zamknij

Biznes

Marszałek zamierza przekazać jastrzębski szpital miastu

2013-08-28, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Właściciel Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, czyli Urząd Marszałkowski chce przekazać szpital władzom Jastrzębia. Czy to oznacza, że zamierza pozbyć się ciężaru, jakim jest zadłużona placówka?

Reklama

Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski w liście skierowanym do prezydenta Mariana Janeckiego tłumaczy, że przejęcie szpitala może być dla miasta bardzo dobrą inwestycją. - Zapewnione zostanie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i podniesiony prestiż miasta – uważa.

Jednocześnie przypomina, że do zadań własnych gminy należy m.in. zaspokajanie potrzeb mieszkańców w zakresie służby zdrowia. – Jastrzębie-Zdrój nie posiada podmiotu świadczącego usługi medyczne w zakresie lecznictwa stacjonarnego. Natomiast 87 % ogólnej liczby pacjentów hospitalizowanych w szpitalu to mieszkańcy tego miasta – argumentuje wicemarszałek.

Prezydent Marian Janecki jest sceptycznie nastawiony do pomysłu. Twierdzi, że przyjęcie propozycji marszałka byłoby równoznaczne ze zmniejszeniem rangi szpitala wojewódzkiego. – Przejęcie szpitala wiązałoby się z przekształceniem go po pewnym czasie w zwykły szpital powiatowy. Byłoby to ze szkodą dla pacjentów, bo blisko stutysięczne miasto oraz okoliczne gminy zostałyby pozbawione wielospecjalistycznej placówki – powiedział włodarz Jastrzębia-Zdroju.

Drugim argumentem przemawiającym przeciwko przejęciu szpitala jest słaba kondycja finansowa placówki. – Każdego roku szpitale mają problem z nadywkonaniem kontraktów, za które NFZ nie chce zapłacić. Prowadzi to do ogromnego zadłużenia i konieczności udzielania pomocy przez właściciela. Niestety wychodzi na to, że marszałek po prostu chce pozbyć się ciężaru - twierdzi prezydent Janecki.

Mimo odmowy, władze miasta zapewniają, że w dalszym ciągu będą inwestować w nowoczesny sprzęt, który użyczany będzie szpitalowi. Dotychczas przeznaczono na ten cel prawie 3 mln złotych. – Wychodzimy z założenia, że to pieniądz, który jest wykorzystywany przez naszych mieszkańców. Nie chcemy im tego odbierać – powiedział Marian Janecki.

Wojewódzkie Szpitale Specjalistyczne znajdują się m.in. w Rybniku, Sosnowcu, Bytomiu czy w Częstochowie. Jastrzębie-Zdrój jest jedynym miastem, któremu Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zaproponował przejęcie placówki leczniczej.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~zulus 2013-08-28 10:58:26

  No tak, wicemarszałek mówi o korzyściach, a o wadach takiego rozwiązania zapomina! Niestety, ale coś czuję, że województwo chcę się pozbyć tego szpitala...

  2 0
 • ~wishlist 2013-08-28 12:43:03

  ciąży im ta placówka i tyle.. na pewno wymagałaby większych nakładów inwestycyjnych, dlatego najłatwiej przekazać szpital miastu wraz z jego zadłużeniem..

  2 0
 • ~gestskoczka 2013-08-28 14:29:31

  Właścicielem szpitali powinny być gminy na terenie których są te szpitale. Wszystkie szpitale powinny być traktowane na jednakowej zasadzie. Prezydent Jastrzębia nie chce przejąć szpitala bo wie że do szpitala musiałoby dokładać miasto taką kwotę, co do tej pory dokładał Urząd Marszałkowski. A opowiadanie że stracą na tym pacjenci z innych miast jest chyba nie w porządku. Niedawno córka rodziła w szpitalu w Żorach, i mówiła że jest tłok bo jest sporo kobiet z innych miast. A szpital w Żorach nie jest szpitalem wojewódzkim. Co straciły kobiety z innych miast rodząc w Żorach? Pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego nie powinny iść na wybrane placówki a za pacjentem. Chcę się leczyć w Jastrzębiu, to dotacja w Urzędu Marszałkowskiego trafia do Jastrzębia. Chcę się leczyć w Rybniku, Żorach czy Katowicach, tam powinna trafić za pacjentem dotacja.

  0 0
 • ~UNO 2013-08-29 11:02:11

  Dokładnie! To wymagałoby od miasta dużych starań i nakładów finansowych, a wygospodarowanie ich to oczywiście problem!

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.