zamknij

Biznes

Pełnomocnik Warbusa zabiera głos w sprawie protestu kierowców

2016-07-12, Autor: pww

Dziś do Jastrzębia-Zdroju przyjechali przedstawiciele firmy Warbus, by porozmawiać z kierowcami, którzy od wczoraj – w ramach protestu - nie sprzedają pasażerom biletów. Mieli ze sobą gotówką, by wypłacić zaległe zobowiązania. Jednocześnie zapowiadają , że jeśli kierowcy nie będą wypełniać swoich obowiązków, to część z nich może stracić pracę.

Reklama

Eugeniusz Szymonik, pełnomocnik zarządu firmy Warbus twierdzi, że zaistniała sytuacja jest zaskakująca. Nikt nie wystosował żądań na piśmie, a o proteście kierowców dowiedział się z lokalnych mediów. - Nagle na zwolnienia lekarskie udało się siedmiu kierowców, dwie osoby są na urlopach, co spowodowało poważne zakłócenia i wypadanie części kursów – mówi.

Tłumaczy, że kwota 75 zł netto (tyle, ile miesięcznie powinni otrzymywać kierowcy ze sprzedaży biletów) jest składową premii wypłacanej kierowcom. - Aby sytuację uspokoić zadeklarowaliśmy natychmiastową wypłatę dodatkowych 75 zł każdemu kierowcy z wyrównaniem za poprzednie trzy miesiące, a więc jednorazowo 225 zł netto. Pieniądze te wypłacane będą także w kolejnych miesiącach. Zrezygnowaliśmy z przelewów bankowych, by pracownicy nie czekali kilka dni na pieniądze i postanowiliśmy zapłacić natychmiast – wyjaśnia Szymonik. – Jednak napotkaliśmy opór ze strony związków i pracowników – dodaje.

Jednocześnie wyjaśnia, że sprzedaż biletów przez kierowców jest ich obowiązkiem wynikającym z umowy o pracę. - Jeśli w dalszym ciągu taka sytuacja będzie miała miejsce, będziemy zmuszeni pożegnać się z częścią załogi i skorzystać z kierowców, którzy pracują w naszych innych oddziałach. Na razie nie zdecydowaliśmy się na tak drastyczne postępowanie licząc na dobrą wolę załogi. Mam nadzieję, że jutro sprzedaż biletów przebiegać będzie bez zakłóceń – powiedział pełnomocnik.

Firma Warbus deklaruje, że od sierpnia kierowcy mogą liczyć na podwyżki. Obecnie minimalna realna stawka netto wynosi 12 zł, a od sierpnia będzie to 13 zł netto.

>> Czytaj także: Kierowcy z Warbusa nie sprzedają biletów. Czy pasażerowie muszą liczyć się z karami? <<

Czy MZK w dalszym ciągu powinien współpracować z firmą Warbus?

Oddanych głosów: 1036

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~mieszkaniec 2016-07-12
  20:29:06

  8 0

  Pan Szymonik jak zwykle aktywny w mediach
  A może raz szczerze Przeciez prowizja nigdy nie była składowa premii Jutro przeczytamy ze zaległe składki Zus tez sa składowymi premii Może już czas rzeczywiście udac się na emeryture i dac się wypowiedzieć dyrektorowi warszawskiej firmy

 • ~AleDom 2016-07-12
  21:25:54

  7 0

  No, ale prowizja chyba kiedyś liczyła się od liczby sprzedanych biletów? No i niektórzy protestujący podnosili, że nie mają w umowie nic o sprzedawaniu biletów.

 • ~Mozie 2016-07-13
  14:21:22

  7 0

  Zrezygnowali z przelewów żeby pracownicy nie musieli czekać - co za dobroć! Idę po okulary przeciwsłoneczne żeby ogrzać się w zajebistości Warbusa. A może zrezygnowaliście z przelewów po to żeby nie czekać na SWOJĄ dotację z biletów? Szymoniak łże jak pies, ale czego się spodziewać po firmie Krzak Sp. z o.o?

 • ~Miroslav Gems 2016-07-24
  19:38:06

  1 0

  "Firma" Warbus wygrywa kolejne przetargi na obsługę przewozów składając oferty z zaniżoną stawką. Poźniej aby nie dokładać do interesu oszczędności szuka wszędzie gdzie się nie powinno. Głównie proponując głodowe stawki pracownikom, obcinając premie za najdrobniejsze przewinienia, ale również oszczędzając na serwisie sprzętu, zapleczu warsztatowym, sanitarnym. Takie firmy powinny czym prędzej zniknąć z rynku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.