Pod lupą: Michał Kubiak

2013-10-15, Autor: Mateusz Kornas
Jastrzębski Węgiel nieoczekiwanie przegrał u siebie z Indykpolem AZS Olsztyn 1:3. Jak w tym meczu zagrał jeden z filarów zespołu i reprezentant Polski - Michał Kubiak?

Kubiak dobrze zaczął to spotkanie. Pierwsze 10 minut gry to głównie jego skuteczne i popisowe ataki. Także z drugiej linii. Niestety, ten pierwszy set nie był tak dobry w jego wykonaniu, jak się to zapowiadało. W końcowym fragmencie tej partii popełnił kilka błędów, w tym jeden w przyjęciu, kiedy odbił serw rywala na aut.

Kubiak był za to motorem napędowym zespołu w II secie. W dużej mierze to jego wysoka suteczność, aż 75 % w ataku, najpierw pozwoliła odwrócić losy seta (3-8 dla AZS-u), a potem go wygrać. Ani razu nie uderzył w aut, nie dał się tez złapać na bloku.

Reprezentant Polski zablokowany został dopiero w ostatnim secie. Zarówno ten ostatni, jak i przedostatni set, były w jego wykonaniu słabe. Łącznie zdobył w nich zaledwie 5 punktów w ataku. W porównaniu z dwoma pierwszymi partiami, jego skuteczność wyraźnie zmalała. Cężar gry przeniósł się też znacznie bardziej na kapitana drużyny - Michała Lasko.

Co ciekawe, Kubiak w całym meczu punktował z najlepszą średnią  - ponad połowa jego ataków zakończyła się sukcesem. Oprócz niego - 50% skuteczności osiagnął tylko środkowy Simon van de Voorde.  Dla porównania Michał Łasko skończył 40% piłek.

Kubiak w całym meczu, razem z Michalem MasnymRobem Bontje popełnili po 4 błędy serwisowe. Mimo podjętego ryzyka, żaden z nich nie zaserwował asa.