Inflacja w lipcu wyniosła w Polsce 4,2 proc. rok do roku - wynika ze wstępnego szacunku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, podczas gdy w przed miesiącem wartość wskaźnika wyniosła 2,6 proc. - Prognozy ekspertów były wyjątkowo rozstrzelone, konsensus wskazywał jednak na wzrost o 4,4 proc., co oznacza, że inflacja osiągnęła poziom nieco niższy od przewidywań - przypomina Money.pl.
Inflacja w Polsce wyniosła w lipcu 4,2 proc. rok do roku - tak wynika ze wstępnych danych opublikowanych w środę przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu wskaźnik wyniósł 2,6 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2 proc. (wskaźnik cen 104,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,4 proc. (wskaźnik cen 101,4) - podaje GUS w komunikacie.
- W wyniku 10% wzrostu kosztów energii ceny konsumenckie wzrosły w lipcu o 1,4% m/m. To najsilniejszy skok od stycznia 2023. Inflacja przyspiesza z 2,6 do 4,2% r/r, najwyższego poziomu w 2024 r. Dynamika CPI po 5 mies. wychodzi poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu NBP - zauważa
Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
🇵🇱 W wyniku 10% wzrostu kosztów energii ceny konsumenckie wzrosły w lipcu o 1,4% m/m. To najsilniejszy skok od stycznia 2023. Inflacja przyspiesza z 2,6 do 4,2% r/r, najwyższego poziomu w 2024 r. Dynamika CPI po 5 mies. wychodzi poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu NBP. pic.twitter.com/ZR4U7onh1D
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) July 31, 2024
Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, kolejne miesiące przyniosą niewielkie zmiany.
Inflacja może chwilowo wzrosnąć we wrześniu i październiku z uwagi na efekty statystyczne. Niemniej długoterminowy trend dalej powinien być spadkowy. Prognozy ekspertów sugerują stabilizację światowych cen żywności i surowców energetycznych, co sprzyja umiarkowanej zmienności - uspokajają.
Dodają jednak, że "niemniej inflacja przez najbliższy rok będzie przekraczać cel NBP z uwagi na dostosowanie cen energii".
Kolejne miesiące przyniosą niewielkie zmiany. Inflacja może chwilowo wzrosnąć we wrześniu i październiku z uwagi na efekty statystyczne. Niemniej długoterminowy trend dalej powinien być spadkowy. Prognozy ekspertów sugerują stabilizację światowych cen żywności i surowców… pic.twitter.com/F3AKYUkEmA
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) July 31, 2024
- W kolejnych miesiącach inflacja bazowa prawdopodobnie przestanie wyraźnie zwalniać– jej tempo wzrostu dalej będzie wysokie. Powrót do poziomu 2,5 proc. prawdopodobnie zajmie ok. półtora roku" - uzupełniają analitycy PIE.
Niemniej inflacja przez najbliższy rok będzie przekraczać cel NBP z uwagi na dostosowanie cen energii. W kolejnych miesiącach inflacja bazowa prawdopodobnie przestanie wyraźnie zwalniać– jej tempo wzrostu dalej będzie wysokie. Powrót do poziomu 2,5% prawdopodobnie zajmie ok.… pic.twitter.com/Doics2AOTh
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) July 31, 2024
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+3 / -1Budowa elektrowni jądrowych w Polsce - JSW deklaruje gotowość do współpracy
+2 / -2Rząd "wpompuje" ponad 9 miliardów złotych w spadek wydobycia węgla. Choć... go nie zakłada
+0 / -1Drożyzna nie odpuszcza. Ceny w sklepach rosną
+1 / -2Gotówka coraz bardziej na cenzurowanym. Bruksela szykuje kontrole
+0 / -7Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert