Porażka Jastrzębskiego Węgla z liderem

W meczu 6. kolejki PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Jastrzębskim Węglem bez straty seta i pozostała liderem rozgrywek. Przeciwnicy Pomarańczowych pokazali, że zasłużenie prowadzą ligowej stawce.

Pierwszy punkt w środowym spotkaniu zdobył Piotr Hain po bloku na Aleksandrze Śliwce. Udana kontra w wykonaniu Dawida Konarskiego przyniosła Jastrzębskiemu Węglowi prowadzenie 3:1. Kiedy Julien Lyneel zaserwował asa goście zyskali dwupunktową przewagę (6:4). Benjamin Toniutti odpowiedział tym samym, po czym gospodarze wyrównali stan seta po 7. Do stanu 10:9 to Pomarańczowi byli w natarciu.

Później jednak Śliwka zablokował Dawida Konarskiego, a następnie Łukasz Kaczmarek posłał na stronę asa i ZAKSA objęła dwupunktowe prowadzenie (12:10). Po czasie wziętym przez trenera Ferdinando De Giorgiego kędzierzynianie nadal nadawali ton wydarzeniom na boisku (14:10). Gospodarze świetnie prezentowali się w grze obronnej i kontrataku. Ich serię przerwał dopiero Lyneel. Przy stanie 17:12 szkoleniowiec JW zareagował wzięciem drugiej przerwy na żądanie.

Wicemistrzowie Polski wyraźnie złapali swój rytm gry i w tym momencie ciężko było znaleźć sposób na to, by im się przeciwstawić. As serwisowy Kaczmarka dał kędzierzynianom pierwsze setbole przy stanie 24:17. Raz Jastrzębski Węgiel zdołał się wybronić, ale w kolejnej akcji Lukas Kampa zaserwował w siatkę.

Drugą partię Pomarańczowi znów otwarli w dobrym stylu (2:0, 4:2). Punktowa zagrywka Kampy była równoznaczna z rezultatem 7:5 dla drużyny gości. Podobnie jak w pierwszym secie, tak i teraz kędzierzynianie nie pozwolili zbytnio rozpędzić się przeciwnikowi. Kąśliwe serwy autorstwa Łukasza Wiśniewskiego sprawiły, że wkrótce na tablicy świetlnej widniał remis 7:7. Skuteczny blok Konarskiego na Śliwce ponownie zwiększył prowadzenie Jastrzębia (10:8).

Ta sytuacja wymusiła reakcję trenera Andrei Gardiniego w postaci przerwy na żądanie. W kolejnym fragmencie tego seta trwała regularna wymiana ciosów. W szeregach gospodarzy nadal błyszczał Deroo. Walka punkt za punkt miała miejsce do stanu po 19. Dwie przytomne akcje na siatce w wykonaniu Mateusza Bieńka pozwoliły ekipie z Opolszczyzny zyskać dwupunktowy zapas (21:19). W najważniejszym momencie secie zadziałał blok ZAKSY i to wicemistrzowie kraju znów cieszyli się z wygranego seta (25:22).

Początkowa część trzeciego seta to bitwa siatkarska, w której raz jedni, raz drudzy obejmowali prowadzenie. As Lukasa Kampy, który „skrótem” zaskoczył mistrza świata Pawła Zatorskiego, oznajmił rezultat 7:6 dla JW. Wkrótce potem Grzegorz Kosok „ustrzelił” serwisem niezawodnego dotąd Deroo (10:9). Kiedy drużyna Jastrzębskiego Węgla uzyskała dwupunktową przewagę szkoleniowiec gospodarzy poprosił o czas dla swojej ekipy.

Po pauzie Christian Fromm potężnym atakiem po rękach blokujących ZAKSY dał swojej ekipie dwunasty punkt (przy dziewięciu „oczkach” kędzierzynian). Wicemistrzowie kraju nie dali się wybić z rytmu. Znów włączyli swój „wyższy bieg”, wyrównali wynik, a następnie objęli dwupunktowe prowadzenie 15:13.

W tych akcjach błyszczał Śliwka. Przerwa na żądanie „Fefe” De Giorgiego nie była w stanie zatrzymać rywali. Ci rozkręcili się na dobre i niebawem mieli już cztery „oczka” w zapasie (17:13). W trakcie seta na placu gry pojawili się Salvador Hidalgo Oliva oraz Dawid Gunia. Świetnie spisujący się Śliwka odbierał gościom dalszą ochotę do gry (23:18). W ostatniej akcji meczu atakujący Jastrzębia wyraźnie pomylił się w ataku (25:20).

MVP: Paweł Zatorski
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:18, 25:22, 25:20)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Toniutti, Bieniek, Wiśniewski, Deroo, Śliwka, Zatorski (libero) oraz Stępień, Koppers

Jastrzębski Węgiel: Konarski, Kampa, Kosok, Hain, Lyneel, Fromm, Popiwczak (libero) oraz Rusek, Bucki, Wolański, Hidalgo Oliva, Gunia

Piotr Hain, środkowy Jastrzębskiego Węgla:
"ZAKSA to bardzo solidna i stabilna drużyna, która gra bardzo równo i nie grając przeciwko nim swojego najlepszego spotkania, a to dzisiejsze ponad wszelką wątpliwość do takich należało z naszej strony, nie sposób wygrać w Kędzierzynie-Koźlu. Tym meczem ZAKSA potwierdziła, że jak na razie gra najlepszą siatkówkę w lidze. Zasłużenie wygrali wszystkie spotkania w sezonie i zasłużenie zajmują pierwszą pozycję w tabeli. My musimy ten mecz jak szybciej wymazać z naszej pamięci. Przeanalizujemy sobie to spotkanie, wyciągniemy wnioski, ale z drugiej strony nie ma co tego wszystkiego strasznie przeżywać, bo liga pędzi i trzeba skupić się już na najbliższym meczu z kolejnym trudnym rywalem Treflem Gdańsk."

Paweł Zatorski, libero ZAKSY Kędzierzyn-Koźle:
"Rzeczywiście gra się z nami ciężko. Wiemy, że jeśli utrzymamy swój poziom, to nawet tym najlepszym zespołom, co było widać dziś przeciwko Jastrzębskiemu Węglowi, ciężko jest nas złamać. Mimo że zdarzają nam się pojedyncze błędy, to nie wpadamy w jakieś ogromne serie. Nawet kiedy przegrywamy dwoma, trzema punktami, tak jak to miało miejsce w trzecim secie, to potrafimy zachować zimną głowę i wyjść z tego trudnego momentu. Oczywiście wiemy, że przed nami jeszcze wiele trudnych spotkań, choćby to najbliższe na Podpromiu w Rzeszowie. Nie chcemy się podniecać tą serią, którą mamy. To jest początek sezonu. Pamiętamy poprzedni sezon, gdzie mieliśmy piękną serię, która skończyła się w najmniej odpowiednim momencie – przed Pucharem Polski. Tak że liczymy na kolejne dobre spotkania."