zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy nie chcą wycinki drzew! Podpisują petycję

2018-12-04, Autor: ap

Mieszkańcy mobilizują się i podpisują wniosek dotyczący zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. To nic innego jak próba powstrzymania wycinki ok. 10 tys. drzew w centrum miasta na rzecz nowej galerii handlowej. Czasu jest coraz mniej.

Wracamy do sprawy sprzed kilku lat, która jak się okazuje, wciąż jest aktualna.

Reklama

Ponad 20 organizacji pozarządowych wraz z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju podpisuje się pod petycją o zmianie zagospodarowania przestrzennego w kwartale ulic: Warszawska, Północna, Sybiraków i Porozumienia Jastrzębskiego . Inwestor CORTAN ENTERPRISE Sp. z o.o. z Warszawy chce wybudować tu galerię handlową. Powierzchnia ok. 84 500 m2 według karty informacyjnej przedsięwzięcia miałaby zostać maksymalnie zabudowana.

W 2015 r. Inwestor otrzymał z Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój decyzję środowiskową. Była ona wydana na podstawie opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wodzisławiu Śląskim.

- Opinia Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Wodzisławiu Śląskim nie uwzględniała aspektu przyrodniczego, gdyż był on wprowadzany w błąd przez jastrzębski magistrat. Napisano tam, że na terenie nie występują chronione gatunki ptaków. To nieprawda, bo z niezależnych ekspertyz wynika, że jest tam co najmniej 100 takich gatunków. Sanepid (mimo ewidentnych braków w dokumentacji) wydał decyzję o konieczności wykonania oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji. – mówi Agnieszka Korbel, przedstawicielka inicjatywy obywatelskiej dla Zielonego Centrum i prezes stowarzyszenia "Wzrastaj".

Decyzja środowiskowa nie była wtedy jeszcze zgodą na realizację inwestycji. Nie była także decyzją zezwalającą na wycinkę drzew. Sprawa trafiła do prokuratury, gdzie stwierdzono, że decyzja narusza wiele artykułów Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Prokurator złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wówczas SKO uchyliło decyzję jastrzębskiego magistratu.

- Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach w lutym 2017 r. wyłączyło Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój od prowadzenia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i wskazało do załatwienia sprawy Prezydenta Miasta Żory. Organ ten prowadzi odtąd postępowanie – mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik UM w Jastrzębiu-Zdroju.

Niezależnie od obecnego postępowania prowadzonego przez żorski magistrat dotyczącego decyzji środowiskowej, do działania przystąpili mieszkańcy Jastrzębia. Zbierają podpisy pod petycją dotyczącą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Zamiast kolejnej galerii, chcieliby w tym miejscu parku. Wniosek musi być złożony do 7 grudnia. Zostanie on przekazany Radzie Miasta Jastrzębie-Zdrój.

- Na chwilę obecną ponownie toczy się postępowania dotyczące wydania decyzji  oceny oddziaływania inwestycji na środowisko w UM Żory, które wcześniej zamknięto z uwagi na braki w dokumentacji inwestora. Jednocześnie mieszkańcy zaobserwowali wycinkę drzew i 30 listopada 2018 r. ponownie stworzyli petycję wzywającą do powstrzymania wycinki i zmiany zagospodarowania przestrzennego terenu - mówi  Agnieszka Korbel, organizatorka internetowego wniosku.

- Powstały 3 dokumenty opracowane przez pracowników naukowych. Niektóre zrealizowane zostały na zlecenie UM i mówią, że powinien tu powstać park. Pierwszy z nich to opinia Centrum  Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Drugi to Opinia Przyrodnicza Głównego Instytutu Górnictwa. Trzeci to "Inwentaryzacja i Waloryzacja Przyrodnicza Miasta Jastrzębia-Zdrój" - dodaje prezes stowarzyszenia "Wzrastaj"

Petycję podpisać można tutaj.

Niestety nie udało nam się skontaktować z inwestorem. Urząd Miasta w Żorach również nie ustosunkował się do zapytania prasowego.

Sprawa jest rozwojowa. O dalszym losie terenu będziemy Was informować.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Zbigniew Zbysze 2018-12-04 16:03:53

  Nie zgadzam się z wycnką drzew zieleń jest BARDZO POTRZEBNA, A LUDZIE W MIEŚCIE NIE NALEŻĄ DO BOGATYCH PO CO W MIEŚCIE TYLE GALERII TO CHORY POMYŚL -WAŻNIEJSZY TEMAT TO SMOG W NASZYM MIEŚCIE LUDZIE CHORUJA I JAKOŚ NIKOMU TO NIE WADZI AŻ DZIW BIERZE O NASTĘPNEJ GALERII

  11 15
 • ~seboc 2018-12-04 21:16:57

  Buda bez okien zwana galeria handlowa nie jest zadna inwestycja. Nie wyjezdza stad zadna nowa wartosc.
  Potem beda stac i straszyc takie zapuszczone grzmoty jak na Mazowieckiej.

  Nt. smogu zgadzam sie z przedmowca. Przed wyborami miasto robilo ruchy pozorne w sprawie walki z problemem.
  PO WYBORACH UM NAWET NIE UDAJE, ZE COS ROBI.

  8 8
 • ~zidi 2018-12-05 08:36:56

  Pani Agnieszka Korbel...
  Jej aktywność wzmaga się co kilka lat, kto ją opłaca? W jakie organizacje jest zaangażowana? Kolejna ekoterrorystka…

  Miasto się wyludnia, wszyscy biadolą, że tu się nic nie buduje...brak nowych miejsc pracy, brak miejsc rozrywkowych...

  Kiedy pojawia się inwestor wówczas znajduje się takich jak pani Korbel i protestujemy...

  Obudźcie się!!! Każdy protest to czyjś prywatny interes, przypomnijcie sobie protesty z powstaniem galerii Zdrój...

  12 4
 • ~Grzegorz Drozdowski 2018-12-05 10:08:01

  Przecież to jest teren prywatny, więc trzeba zapomnieć o parku. Albo będzie zagospodarowany albo busz w centrum miasta !

  12 5
 • ~Jacek Balcerzak 2018-12-05 10:44:44

  Jakim prawem o czyimś terenie wypowiada się lewacka ekoterrorystka.
  Niech se na swoim balkonie drzewo POsadzi.

  8 6
 • ~Daniel Korbel 2018-12-07 18:47:30

  ~zidi, ~Jacek Balcerzak
  proszę sie powstrzymać od wyzwisk i epitetów - jeśli nie macie podstawowej wiedzy o skali protestu i o tym od ilu lat on trwa i żebyśmy nie musieli sie spotkać w sądzie!
  + Grzegorz Drozdowski
  teren jest częściowo prywatny , ale spora część nalezy do miasta. Nawet na prywatnym terenie nie wolno sobie wycinać dowolnie wszystkich drzew - to reguluja konkretne przepisy, które również określają kiedy prywatny właściciel musi ubiegać sie o zezwolenie na wycinke. Inwestor jest otwarty na ewentualne rozmowy, zamianę tych działek, które sa najbardziej zadrzewione na inne gdzie nie ma tak wartościowej i bioróżnorodnej roślinności i tysięcy drzew. 10 tys drzew w centrum przemysłowego miasta to skarb, tego sie za żadne miliony kupić nie da. Więc po co to tracić, jeśli ten obecnie zaniedbany teren można zaadoptowac na park, z dużą oferta rekreacji i wypoczynku. a galerie handlowe moga powstac w innym miejscu?

  5 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na jaki komitet zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Oddanych głosów: 685