Z powrotem mam na rynek pracy wiążą się jednak czasem małe dramaty, o których opowiada nam pani Joanna, mama 7-mio miesięcznej Patrycji. – W siódmym miesiącu ciąży skończyła mi się umowa na czas określony, i okazało się, że po urlopie macierzyńskim nie mam co liczyć na powrót do firmy, w której pracowałam – mówi.
Młoda mama przyznaje, że poszukiwanie pracy okazało się dość trudne, bo pracodawcy najwyraźniej obawiają się zatrudniać młode matki. - Poważnie myślę o założeniu działalności gospodarczej i samo zatrudnieniu. Liczę, że pozwoli mi to elastycznie łączyć obowiązki zawodowe i rodzinne – mówi pani Joanna. – Najbardziej zależałoby mi, żeby podnieść swoje kwalifikacje, jeśli idzie o sprawy księgowe albo uzupełnić swoje braki w znajomości programów komputerowych takich jak Excel – dodaje.
Takie i inne umiejętności będzie można nabyć podczas realizacji projektu „Równe szanse mam”, który ruszy już pod koniec sierpnia. – Idea była taka, żeby nie narzucać uczestniczkom z góry tego, czego mają się uczyć. Dopiero po utworzeniu dwóch 10-cio osobowych grup, panie wspólnie będą mogły się zastanowić, jakim zagadnieniom mają być poświęcone ich spotkania – mówi Dorota Honisz.
Zajęcia będą prowadzone przy użyciu popularnej w Szwecji metody kół samokształceniowych. – Metoda study circle jest łatwym i przyjemnym sposobem nauczania. Jest nastawiona na nabywanie umiejętności oraz zdobywanie informacji przez aktywny udział w zajęciach w małych grupach. Jest to ważne, ponieważ metoda ta opiera się na wkładzie każdego członka grupy, dlatego że każda osoba posiada jakąś wiedzę i doświadczenia, którymi może się podzielić z innymi – mówi koordynatorka projektu, Sylwia Oślizło.
Panie wezmą udział w cyklu 10-ciu warsztatów. Prócz tego będą mogły skorzystać z pomocy doradcy zawodowego i psychologa. Aby móc komfortowo uczestniczyć w zajęciach, ich maluchami w tym czasie zajmą się wykwalifikowani pedagodzy z rybnickiego Klubu Malucha „Widzi Misie”.
– Oprócz formy aktywizacji zawodowej, chcemy, żeby było to też miejsce wytchnienia dla mam, miejsce, w którym nie muszą rozmawiać tylko o dzieciach, ale ten czas poświęcić sobie i w ten sposób też przełamać stereotyp, że mama, która nie poświęca się tylko dziecku, ale chce mieć tez czas na karierę i swoje pasje, to „gorsza mama” – tłumaczy Dorota Honisz.
Zgłoszenia można przesyłać do 23 sierpnia. Więcej szczegółowych informacji udziela koordynator projektu, Sylwia Oślizło pod numerem telefonu (32) 7395512 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: sylwia.oslizlo@cris.org.pl.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
32-latek zatrzymany. Znęcał się nad rodziną
+13 / -1Upomniał się o zapłatę i został pobity. Sprawczynie zatrzymane
+11 / -0Sygnalizacja już gotowa. Czas na kolejny etap remontu na Warszawskiej
+9 / -0Wiadukt otwarty. Od dziś możemy jeździć
+11 / -4Znalazła plecak z pieniędzmi. Oddała go na policję
+7 / -0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 907
~maupa 2013-08-22
10:46:15
Nie tylko mamy muszą walczyć o równe prawa, ale kobiety w ogóle - w której firmie kobiety zarabiają tyle samo co mężczyźni? No właśnie
~wishlist 2013-08-22
17:23:51
Czasem po urodzeniu dziecka i radzeniu sobie z nim, kobieta staje się jeszcze bardziej kreatywna... :D