Od 1 listopada 2024 roku do sieci płatnych dróg zostaną włączone nowe odcinki autostrad i dróg ekspresowych - poinformował w komunikacie resort infrastruktury. Na nowej liście dróg, za które będą pobierane opłaty, znajdują się m.in. fragment autostrady A1 na północ od Pyrzowic oraz drogi ekspresowej S1 między Milówką, a Zwardoniem.
Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie rozszerzenia sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej.
Od 1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych - czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury. - Nowo dołączone odcinki są w większości przedłużeniem dróg, które już teraz są objęte obowiązkiem wniesienia opłaty.
Wnoszenie opłaty elektronicznej jest obowiązkowe dla użytkowników pojazdów ciężkich tj. pojazdów samochodowych, zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów. Nie ma planów wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA.
Opłata jest oparta na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci” – stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin.
Długość nowych odcinków dróg do objęcia opłatą to ok. 1,6 tys. km. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Po rozszerzeniu sieci będziemy mieć więc w Polsce ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.
O nowych, płatnych odcinkach dróg, kierowcy dowiedzą się ze znaków rozmieszczonych w ciągu rozszerzonej sieci dróg płatnych. Pobór opłat w systemie e-TOLL odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drodze.
Wśród dróg, które mają być objęte opłatami od listopada, znajdują się odcinki autostrady A1 i A2 i dróg ekspresowych S1, S2, S3, S5, S6, S7, S8, S10, S11, S12, S16, S17, S19, S51 i S61.
W województwie śląskim rozszerzenie obejmie:
Rozszerzenie sieci dróg objętych poborem opłat ma przynieść zwiększenie wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego o ok. 1,2 mld zł.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mimo trudnej sytuacji, JSW raportuje sukcesy. "Wydobycie i sprzedaż ponad plan"
3134JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1328JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
677Świadczenie 800 plus – pierwsze wypłaty na kontach. Ponad 455 tys. wniosków ze śląskiego
544Polska energetyka bez rąk do pracy? Eksperci: atom i OZE przyspieszają, brakuje fachowców
431JSW wycofuje nowy sprzęt ratowniczy za ponad 30 mln złotych. Największa tego typu inwestycja w historii spółki z problemami
+6 / -0Mimo trudnej sytuacji, JSW raportuje sukcesy. "Wydobycie i sprzedaż ponad plan"
+7 / -2JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
+4 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+3 / -0Nowe otwarcie dla terenów po kopalni Jas-Mos. KSSE i SRK podpisały porozumienie o współpracy
+3 / -3JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
2JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert