Już 11 nowych kasowników z możliwością płatności kartą jest dostępnych na trasach w Czerwionce-Leszczynach i okolicy. Kolejne kasowniki pojawią się w grudniu w pozostałych miastach, gdzie komunikację obsługuje MZK.
Jak informuje MZK w okresie pandemii podobnie jak wszędzie zapanował przestój jeśli chodzi o wzrost liczby pasażerów. Jednak ten czas już przeminął, a poziom przychodów ze sprzedaży biletów wraca do poziomu sprzed pandemii. W utrzymaniu tendencji wzrostowej mają pomóc nowoczesne kasowniki umożliwiające zakup biletu przy wykorzystaniu tradycyjnej karty płatniczej. To długo wyczekiwana zmiana i znaczne udogodnienie dla pasażerów.
11 nowych kasowników dostępnych jest już na trasach MZK obejmujących Czerwionkę-Leszczyny i okolice. Kolejne 62 kasowniki pojawią się w grudniu we wszystkich autobusach Związku. Kasowniki nie pojawią się w autobusach komunikacji lokalnej w Żorach, Suszcu i Pawłowicach.
Zakup biletu przy wykorzystaniu kasownika z czytnikiem jest bardzo prosty. Wystarczy przyłożyć kartę bankomatową w specjalnie oznakowanym miejscu. Jeśli podróżny chce kupić bilet ulgowy wymagane jest wybranie na ekranie kasownika opcji „inny bilet”. Wówczas pojawią się ulgi możliwe do wykorzystania. W tym przypadku, nie ma możliwości zakupu biletu okresowego. Jest to możliwe za pośrednictwem aplikacji mobilnej (mzkjastrzebie.com/bilet-na-komorke) lub w punktach stacjonarnych po okazaniu wymaganych dokumentów (m.in. zdjęcie, uprawnienie do ulgi).
Co ważne, nowe kasowniki są uniwersalne, umożliwiają skasowanie tradycyjnego e-biletu , zakupionego chociażby w punkcie doładowań - mówi Rafał Jabłoński, MZK Jastrzębie.
Jak już wspomnieliśmy sytuacja w komunikacji miejskiej wraca do normy po perturbacjach spowodowanych pandemią. Ograniczenia dla pasażerów były ogromne, co miała bardzo duży wpływ także na kondycję finansową Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Do tego doszedł gwałtowny wzrost inflacji. W latach 2020/21 na trasach MZK skasowano około 3,5 mln biletów rocznie. To o milion mniej niż w 2023 roku. Natomiast dochód ze sprzedaży biletów w 2020 roku był prawie dwukrotnie mniejszy niż dochód roku 2023. Tendencja rosnąca jest zauważalna także obecnie, pomimo wprowadzenia w Jastrzębiu-Zdroju (styczeń tego roku) komunikacji bezpłatnej dla mieszkańców płacących podatki w tym mieście. To największe miasto członkowskie MZK, gdzie autobusy MZK wykonują około połowę wszystkich kilometrów dziennie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
5897Opróżnia mieszkania po ludzkich tragediach, zmarłych, czy meliny. Niecodzienna profesja Jakuba Kośmidera
5393Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Ile takich osób jest w Jastrzębiu? (zdjęcia)
4232„„Escobar” i grupa przestępcza to wymysł śledczych”. Artur K. uderza również w media
3113"Mamo, telefon wpadł mi do ubikacji..." - uważajcie, to oszustwo!
2925Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
+19 / -7Piękny jubileusz pani Janiny. Jastrzębianka świętowała 103. urodziny
+6 / -0Trzeźwy poranek nie taki trzeźwy. Trzech kierujących pod wpływem
+5 / -0Spał przy budce z kebabem. Jastrzębianin na widok policji zaczął uciekać
+5 / -0Poszukiwany w rękach policji. Zatrzymał go dzielnicowy po służbie
+4 / -0Dziś Dzień Straży Miejskiej. Jak bardzo jest to potrzebna instytucja?
2Trzeźwy poranek nie taki trzeźwy. Trzech kierujących pod wpływem
1Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
1Kobieta straciła ponad 34 tys. zł. Uważaj na przesłane linki
1"Mamo, telefon wpadł mi do ubikacji..." - uważajcie, to oszustwo!
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert