zamknij

Wiadomości

Kto dostaje mieszkania od miasta?

2012-01-05, Autor: pww
Każdego roku miasto przydziela mieszkania komunalne, socjalne i pomieszczenia tymczasowe, które należą do gminy. Sprawdziliśmy, kto może się o nie ubiegać i ile wniosków rozpatrywanych jest pozytywnie.

Reklama

Osoby, które otrzymują mieszkania od gminy można podzielić na grupy. Pierwszą z nich stanowią ci, którzy pozostają w trudnej sytuacji materialnej i mający ciężkie warunki mieszkaniowe.

 

Druga grupa to osoby, które mają prawo do lokali socjalnych, zamiennych i pomieszczeń tymczasowych.  

Głównym kryterium przyznawania mieszkań komunalnych i socjalnych jest średni miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę. – Za trudne warunki materialne w przypadku wynajmu mieszkania komunalnego, uważa się w przypadku osoby samotnej, miesięczny dochód nie przekraczający 150% najniższej emerytury. W przypadku rodziny średni miesięczny dochód w kwartale poprzedzającym rozpatrzenie wniosku nie przekracza 100% najniższej emerytury – informuje Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Do mieszkania socjalnego prawo mają osoby samotne, których średni miesięczny dochód w kwartale poprzedzającym rozpatrzenie wniosku nie przekracza 75% najniższej emerytury. W przypadku rodziny średni miesięczny dochód nie może przekroczyć 50% najniższej emerytury.

 

Z kolei w przypadku rodzin, które mają trudne warunki mieszkaniowe i mogą ubiegać się o poprawę swojej sytuacji, na 1 członka gospodarstwa domowego przypada nie więcej niż 5m² ogólnej powierzchni pokoi, pod warunkiem, że wnioskodawca nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu.

 

Wnioski są przyjmowane w okresie od stycznia do końca lipca danego roku. - Rozpatruje je Społeczna Komisja Mieszkaniowa, składająca się z 4 radnych i 2 pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Po opinii SKM wnioskodawcy udzielana jest odpowiedź – wyjaśnia Katarzyna Wołczańska.

 

Od początku 2011 roku skierowania do zawarcia umowy najmu lokali socjalnych otrzymało 15 osób. – Zakwaterowanie w mieszkaniach socjalnych otrzymało 10 osób na skutek orzeczonego wyroku o eksmisję, natomiast 5 na skutek wykwaterowania z budynku przy ul. Gagarina 112 – powiedział Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju. - Na 2012 rok do przydziału lokalu komunalnego zakwalifikowano 35 osób, socjalnego – 9 – dodała Katarzyna Wołczańska.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~SJZ 2012-01-05
  13:48:06

  2 0

  Wiem, że to czasem dla biednych rodzin ostatnia deska ratunku, ale kurde, jak można pozwolić ludziom mieszkać w takich warunkach. Przecież to tragedia.

 • ~ralph 2012-01-05
  21:44:27

  1 2

  Mnie zastanawia skąd ta większa część biednego społeczeństwa ma pieniądze na alkohol...

 • ~zulus 2012-01-06
  19:08:59

  0 0

  To, że powinno ich się leczyć to inna sprawa. Zresztą, kiedy państwo nie daje im pracy, możliwości godnego życia, to sięgają po alkohol (mówię o tych słabszych psychicznie, nie widzą dla siebie przyszłości... bo ci silniejsi walczą - tzn. wyjeżdżają za granicę)! To władza powinna zadbać o swoich obywateli!

 • ~UNO 2012-01-06
  19:12:59

  0 0

  Przecież "władza" nie będzie każdego z osobna prowadziła za ręka. Życie jest brutalne i cały czas trzeba walczyć o siebie i tych, których się kocha. Jeśli będziemy czekać, aż ktoś nam coś da pod nos albo nam wszystko pokaże, to skończymy na dworcu...

 • ~BULWERSACJA 2015-06-08
  08:01:32

  0 0

  hmmmm skonczy na dworcu ? no racji w tym jest i to sporo ale nie zapominajmy ze w jastrzebiu jest tylko dworzez pks a tam koczownicza wprowadzke raczej nie taka prosta bedzie a dworzec pkp u nas byl i sie zmyl takze ludzie nie rozczulajcie sie nad swoim losem tylko zycie za ogoni dzialac na wlasna reke a osiagnac idzie sporo wlasnymi chęciami do dzialania

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.