Tereny po byłej kopalni Jas-Mos-Jastrzębie III mogą zyskać nowe funkcje gospodarcze. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisały porozumienie, którego celem jest przyciągnięcie inwestorów i zagospodarowanie około 80 hektarów gruntów na pograniczu Jastrzębia-Zdroju i Mszany.
Zawarte porozumienie obejmuje nie tylko teren po byłej kopalni Jas-Mos, ale także inne obszary pogórnicze, łącznie o powierzchni ponad 500 hektarów. Głównym celem współpracy KSSE i SRK jest przekształcenie zdegradowanych terenów poprzemysłowych w grunty inwestycyjne, które będą mogły zostać zagospodarowane przez firmy z sektora przemysłowego, logistycznego czy produkcyjnego.
Umowę podpisali:
– dr hab. Rafał Żelazny, prezes zarządu KSSE,
– Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele administracji rządowej, w tym wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki oraz poseł Krzysztof Gadowski.
80 hektarów po byłej kopalni Jas-Mos-Jastrzębie III to jeden z największych i najbardziej perspektywicznych obszarów do zagospodarowania w regionie.
Teren leży na pograniczu Jastrzębia-Zdroju i gminy Mszana, w pobliżu autostrady A1, co zwiększa jego atrakcyjność z punktu widzenia potencjalnych inwestorów.
– To bardzo dobry moment dla Śląska i dla polskiej gospodarki. Tereny pogórnicze odzyskują swoje znaczenie i są przygotowywane pod nowoczesne inwestycje. 80 hektarów w Jastrzębiu-Zdroju już wkrótce będzie gotowych do zagospodarowania, a dzięki porozumieniu z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną ten obszar zyska realną szansę na nowe życie gospodarcze – mówi Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.
Liczę, że wkrótce pojawią się tu firmy, które stworzą dobre miejsca pracy i przyczynią się do rozwoju całego regionu - dodaje.
Miejsce podpisania porozumienia nie było przypadkowe – to teren byłej KWK Jas-Mos, gdzie kończy się proces likwidacji. Wkrótce pierwsze nieruchomości po kopalni trafią do sprzedaży. Chodzi o dwa obszary o łącznej powierzchni 39,75 ha, położone w rejonie zakładu głównego, wzdłuż ul. Górniczej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje ogłosić przetargi na te działki w najbliższym czasie.
– Konsekwentnie dążymy do tego, żeby olbrzymie i cenne aktywa Spółki udostępniać przedsiębiorcom i samorządom. Nasze zadania związane z zagospodarowaniem terenów pogórniczych są złożone i długofalowe. Obejmują nie tylko aspekty środowiskowe i techniczne, ale też społeczne, ekonomiczne i urbanistyczne – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
KSSE i SRK planują współpracę w skali całego województwa śląskiego. W tym roku SRK zamierza wystawić na sprzedaż łącznie 500 ha terenów o szacunkowej wartości około 500 mln zł. Oprócz Jastrzębia, działki inwestycyjne będą dostępne m.in. w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (ok. 49 ha), Gierałtowicach (47 ha) oraz Gliwicach (ok. 36 ha).
Jesteśmy źródłem terenów pod nowe inwestycje. Nie mówimy, tylko robimy. Realizujemy konkretne działania w kierunku przemian. Skutecznie przejęliśmy rolę animatora dobrej transformacji – podkreśla Wieszołek. – Naszym atutem jest 25-letnie doświadczenie, którego nie mają inni przedsiębiorcy górniczy. Pracujemy też nad transformacją dużych obszarów poprzemysłowych poprzez sprzedaż komercyjną, co umożliwi rozwój gospodarczy miast i regionu, wygeneruje miejsca pracy oraz przywróci nieużytki do życia.
Porozumienie wpisuje się w szerszy proces transformacji gospodarczej województwa śląskiego, który zakłada odejście od przemysłu wydobywczego na rzecz nowoczesnych sektorów gospodarki. Wykorzystanie terenów po kopalniach może być jednym z kluczowych instrumentów wspierających ten proces.
Zarówno KSSE, jak i SRK deklarują kontynuację współpracy z samorządami oraz wsparcie dla projektów inwestycyjnych, które mają przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności regionu.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
2088JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1985Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
1183Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
1070Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
1028JSW wycofuje nowy sprzęt ratowniczy za ponad 30 mln złotych. Największa tego typu inwestycja w historii spółki z problemami
+6 / -0Mimo trudnej sytuacji, JSW raportuje sukcesy. "Wydobycie i sprzedaż ponad plan"
+7 / -2JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+4 / -0JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
+4 / -0Nowe otwarcie dla terenów po kopalni Jas-Mos. KSSE i SRK podpisały porozumienie o współpracy
+3 / -3JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
2JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~dzejdzej2010 2025-05-29
17:28:17
Nikt nie chce kupywać terenu pogórniczej w całej Polsce a nagle zaczną kupywać tereny w Jastrzębiu buahahah