zamknij

Wiadomości

Miasto Jastrzębie-Zdrój wystąpiło z MZK

2015-01-29, Autor: pww
Dziś w trakcie trwania sesji Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój do porządku obrad dołączono uchwałę dotyczącą wystąpienia Miasta Jastrzębie-Zdrój ze struktur Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie. Wszystko po to, by ratować Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

Ryszard Rakoczy, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju i przewodniczący MZK tłumaczył, że wystąpienie naszego miasta ze struktur związku da możliwość niepodpisywania 10-letniej umowy z firmą Warbus, która wygrała przetarg na realizację komunikacji miejskiej w Jastrzębiu.

- Podpisanie tej umowy oznaczałoby brak zadań dla PKM, gdzie pracuje ponad 200 osób w większości zamieszkałych na terenie naszego miasta. Jednocześnie wiązałoby się to z utratą przez nich pracy  i likwidacją firmy – tłumaczył Ryszard Rakoczy. – Jeśli umowa nie zostanie podpisana, to znów będzie można na rok podpisać umowę powierzenia zadania z PKM. A komunikacja byłaby realizowana na dotychczasowych zasadach – dodał. 

Prezydent Anna Hetman przekonywała, że podjęcie uchwały będzie odpowiedzią na potrzeby jastrzębian. – Uratujemy miejsca pracy oraz będziemy mieli możliwość przeanalizowania funkcjonowania komunikacji w naszym mieście – objaśniła.

Reklama

Wszyscy radni byli „za” podjęciem uchwały o wystąpieniu z MZK. Termin wypowiedzenia kończy się 31 grudnia 2015 roku. Oznacza to, że do tego czasu radni mają czas na zmianę swojej decyzji. 

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~MsKonsternacja 2015-01-29 18:59:16

  Jeszcze nie tak dawno pani prezydent przekonywała, że będziemy jeździć autobusami za darmo. Obiecała też aquapark, OWN....

  10 0
 • ~ametyst 2015-01-29 19:31:12

  Pewnie i tak za pół roku radni dojdą do wniosku, że jednak zostaną w MZK. Działanie typowe, by wyeliminować zwycięzcę z Warszawy.

  2 0
 • ~AleDom 2015-01-29 19:56:14

  W końcu. Jeszcze "tylko" do końca roku trzeba przejąć PKM, ułożyć sensowne rozkłady + cennik i całkowicie odświeżyć układ linii. Ciekawe co będzie z połączeniami międzygminnymi (do Żor, Zebrzydowic czy Rybnika).

  8 0
 • ~Bastek00 2015-01-30 10:40:53

  Jestem zadowolony z tej wiadomość ze w końcu doczekaliśmy się wystąpienia z Związku MZK a być może od 1 Stycznia 2016 roku doczekamy się już jak przystało na XXI wiek Darmowej Komunikacji Podmiejskiej w Jastrzębiu Zdrój. Może byśmy my Mieszkańcy mogli podać np jaką trasą mogli, by kursować i, o których godzinach. Ja mogę np zaproponować taki rozkład jazdy i to za darmo, ale nie wiem, gdzie, by była granica naszego Miasta. Proponuję takie jak KWK Borynia , Moszczenica Piask, i Ruptawa Szkoła i Bzie Szkoła i Os Boża Góra Prawa. A jak komuś nie podoba się pomysł Darmowej Komunikacji Podmiejskiej w Jastrzębiu Zdrój i może korzystać z Firmy Prywatnej i dalej będą płacić za bilet, czy to nie jest dobre rozwiązanie. Można, by było np zrobić jakiś e-mial, który, by każdy Mieszkaniec miał wpływ na rozkład jazdę i trasę i, wtedy, by można, by było wybrać w miarę solidny rozkład jazdy darmowej na terenie nasze Miasto w Jastrzębiu Zdrój.

  0 4
 • ~gestskoczka 2015-01-30 18:06:38

  @AleDom, pamiętasz swoje wywody jak zadałem pytanie po co Żorom MZK skoro mamy własną i tańszą BKM? Coś wtedy udowadniałeś że PKM jest super, ma najnowocześniejsze autobusy, a po Żorach jeżdżą zatłoczone busiki. Nadal twierdzę że PKM to nie mój problem, Żory pomimo własnej bez biletowej komunikacji nie wystąpiły z MZK, nadal płacą haracz za frico, bo Żorzanie autobusami MZK po Żorach nie jeżdżą. Ale skoro Jastrzębie wystąpiło z MZK (taka wola miasta, szanuję to) chciałbym zadać pytanie 1] czy z Żor do Jastrzębia nie będzie już jeździć 101, tak jak po wyjściu Wodzisławia z MZK zlikwidowano linię łączącą Żory z Wodzisławiem, 2] co z majątkiem MZK, bo przecież właścicielem PKM jest MZK. 3] Jest dotacja unijna, MZK zabudowało kasowniki na E-bilet, nawet w naszych autobusach bez biletowych, kazali zabudować swoje kasowniki stresując mieszkańców Żor. Jastrzębie z tego też się wycofuje? 4] Przewodniczący Zarządy MZK, Piotr Rakoczy też straci fuchę jak Jastrzębie przestanie być członkiem MZK. 5] Siedziba MZK (do tej pory Jastrzębie) też będzie musiała zmienić adres. 6] W Żorach dość długo trwała procedura wdrażania BKM, więc władze Jastrzębia już teraz muszą zacząć działać by mieszkańcy Jastrzębia w 2016 r. pieszo nie chodzili. Ja nie wiem, czy decyzja radnych z Jastrzębia była przemyślana ko końca.

  0 1
 • ~AleDom 2015-01-30 18:41:01

  @gestskoczka: Przyjmij w końcu do wiadomości, że Żory dalej są w MZK + to, że BKM organizuje MZK. Informacje na stronie MZK i na BIPie Żor. Co do lini międzygminnych - mogą one być realizowane na podstawie porozumień gmin. Tu podam przykład: Linie ZTZ Rybnik jeżdżą też poza Rybnik - np. do Pszowa czy Radlina.

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.