zamknij

Wiadomości

Mieszkaniec oskarża byłego prezydenta o korupcję

2019-06-06, Autor: ap

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta prezydent Anna Hetman przedstawiła "Raport o stanie miasta za rok 2018". Po raz pierwszy, stanąć na mównicy mieli okazję sami mieszkańcy. Jeden z nich korzystając z tego prawa, zaskoczył wszystkich, zarzucając byłemu prezydentowi miasta korupcję.

Reklama

- Jestem pierwszym prezydentem, który może powiedzieć, że Jastrzębie-Zdrój jest miastem sukcesu - powiedziała Anna Hetman, rozpoczynając przedstawienie raportu.

Raport o stanie miasta to dokument, który zawiera wszystkie działania, inwestycje, programy, finanse itd., którymi zajmował się urząd miasta w minionym roku. Przez prawie 2 godziny prezydent prezentowała działania jastrzębskiego magistratu.

- Chce wyraźnie podkreślić, że nie jestem zadowolona z budżetu miasta w 2018 r. Wiem, jakie są potrzeby miasta i oczekiwania mieszkańców - dodała na koniec.

>>> Raport o stanie miasta za rok 2018 <<<

Następnie odbyła się debata dotycząca zeszłego roku. Pierwszy raz w historii, zgodnie z nowo obowiązującym prawem, w debacie udział wziąć mogli mieszkańcy miasta. Zgłosiło się pięć osób, ale na mównicy wystąpiły cztery z nich. Jastrzębianie mieli 10 minut na wyrażenie swojej opinii.

Trzy osoby wyraziły swoje poparcie dla prezydent Anny Hetman i podjętych działań w zeszłym roku.

Ostatnią osobą wywołaną do mównicy był Jerzy Godlewski. - Chciałem ujawnić okoliczności i dokumenty ukrywane kilkanaście lat przez jastrzębski urząd. Dotyczą one korupcyjnych zachowań, a wnich porozumienia byłego prezydenta miasta Janusza Ogiegło z Zarządem Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim podczas budowy budynku przy ul. Północnej - powiedział mówca  i dodał, że dokumenty zostały ujawnione dzięki działaniom Wojewody Śląskiego.

- Zostały wydane decyzje przestępcze na budowę tego obiektu, pomimo że nie było zatwierdzanego projektu. Kiedy w 2002 roku sprawa wyszła na jaw, ten sam prezydent w kuriozalny sposób wydał kolejną decyzję z naruszeniem prawa na kontynuację tej budowy - powiedział mężczyzna.

Jerzy Godlewski twierdzi, że na mocy wyroków ostatecznych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i Naczelnego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu budynek powinien być rozebrany. Jego zdaniem, miasto nie jest przygotowane na to, by zabezpieczyć lokum 92. rodzinom, które tam mieszkają.

Mimo że radni zwracali uwagę, że sprawa nie dotyczy zeszłego roku, mieszkaniec kontynuował. Mężczyzna poinformował, że spotkał się z prezydent Anną Hetman, która obiecała mu zajęcie się tą sprawą i ochroną tych lokatorów. - Musimy Panią prezydent oceniać nie tylko przez to, co zrobiła, ale przez to też czego nie zrobiła, a budynkowi grozi katastrofa budowlana - dodał Jerzy Godlewski.

Mówca zasugerował, że wąska grupa ludzi ukrywa "machloje", które mają miejsce w Jastrzębiu-Zdroju.

- Ci, których obraziłem i nazwałem przestępcami, niech podadzą mnie do sądu. Ale oczywiście tego nie zrobią - zakończył Jerzy Godlewski i poprosił o wyznaczenie terminu nadzwyczajnej sesji rady miasta, podczas, której zostanie przedstawiona cała dokumentacja potwierdzająca korupcję. 

Przewodniczący Rady Miasta Piotr Szereda powiedział, że skierował sprawę do prokuratury.

