamiast strajku będą podwyżki i premie

2012-11-09, Autor: pww
Wzrost wynagrodzenia o 3,4 proc, jednorazowa premia wynosząca prawie 2 tysiące złotych brutto oraz korzystne umowy dla nowych pracowników – to efekt wczorajszych rozmów między zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej a związkami zawodowymi.

Reklama

Wysokość podwyżki jest kompromisem między żądaniami związkowców, którzy liczyli na 3,8 proc, a propozycją zarządu – 3 proc.

Premia zostanie wyliczona dla czterech grup zatrudnionych: pracowników dołowych, pracowników przeróbki, pozostałych pracowników powierzchni oraz zatrudnionych w administracji. Jej średnia wysokość wyniesie prawie 2 tys. złotych brutto. Początkowo zarząd chciał wypłacić po tysiąc złotych, a strona społeczna oczekiwała 2,5 tys. złotych.

 

Najbardziej sporną kwestią były umowy dla nowych pracowników. Dotychczas po przepracowaniu 6 miesięcy, górnik otrzymał kolejną umowę na 18 miesięcy. Od teraz po półrocznej pracy otrzymają umowę na czas nieokreślony.

 

Pracowników z nowymi umowami będą obowiązywać takie same zasady pracy w soboty, niedziele i święta. Ponadto po przepracowaniu 6 miesięcy będą mogli ubiegać się o barbórkę i czternastkę.

 

Przywrócona zostanie Karta Górnika i wypłata dodatku za szkodliwe warunki pracy. Zmiany wejdą w życie 1 grudnia 2012 roku.

 

Ustalono również mechanizm wzrostu wynagrodzeń na następne 3 lata. – Od stycznia pensje będą rosły o wskaźnik inflacji prognozowany w ustawie budżetowej na dany rok. Jeśli inflacja okaże się wyższa od przewidywanej, a spółka będzie przynosić zyski, to pracownicy otrzymają różnicę w postaci jednorazowej premii – wyjaśnia Roman Brudziński z Solidarności.

 

Dzięki temu, że strony doszły do porozumienia, nie dojdzie do zapowiadanego 48-godzinnego strajku ostrzegawczego.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~joseph 2012-11-09
  14:18:37

  0 0

  NIe mogę w to uwierzyć. Ciekawe jak długo potrwa zgoda. Obstawiam, że za góra pół roku znów coś im nie będzie pasować. Tym razem gratuluję uporu, bo udało mi się dużo wywalczyć.

 • ~mrc 2012-11-09
  19:45:32

  0 0

  Mnie też się wierzyć nie che. Takasytucj prowadzić będzie do tego, że darmozjady ze związków będą chciały więcej i więcej (pod pretekstem dbania o pracownika). To jest farsa. Prezes JSW mówi o tym, że cena węgla spadła z 300 do 170 za tonę i będzie jeszcze spadać, a załoga zdaje się tego nie widzieć i chce więcj i więcej z zysków. Ciekaw jestem czy byliby tak chętni i szybcy do pokrywania strat spółki z własnej kieszeni. Dla mnie to jakieś nieporozumienie. lustrzane odbicie ppolityki normalnie funkcjonującej firmy gdzie dba się o dodatni bilans i jak największą rentownoś - tu jest zupełnie odwrotnie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 726