Pierwszy set przegrany, ale potem już poszło. Jastrzębski wygrywa ze Stalą Nysa

2023-01-23, Autor: lk

Jastrzębski Węgiel we własnej hali podejmował ósmą w tabeli Stal Nysa, kończąc tym samym 21 kolejkę PlusLigi. Mimo że rywal był wymagający, faworytami byli gospodarze.

Początek meczu pokazał, że o punkty w tej rywalizacji łatwo nie będzie. Stal dobrze grając na kontrze, wyszła w połowie pierwszego seta na prowadzenie. Jastrzębianie mieli kłopoty ze skończeniem ataku, ponieważ Stal dobrze grała formacją blok-obrona. W ważnym momencie błąd Kwasowskiego w ataku dał ważny punkt górniczej ekipie - 19:19. Trafioną zmianę zrobił trener gości w końcówce seta. Wprowadzony Miyaura punktował najpierw w kontrataku, a później serwisem, co dało Nysie piłkę setową - 21:24. Stal Nysa objęła prowadzenie w meczu.

Drugi set był kontynuacja gry punkt za punkt. Sytuacja zmieniła się dopiero w połowie partii, kiedy to Clevenot wykorzystał kontratak, a różnicę powiększył jastrzębski blok - 16:13. Gospodarze poprawili w tym secie skuteczność ataku, co pozwoliło na utrzymanie przewagi do końca seta. Atak środkiem M'Baye, który obchodził dzisiaj urodziny, dał Jastrzębskiemu piłkę setową. Akcją na wagę remisu 1:1 w meczu był atak Fornala.

Stal mocno otworzyła kolejną odsłonę meczu w ataku, szybko osiągając przewagę - 1:6. Trener Mendez wprowadził na boisko Szymurę za Clevenot, co okazało się dobrym posunięciem. Jastrzębski powoli odrabiał straty, a dwa asy Fornala dały kontakt punktowy - 11:12. Od tego momentu trwała zacięta walka o każdy punkt, a wynik oscylował wokół remisu - 20:20. Do ważnego przełamania doprowadził Gladyr, blokując Ben Tarę w końcówce seta - 23:21. Przewaga ta wystarczyła, aby zwyciężyć partię i wyjść na prowadzenie w meczu.

Na pozycji atakującego w Jastrzębskim pozostał Hadrava za Boyer i Szymura na przyjęciu za Clevenot. Górnicza drużyna poprawiła skuteczność ataku w secie czwartym, a liderzy rywali wypadali nieco słabiej w tym elemencie, zarówno Ben Tara, jak i Gierżot. Jastrzębianie wypracowali cztery punkty przewagi, przez co mogli kontynuować swoją grę - 12:8. Gra punkt za punkt sprzyjała gospodarzom, którzy zmierzali po zwycięstwo za trzy punkty - 19:14. Kolejne akcje na prawym skrzydle kończył Hadrava, a po chwili jastrzębianie cieszyli się z wygranej za trzy punkty.

MVP: Tomasz Fornal (Jastrzębski Węgiel)

Jastrzębski Węgiel - PSG Stal Nysa 3:1 (23:25, 25:18, 25:23, 25:16)

Jastrzębski: Toniutti, Gladyr, Clevenot, Boyer, M'Baye, Fornal, Popiwczak (L) oraz Dębski, Hadrava, Szymura, Macyra
Stal: Jankowski, Gierżot, Ben Tara, Zhukouski, Zerba, Kwasowski, Dembiec (L) oraz Biniek (L), Buszek, Miyaura, El Graoui

Kolejny mecz Jastrzębski Węgiel rozegra już w środę (25 stycznia) w ramach fazy grupowej Ligi Mistrzów. Rywalem będzie niemieckie VfB Friedrichshafen. Mecz zapolanowano w jastrzębskiej hali na Jana Pawła o godzinie 18.00.