- Musimy działać zgodnie z prawem. Jeżeli ta sprawa przekazana została do kompetencji wojewody i Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego to w żaden sposób Miasto, ani Pani prezydent nie może się tą sprawą zajmować - wyjaśnił Roman Foksowicz, wiceprezydent miasta. 

Po krótkiej przerwie wystąpił Janusz Ogiegło, ale nie odniósł się do wystąpienia mieszkańca.

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~seboc 2019-06-06 20:42:36

  Temat wyglada tak, ze jakby pan Godlewski zaplacil 100DM i uzyskal pozwolenie na budowe swojej fanaberii bez przeprowadzenia jakichkolwiek badan.
  Skubany nabudowal sie, doprowadzil blok do ruiny i teraz winnych nie ma.
  Trzeba tez wspomniec, ze blok na Polnocnej uwazany byl za luksusowy. Pierwsze nowe mieszkania po transformacji. Ludzie zza granicy wracali i mieszkania kupowali. Dzis smieje sie cala Polska.

  Mozna znalezc w Jastrzebiu wiecej przykladow podobnego dziadostwa.

  13 3
 • ~Jerzy Kenig 2019-06-07 00:11:18

  Znam go . Jeżeli jedzie tak ostro, to znaczy, że ma konkrety. Ogiegło by go załatwił. Jego żona to była prokurator, a teraz sędzia. Widzieliście jak były prezydent wszedł po Godlewskim na mównicę i rżnął głupa. Gdyby był czysty to by mu od razu wygarnął a on gadał pierdoły i udawał, że to nie o nim była mowa. Jak rano nie pójdzie złożyć zawiadomienia o publicznym znieważaniu i pomawianiu o korupcję to znaczy że ma pełne gacie. Ale będzie dym.

  12 4
 • ~Ania Bezoka 2019-06-07 09:14:16

  Obiegło zlikwidował kolej w Jastrzebiu a teraz dumny działacz chce ja reaktywować. Obiegło pamiętamy !!!

  12 1
 • ~czytelniczka 2019-06-07 10:10:34

  Ciekawe czy ten Pan tak bezinteresownie martwi się o los lokatorów z ul. Północnej?

  2 3
 • ~seboc 2019-06-07 10:41:38

  @czytelniczka

  To on tego kloca na bloku nasadzil, szuka wiec partycypacji w kosztach rozbiorki.

  7 3
 • ~Jacek Balcerzak 2019-06-08 00:02:07

  Każdy POtencjalny członek Platformy Ograbicielskiej, aspirujący na stanowisko kierownicze musi udowodnić że z łapówkami czuje się jak ryba w wodzie.

  6 7
 • ~Jerzy Kenig 2019-06-08 02:46:29

  Niestety niewielką masz wiedzę na ten temat. Jeżeli kiedykolwiek dojdzie do rozbiórki nadbudowy to będzie to musiała zrobić GSBM bo to oni zgodnie z wyrokiem NSA w Warszawie zostali uznani winni nieprawidłowości i przestępstw popełnionych podczas jej wznoszenia jako ówczesny Inwestor któremu były prezydent Janusz Ogiegło wydał dwukrotnie decyzję o pozwoleniu na budowę pomimo tego, że nie posiadali projektu budowlanego co jest przestępstwem i dlatego to spółdzielnia ma nałożony obowiązek rozbiórki. Godlewskiemu muszą zapłacić bo on był jedynie finansującym . To jeszcze nie koniec . Po drodze są jeszcze przestępstwa kryminalne i 10 lat do odsiatki za korupcje urzędników i funkcjonariuszy państwowych. Posłuchajcie dobrze wystąpienia Godlewskiego na sesji rady miasta 6 czerwca . to mocny materiał.

  8 2
 • ~seboc 2019-06-08 12:12:40

  " Godlewskiemu muszą zapłacić bo on był jedynie finansującym"

  Czyli byl czlowiekiem wydajacym pieniadze na wlasne przedsiewziecie.
  Polskie skretyniale prawo oddziela te role. Stad tzw. bankructwa deweloperow i innych firm budowlanych lub "inwestycje" przez osoby nie posiadajace jakichkolwiek srodkow.

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.