zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy „Manhattanu” żyją w brudzie i bez toalet

2013-06-03, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Brak placu zabaw, prysznice w drugim bloku, mieszkania bez toalet, na klatkach schodowych wyrwy i dziury na których można połamać nogi, wszędzie brud – w takich warunkach żyją mieszkańcy bloków socjalnych przy ul. Pszczyńskiej w Jastrzębiu-Zdroju.

Reklama

Radni z klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej zostali zaproszeni do złożenia wizyty w blokach socjalnych przy ul. Pszczyńskiej, czyli tzw. Manhattanie. To, co tam zastali przyprawiło ich o zawrót głowy.

- Do bloków prowadzi dziurawa droga, którą wchodzimy jakby do innego świata. Wszędzie biegające dzieci i kilka matek siedzących na ławce. Nie ma miejsca w którym najmłodsi mogliby się bezpiecznie bawić – relacjonuje radny Jerzy Lis. – Świetlica jest w jednym z bloków, ale nikt tam nie może wejść. Matki chciałyby tylko piaskownicy dla swoich dzieci – dodaje.

Mieszkańcy bloków przy ul. Pszczyńskiej zapytani o sanitariaty odpowiedzieli, że prysznice są tylko w jednym bloku. – Matki mówią, że zimą nie można wykąpać dziecka, bo to oznacza powrót w mrozie do mieszkania – mówi radny Lis. – Mieszkania nie mają toalet. Wszyscy muszą korzystać ze wspólnej znajdującej się na piętrze. Na korytarzach panuje wszechogarniający brud, na korytarzach jest tyle wyrw i dziur, że łatwo można złamać nogę – dodaje.

Radni uważają, że w budżecie miasta powinny znaleźć się pieniądze przynajmniej na piaskownicę dla dzieci. – Nie wyobrażam sobie, że w XXI wieku można traktować ludzi w ten sposób. Miasto powinno zrobić wszystko, by ci mieszkańcy mogli żyć w godnych warunkach – uważa Jerzy Lis.

Manhattan od zawsze cieszy się złą sławą. Co jakiś czas interweniują tam funkcjonariusze straży pożarnej, a niektórzy mieszkańcy dobrze znani są policjantom.

Dyrekcja Miejskiego Zarządu Nieruchomości uważa, że lokatorzy nie dbają o miejsce swojego zamieszkania. – Każdego roku inwestujemy wiele tysięcy złotych i staramy się, by poprawić warunki mieszkaniowe tych osób. Niestety wszystko, co zrobimy dewastowane jest niemalże natychmiast. Póki co, nie ma co liczyć na większe inwestycje. Wszystkie środki przeznaczane są na bieżące naprawy – mówi Jarosław Handzlik, zastępca dyrektora MZN-u.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~anika78 2013-06-03
  10:49:37

  0 1

  Te bloki są zmorą naszego miasta i mieszkańców. Wyrasta tam element społeczny i to niestety nie jest wyłącznie stereotyp. Region zapomniany przez Boga i włodarzy - chyba jednak słusznie.

 • ~ 2013-06-03
  15:22:59

  6 0

  Plac zabaw dla dzieci powinien być na" Manhattanie" bo cóż winne są dzieci i dlaczego mają odpowiadać za bezradność i patologię rodziców. Jednak uważam że nie powinno się ładować państwowych pieniędzy w remonty budynków ponieważ nieliczni z mieszkańców to docenią, a pozostali szybko zdewastują.Lepiej zainwestować w organizację czasu wolnego dzieci aby nie wyrosły na asocjalne osobowości.

 • ~Darek 2013-06-03
  16:47:10

  2 0

  Tak zbudujcie im plac zabaw i to najlepiej z jak największej ilości metalu. Będą mieli chłopaki większy zysk w skupie złomu.

 • ~anika78 2013-06-03
  20:50:44

  0 1

  Niestety te dzieci z góry skazane są na los taki sam, jak ich rodzice. Plac zabaw, czy organizacja czasu nic tu nie zmieni, skoro w domu widzą tylko walające się butelki i brak szacunku.

 • ~kasia1902 2013-06-04
  20:26:55

  3 0

  @anika78, a Ty co? Prorok jetes? Nigdy nie wiadomo co z tych dzieci wyrosnie. Trzeba im podac reke i pokazac, ze istnieje inny swiat. Nie kazdy kto tam miezka jet patologicznym pijakiem! I nie kazde dziecko z patologicznej rodziny wyrasta na tak sam element! Zastanow sie najpierw, zanim cos napiszesz!

 • ~fingerprint 2013-06-07
  11:21:19

  0 0

  Plac zabaw dla dzieci to jedno, a mlodziez co ma robic??? Gks Gks, JKH JKH i siatkowke to jak maja ogladac ? z lasu na ustawkach? :D
  darmowe bilety im, tak samo na komunikacje, na mydlo. A jeszcze najleiej - wylapac tych co siedza na d***e i nic nie robia (starsi) i do pracy ich wyslac! :) niech przyjedzie jakis przedsiebiorca i sie nimi zainteresuje :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.