zamknij

Wiadomości

Miasto ma na przebudowę łaźni w Moszczenicy 8,5 mln zł, a wykonawcy chcą trzy razy tyle

2017-11-23, Autor: pww

W dalszym ciągu nie wyłoniono wykonawcy, który zajmie się przebudową starej łaźni kopalnianej w Moszczenicy w Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego. Choć w przetargu wzięło udział dwóch kandydatów, to zaoferowana przez nich kwota wykonania zadania znacznie przewyższa miejski budżet.

Reklama

Ogłoszony w sierpniu przetarg miał mieć swój finał w poniedziałek, 20 listopada. Po otwarciu kopert oferentów okazało się, że zaproponowane stawki nie mieszczą się w budżecie. Miejskie środki oraz te pozyskane z funduszy unijnych dają w sumie 8,5 mln złotych. Tymczasem pierwszy z potencjalnych wykonawców – Przedsiębiorstwo Budowlane „HB – UNIBUD” - może zrealizować inwestycję za  24,4 mln złotych. Natomiast konsorcjum firm z Jankowic zaoferowało prawie 24 mln złotych.

Firmy zadeklarowały, że wykonają wszystkie prace w ciągu 500 dni od podpisania umowy.

Jak w tej sytuacji zachowają się władze miasta? Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju tłumaczy, że w dalszym ciągu trwa procedura przetargowa. – Dopiero po jej zakończeniu zapadną dalsze decyzje – wyjaśnia.

Przypomnijmy, do wykonania jest spory zakres prac. Chodzi m.in. o rozbiórkę części budynku dobudowanej od strony zachodniej, prace instalacyjne – sanitarne, instalacyjne – elektryczne czy zainstalowanie wind.

Budynek całkowicie się zmieni, ale zachowa swój charakter. Na parterze powstanie Centrum Informacji, ze szczególnym ukierunkowaniem na turystów z Czech. Korytarz zostanie zaadaptowany na przodek wyrobniczy pokazujący warunki pracy w kopalni. Znajdziemy tam maszyny wykorzystywane w procesie wydobycia, obudowy chodników kopalnianych, rekwizyty górnicze. Wszystko wzbogacone będzie o atrakcje dźwiękowe, elementy interaktywne oraz prezentacje multimedialne.

Na pierwszym piętrze mieścić się będzie wieloczęściowa ekspozycja pokazująca historię, rozwój, aspekty kulturowe Górnego Śląska z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod prezentacji. - Planujemy wykorzystanie technologii 3D, rozszerzonej rzeczywistości oraz aktywnych eksponatów – wyjaśnia prezydent.

W obiekcie mają także powstać sale warsztatowe, widowiskowe i konferencyjne. Na dachu pojawi się taras widokowy wraz z lokalem gastronomicznym, a tuż obok budynku – parking.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~seboc 2017-11-23
    13:47:09

    8 1

    Sa dwie mozliwosci:
    1. Malo prawdopodobna na taka skale zmowa cenowa podmiotow bioracych udzial w przetargu.
    2. Kompletna indolencja pracownikow UM, ktorzy przygotowali kosztorysy i przetarg. Taki rezultat przetargu jest podstawa do zwolnienia z powodu razacego naruszenia obowiazkow zawodowych.

    Trzeba wziac pod uwage, ze zaangazowanie w budowe centrum (moim zdaniem bezsensownego w miescie) ma efekt uboczny w postaci wstrzymania innych potrzebnych miastu inwestycji i kompletnego zastopowania rozwoju na kilka lat najblizszych.

    Slowem: urzednicze dno.

  • ~stefan 2017-11-23
    13:53:01

    2 6

    do seboc:
    Kosztorys opracowuje kosztorysant na zlecenie projektanta i wykonuje się go na podstawie przepisów i oficjalnych stawek.
    Przyczyną jest brak rąk do pracy, w całym kraju tak teraz wyglądają przetargi, masowo unieważniane z powodu znaczącego przekroczenia budżetu.

  • ~seboc 2017-11-23
    14:13:57

    8 0

    @stefan

    Podaj, prosze, bezposredni zwiazek miedzy brakiem rak do pracy a nieumiejetnoscia poprawnego (choc zblizonego do rzeczywistego) oszacowania kosztow. Roznica miedzy szacunkiem inwestora a wykonawcy wyniosla prawie 300%!

    I nie jest to pierwszy przyklad, gdzie miasto Jastrzebie myli sie trzykrotnie.

  • ~stefan 2017-11-24
    09:44:23

    2 3

    do seboc:
    Na pewno przeczytałeś moją wcześniejszą wypowiedź?
    Mam do władz miejskich sporo uwag ale to, co się dzieje na rynku budowlanym nie jest ich winą. Trzeba było budować lata temu, gdy na przetargach osiągano 50% wartości kosztorysowej.
    To są stawki z KNNR i miasto ich nie ustala. W całym kraju przetargi są masowo unieważnianie z powodu wysokich cen ofertowych.

  • ~seboc 2017-11-24
    10:16:50

    2 2

    "To są stawki z KNNR i miasto ich nie ustala"

    Ciagle pomijasz jeden istiotny tu fakt. Zaangazowano w pomysl juz wiele osob i srodkow z pomysl pt. "budujemy sobie laznie za 8,5 miliona". Nikt, ale to nikt w UM nie spostrzegl, ze zajmuja sie abstrakcja niezwykle odlegla od rzeczywistosci.
    Nawet, gdyby nagle pojawily sie srodki w wysokosci 24 milionow, rozstrzygniecie przetargu byloby rowniez niewlasciwe. Niewlasciwe dlatego, ze pierwotne plany co to wykorzystania i utrzymania nowego obiektu rowniez biora w leb.
    Jest cala seria jastrzebskich przetargow, gdy bez wgledu co jest obiektem przetargu. miasto deklarowalo 200 tys., co oznacza, ze nie przeprowadzano zadnego szacunku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wprowadzenie programu 800+ zamiast 500+ jest dobrym pomysłem?






Oddanych głosów: 617