Od 1 listopada 2024 roku do sieci płatnych dróg zostaną włączone nowe odcinki autostrad i dróg ekspresowych - poinformował w komunikacie resort infrastruktury. Na nowej liście dróg, za które będą pobierane opłaty, znajdują się m.in. fragment autostrady A1 na północ od Pyrzowic oraz drogi ekspresowej S1 między Milówką, a Zwardoniem.
Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie rozszerzenia sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej.
Od 1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych - czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury. - Nowo dołączone odcinki są w większości przedłużeniem dróg, które już teraz są objęte obowiązkiem wniesienia opłaty.
Wnoszenie opłaty elektronicznej jest obowiązkowe dla użytkowników pojazdów ciężkich tj. pojazdów samochodowych, zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów. Nie ma planów wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA.
Opłata jest oparta na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci” – stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin.
Długość nowych odcinków dróg do objęcia opłatą to ok. 1,6 tys. km. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Po rozszerzeniu sieci będziemy mieć więc w Polsce ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.
O nowych, płatnych odcinkach dróg, kierowcy dowiedzą się ze znaków rozmieszczonych w ciągu rozszerzonej sieci dróg płatnych. Pobór opłat w systemie e-TOLL odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drodze.
Wśród dróg, które mają być objęte opłatami od listopada, znajdują się odcinki autostrady A1 i A2 i dróg ekspresowych S1, S2, S3, S5, S6, S7, S8, S10, S11, S12, S16, S17, S19, S51 i S61.
W województwie śląskim rozszerzenie obejmie:
Rozszerzenie sieci dróg objętych poborem opłat ma przynieść zwiększenie wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego o ok. 1,2 mld zł.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowi giganci będą współpracować
993Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
893Była świadkiem sukcesów i górniczych tragedii. KWK Pniówek fedruje od 50 lat
432Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
343JSW wymienia aparaty ratownicze. To największy zakup dla ratownictwa w historii spółki
+5 / -0JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
+4 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
+4 / -1"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+3 / -0JSW: szyb III na Pniówku zgłębiony do 1053 metrów
+1 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
1Była świadkiem sukcesów i górniczych tragedii. KWK Pniówek fedruje od 50 lat
0JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowi giganci będą współpracować
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert