Gorączka, ból głowy, zmęczenie, sztywność karku, rumień – takie objawy mogą wystąpić u człowieka, gdy dochodzi do zakażenia boreliozą. W tym roku choroba zaatakowała już 919 mieszkańców województwa śląskiego. Takich przypadków będzie znacznie więcej, ponieważ aktywność kleszczy dopiero się rozpoczęła.
Co roku zmagamy się z kleszczami. Pajęczaki występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale także w miejskich parkach czy na placach zabaw. Atakują z ukrycia i często nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie staliśmy się ich ofiarami. Kleszcze mogą być niezwykle niebezpieczne, ponieważ przenoszą groźne dla człowieka wirusy i bakterie. Ich ukąszenie może skutkować takimi chorobami, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Sytuacja w województwie śląskim jest poważna
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach opublikowała niedawno raport na temat kleszczy i boreliozy w województwie śląskim. Sytuacja jest poważna, W 2016 roku w regionie odnotowano 3264 przypadki zachorowań na boreliozę (o 1162 więcej niż w roku poprzednim). Zapadalność wyniosła 71,51 i była wyższa od ogólnokrajowej o 16,29%. Na skutek zachorowania leczenia szpitalnego wymagało 356 osób, czyli blisko 11% ogółu chorych.
Analizując liczbę zachorowań na terenie poszczególnych województw, zajmujemy 1. miejsce, drugie jest województwo małopolskie z liczbą zachorowań 2946. - Na rejestrowaną liczbę zachorowań wpływa nie tylko faktyczne narażenie na ukąszenie kleszcza, ale również duża świadomość lekarzy, którzy prowadzą diagnostykę u pacjentów, zgłaszających się z objawami mogącymi sugerować boreliozę – czytamy w raporcie.
W tym roku w województwie śląskim odnotowano już 919 zachorowań na boreliozę. Ta liczba będzie rosnąć.
Chemiczne opryski
Niektóre miasta (m.in. Tychy czy Dąbrowa Górnicza) decydują się na chemiczne opryski mające zredukować liczbę kleszczy. A jak będzie w Jastrzębiu-Zdroju? – Na razie Jastrzębski Zakład Komunalny nie otrzymał informacji dotyczących kleszcze. Póki co, nie planuje się takich działań – wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Co robić, by uchronić się przed przykrymi skutkami boreliozy?
Jedynymi metodami zapobiegania boreliozie jest unikanie kontaktu z kleszczem, poprzez zastosowanie odpowiedniej odzieży podczas wizyt w lesie i innych miejscach bytowania kleszczy. Pomóc może też używanie chemicznych środków odstraszających, przeglądanie odzieży i ciała po powrocie z terenów, gdzie mogą występować kleszcze i jak najszybsze usuwanie kleszczy.
Kleszcza najlepiej usunąć przy pomocy pęsety lub innego specjalistycznego narzędzia – należy dobrze chwycić i pionowo do góry powoli wyciągnąć. Absolutnie nie wolno kleszcza urywać, zgniatać, wyciskać, smarować i przypalać.
Czy mieliście w tym roku nieprzyjemny kontakt z kleszczami?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Prezes i wiceprezes sądu w Jastrzębiu zawieszeni. Trwa procedura ich odwołania ze stanowisk
9716Wycięto stare, posadzono nowe. Odtworzono aleję lipową w Parku Zdrojowym
7457Sławomir Mentzen odwiedzi Jastrzębie. Wizytę zaplanowano na koniec kampanii
4401Tragedia w Jastrzębiu. Ciało poszukiwanego 37-latka znalezione na brzegu Szotkówki
3768"Pseudograficiarz" na Jarze Południowym. Zdewastował elementy przestrzeni miejskiej
2554Prezes i wiceprezes sądu w Jastrzębiu zawieszeni. Trwa procedura ich odwołania ze stanowisk
+36 / -12Stało się! W Jastrzębiu powstanie długo wyczekiwany aquapark. Zobaczcie wizualizację!
+46 / -35Przewodniczący Rady Miasta złożył rezygnację
+12 / -1Obywatele Czech, sprawcy kradzieży zatrzymani. Mieli narkotyki, kierujący pod ich wpływem!
+9 / -0Miliony złotych dla jastrzębskiego szpitala w ramach KPO. Na co zostaną przeznaczone środki?
+9 / -1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert