21 listopada dla województwa śląskiego nastała nowa rzeczywistość. Tego pamiętnego dnia dokonał się polityczny przewrót - marszałek Jakub Chełstowski przeszedł na stronę opozycji, która tym samym przejęła większość w sejmiku województwa śląskiego i władzę w regionie. Do zarządu w Śląskiem dołączyły "nowe-stare" osoby - postaci znane z czasów poprzednich rządów PO. Przedstawiamy ich sylwetki.
Przypomnijmy, 21 listopada 2018 roku doszło do niespodziewanej wolty. Wojciech Kałuża reprezentujący Koalicję Obywatelską przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości i przyczynił się do rządów większości w Sejmiku Województwa Śląskiego.
Dokładnie rok później - w pamiętny poniedziałek 21 listopada 2022 roku - sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Marszałek Jakub Chełstowski i grupa radnych przeniosła się z PiS do Ruchu Samorządowego "Tak!Dla Polski". Tym samym Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w wojewódzkim sejmiku.
To, że przeszliśmy do Ruchu Samorządowego wynika z różnyc wydarzeń, które miały miejsce przez tych kilka miesięcy. Myślę, że chcemy to formalnie zmaterializować. Były dobre okresy, nie żałuje 4 ostatnich lat. Dziękuję premierowi za wsparcie. Była duża wola. Wyczerpał się jednak model polityczny na poziomie zarządu województwa – wyjaśnił Jakub Chełstowski.
Marszałek województwa przeszedł do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” wraz trzema radnymi wchodzącymi dotąd w skład Zjednoczonej Prawicy – Aliną Nowak i Marią Materlą oraz Rafałem Kandziorą.
Samorząd musi być w rękach ludzi odpowiedzialnych i myślę, że Sejmik to pokazuje. Dziękuję radnym, którzy nie bali się zawalczyć o normalność. Czuję rytm samorządu inaczej, byłem samorządowcem przed objęciem funkcji marszałka i myślę, że dojrzałem, że razem z kolegami wracamy do macierzy, wracamy do samorządu - tam jest rozsądnie i racjonalnie – mówił marszałek Jakub Chełstowski, podkreślając, że jego decyzja była trudna, ale przemyślana.
Nowe ugrupowanie „Tak! Dla Polski” skupia samorządowców, w tym prezydentów miast, m.in. prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego oraz prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę.
Listopadowe obrady przedłużyły się do późnych godzin nocnych ze względu na przerwy ogłaszane przez przewodniczącego Sejmiku Jana Kawuloka, którego odwołanie miało zostać przeprowadzone podczas głosowania po rozszerzeniu porządku obrad. Ostatecznie na salę Sejmu Śląskiego radni wrócili dopiero o godzinie o 18.00.
Porządek obrad został rozszerzony o wybór nowego wiceprzewodniczącego Sejmiku, który w głosowaniu tajnym przewagą głosów 25 do 19 (głosowało 44 radnych) został Stanisław Gmitruk. Nowym przewodniczącym wybrano Marka Gzika – profesora Politechniki Śląskiej, dziekana Wydziału Inżynierii Biomedycznej tejże uczelni. Za powierzeniem Markowi Gzikowi funkcji przewodniczącego głosowało 26 radnych.
Dziękuję za zaufanie i deklaruję pełną współpracę na rzecz regionu, dla jego dobra i ponad wszelkimi podziałami. I do tej współpracy również ze swej strony zachęcam – podkreślił Marek Gzik.
Podczas niecodziennej sesji, po długiej batalii, ostatecznie w tajnym głosowaniu głosami 25 do 19 został odwołany Jan Kawulok. Jednak sprawa ogłoszenia kilku przerw przez byłego już przewodniczącego Sejmiku bez konsultacji z radnymi i co istotne bez wcześniejszego przegłosowania będzie miała najprawdopodobniej dalszy ciąg. Obecni na sesji posłowie Borys Budka i Wojciech Król zapowiedzieli, że nie wykluczają powiadomienia prokuratury.
Poseł Borys Budka zaznaczył, że w Polsce obowiązuje hierarchia aktów prawnych, a z ustawy o samorządzie województwa wynika, że sejmik województwa większością (w przypadku Sejmiku województwa 23 głosów), może w każdej chwili zmienić porządek obrad.
Domeną rady jest zatwierdzenie porządku obrad. Przewodniczący przedkłada porządek, ale to rada go zatwierdza lub nanosi poprawki i je zatwierdza – dodał radny Henryk Siedlaczek.
Z kolei wicemarszałek Wojciech Kałuża złożył dymisję, podobnie jak Beata Białowąs z Solidarnej Polski. Sejmik następnie odwołał z zarządu Izabelę Domagałę oraz Dariusza Starzyckiego.
Jak zaznaczył marszałek województwa Jakub Chełstowski, współpraca z nimi od dłuższego czasu układała się niewłaściwie, momentami w jego ocenie destabilizowali pracę samorządu regionalnego. Czarę goryczy przelała sprawa Funduszu Górnośląskiego, gdzie w wyniku przeprowadzonego przez CBA śledztwa kwestia stwierdzonych nieprawidłowości została przekazana prokuraturze.
Miejsca byłych wicemarszałków zajęli:
21 listopada nie doszło ostatecznie do głosowania w sprawie czwartego członka zarządu. W tej sprawie wciąż trwają rozmowy. Jak ustalił portal Ślązag.pl, nie jest przesądzone, że koalicyjną kandydaturą do zarządu województwa będzie radny Rafał Porc, który miał nim zostać wedle wszelkich spekulacji.
To jeden z dwojga radnych, którzy do Sejmiku Województwa Śląskiego zostali wybrani z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Później zarzucano im cichą koalicję z PiS. Złożył nawet rezygnację z członkostwa w Nowej Lewicy, po czym został jednak przywrócony w prawach członka - czytamy.
Ostatni członek zarządu powinien zostać wybrany na kolejnej sesji.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,po-przewrocie-w-sejmiku-oto-nowy-zarzad-wojewodztwa-slaskiego-bez-pis,wia5-1-7674.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Awaria rurociągu. Te ulice nadal są nieprzejezdne
22454Zalane drogi w Jastrzębiu. Boisko w Ruptawie pod wodą
17863Ciągle pada. Miasto wydało komunikat dotyczący aktualnej sytuacji powodziowej
6654Jastrzębie walczy ze skutkami podtopień. Ul. Pszczyńska w kierunku Pawłowic wciąż nieprzejezdna
4872Pałac Ślubów w budowie. Jak idą prace? [FOTO]
4717Pustostan za kinem przestanie "straszyć"? Miasto planuje zakup nieruchomości
+36 / -4Awaria rurociągu. Te ulice nadal są nieprzejezdne
+16 / -0Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
+19 / -7Ciągle pada. Miasto wydało komunikat dotyczący aktualnej sytuacji powodziowej
+7 / -0Historyczny zabieg w jastrzębskim szpitalu. Pierwszy w Polsce z wykorzystaniem stymulatora nowej generacji
+6 / -0Oszustwa "na miłość" wciąż zbierają żniwa. Jastrzębianka straciła prawie 250 tysięcy złotych
2Nowa karetka trafi do Jastrzębia-Zdroju. WPR zakupiło w sumie 14 karetek za ponad 12 mln złotych
1420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Z regionu: największa budowla hydrotechniczna w Polsce stabilizuje sytuację w Raciborzu
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert