Straż Graniczna informuje – wydłuża się czas oczekiwania na przekroczenie granicy. Korki ustawiają przy granicy Polsko-Czeskiej. Ile kierowcy muszą czekać?
Przypomnijmy, od wczoraj, godziny 00.00 do 24 marca, godziny 24.00 na terenie naszego kraju obowiązują kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową. To jeden z elementów wchodzących w stan zagrożenia epidemicznego, jako walka z rozszerzaniem się koronawirusa.
Jak informuje dzisiaj Komenda Główna Straży Granicznej, wydłuża się czas oczekiwania na przekroczenie granicy na niektórych przejściach drogowych na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli.
Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 06.00) z Czechami:
Gorzyczki - 4 godziny
Cieszyn - 2 godziny
Kudowa Słone - 2 godziny
Na przejściach: Nowe Chałupki, Trzebina, Jakuszyce ruch odbywa się na bieżąco.
- z Niemcami:
Jędrzychowice - 5 godzin
Świecko - 4 godziny
Tuplice - 4 godziny
Na przejściach: Olszyna, Zgorzelec, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz ruch odbywa się na bieżąco
- z Litwą:
Budzisko - 4 godziny
Na granicy ze Słowacją: (przejścia graniczne: Barwinek, Chyżne) ruch odbywa się na bieżąco.
---
Wszyscy przekraczający polską granicę są poddawani kontroli sanitarnej. Obowiązuje także 14-dniowa kwarantanna.
Do Polski mogą wjechać jedynie:
1) obywatele Rzeczypospolitej Polskiej,
2) cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod ich stałą opieką,
3) cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka,
4) szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin,
5) cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
6) cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
7) w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35);
8) cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
Kontroli sanitarnej jest poddawana każda osoba przekraczająca polską granicę. Tak jak dotychczas służby medyczne lub strażacy dokonują pomiaru temperatury. Na granicy wewnętrznej funkcjonariusze odbierają od podróżnych karty lokalizacji oraz weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości. Osoby przekraczające granicę z Rosją, Ukrainą i Białorusią nie muszą wypełniać kart lokalizacyjnych. Informacje umożliwiające szybkie dotarcie do każdego podróżnego wprowadzane są do bazy danych w trakcie kontroli granicznej i udostępniane służbom sanitarnym.
Wszyscy przyjeżdżający do Polski są poddani kontroli sanitarnej i zarejestrowani. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia są także informowani o obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie. Obowiązkowej kwarantannie nie muszą poddawać się:
- osoby mieszkające w Polsce, które pracują w kraju sąsiednim i regularnie przekraczają granicę;
- cudzoziemcy mieszkający w kraju sąsiednim, którzy pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
- kierowcy wykonujący zawodowo transport towarowy i osobowy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert