zamknij

Wiadomości

Posłowie Platformy: JSW finansuje propagandę PiS-u

2018-10-09, Autor: ap

Posłowie Borys Budka i Krzysztof Gadowski z Platformy Obywatelskiej wytykają Jastrzębskiej Spółce Węglowej, że wydaje pieniądze na reklamę w mediach będących tubą polityków Prawa i Sprawiedliwości. Polityków PiS-u oskarżają o wykorzystywanie spółek skarbu państwa do finansowania partyjnej propagandy.

Reklama

Dzisiaj posłowie Platformy Obywatelskiej Krzysztof GadowskiBorys Budka zorganizowali pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej konferencję prasową. Przedstawili wyniki swojego "dochodzenia" dotyczącego finansowania przez spółki z udziałem skarbu państwa mediów, które mają sprzyjać polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie ostrze swoich zarzutów kierują w stronę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Z pozyskanych przez parlamentarzystów informacji wynika, że od października 2016 r. do września 2018 r. spółka wydała na reklamy i artykuły sponsorowane w bezpłatnej gazecie „Nasze Jastrzębie” aż 84 000 zł.

- Żeby tę sprawę dogłębnie wyjaśnić, dzisiaj złożyliśmy oficjalną interwencję i zażądaliśmy od prezesa JSW informacji dotyczącej zasad finansowania tego typu publikacji — mówi Borys Budka. - Co więcej, okazuje się, że często te tytuły zawierają informację nieprawdziwe, a służą tylko i wyłącznie promowaniu radnych PiS — dodaje poseł PO. 

Z kolei Jastrzębska Spółka Ubezpieczeniowa na reklamę w "Naszym Jastrzębiu" wydała 10 500 zł. - Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w radzie nadzorczej tej spółki zasiadaja radny i kandydat PiS na prezydenta Jastrzębia - Łukasz Kasza oraz inny polityk PiS-u Piotr Szereda - zauważa poseł Gadowski.

Krzysztof Gadowski dodaje, że reklamy w gazecie wykupiły też inne państwowe spółki, m.in. jastrzębski PEC. Ostatnio całostronnicową reklamę wykupił nawet Tauron.

Posłowie PO zarzucają też szerzenie na łamach gazety „Nasze Jastrzębie” kłamstw. 

Jastrzębska Spółka Węglowa odniosła się do powyższych zarzutów w oświadczeniu:

"Jastrzębska Spółka Węglowa od lat prowadzi konsekwentną i przejrzystą politykę informacyjną opierającą się na świadomej współpracy z różnorodnymi mediami, bez względu na ich linię programową czy sympatie polityczne. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wspieramy lokalne wydawnictwa, podobnie jak inne lokalne inicjatywy społeczne. Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi środowiskami i nie dyskryminujemy żadnych wartościowych projektów."

Relacja na żywo z konferencji Borysa Budki i Krzysztofa Gadowskiego:

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2018-10-11
  10:52:33

  15 4

  Oni wszyscy POwinni wisieć lub pracować dożywotnio w kamieniołomach!........Tusk ogłosił :"Policji i Wojsku co dotyczyło takze bylych SBków i byłym partyjnych, nie mozna zabierać prawa do wczesniejszego wieku emerytalnego w trakcie gry-tak się nie godzi !" --ale robotników zatrudnionych od 15 roku życia także w szkodliwych i nieb warunkach pracy gazy wybuch i truj ,rtęć ,nieb i wysok napiecia ,cisnienia ,temp, promieniowanie izotopowe, hałas bardzo wysoki itp....chciał zmusić do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i dni pracy w soboty i swieta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie jak to za komuny bywało wolnych..kradnąc Im Ustawą POmostową wczesniejszy wiek emerytalny . -a wszystko to w sytuacji „każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości czyli zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy ( bez renty ani emerytury). wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą Ustawę Pomostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister za POsprawiedliwości wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów.„...Gdybym miał absolutna władze tak by się z tymi z PO nimi stało.

 • ~ 2018-10-11
  13:44:14

  14 4

  przed II turą wyborów Komorowski się obudził z letargu i nagle ogłosił-: „ Bronisław Komorowski zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia.
  W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia .
  Tak rządziliście -na POtrzeby wyborów!

 • ~ 2018-10-11
  13:51:12

  13 4

  ..o to 14 przykładów jak PO okradło robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:)
  1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie tej ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. Czyli lata między 2008 a 1998.
  2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy na rok wstecznie wyznaczony (ur po 1958r ) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) …
  3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ...
  4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)...
  6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!.
  7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._
  8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia wg Tuska (65 PiS)rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku....
  9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek””
  10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. wg Tuska (65 PiS) (emerytury definiowane a kapitałowe)
  Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały.
  11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów.
  12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur.
  13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?.
  14 Firmy ukrywają stanowiska ,nie płaca -nikt nie ma jakiejkolwiek gwarancji ze w przyszłości Ktoś cokolwiek z tego bedzie respektował Slowem h...d...i kamieni kupa . Tak uczciwie rządziliście -Tylu ludzi skrzywdziliście ,mam dla was jeno pogarde!

 • ~ 2018-10-11
  13:52:19

  15 0

  Mam jeno pogarde dla was.

 • ~Ewai Ewa 2018-10-12
  18:46:44

  13 2

  Należy tu przypomnieć opinie o PO:
  Grzegorz Schetyna i jego Platforma to antypracownicza i antyspołeczna formacja. Pokazali to przez 8 lat swoich rządów wydłużając m.in. wiek emerytalny, demolując kodeks pracy, dialog społeczny, blokując wzrost płacy minimalnej, promując śmieciowy rynek pracy. Śmieciówek, które przyczyniają się do tego o czym mówi Schetyna – do głodowych emerytur.
  Dlatego im mniej Schetyny w polityce, tym lepiej dla pracowników i ich rodzin.
  - mówi Piotr Duda

 • ~Ewai Ewa 2018-10-13
  06:53:03

  10 4

  Panie Pośle Gadowski, jest pan prawie równolatkiem mojego męża który pracuje od bardzo młodych lat w przemysle energetycznym. Patrze na Niego i Pana. Znaczna różnica . Niech pan popatrzy na swoje zdjęcie. W przeciwieństwie do Niego zobaczy Pan na tym swoim zdjęciu starą ,siwą, łysą ,praktycznie sterczałą juz facjatę .Nawet garnitur Pana nie odmładza a jeszcze niedawno temu Pan na plakatach ze swoimi dziećmi taki młody. Ja jestem pewna, w zyciu się pan tak nie napracował ani fizycznie ani odpowiedzialnie jak mój mąż. I Pan chciał wydłużyć wiek emerytalny ,ba wydłużył jako POseł ,ukradł jemu i tak wielu innym. Nie wiadomo Komu pierwszemu ale obyś pamiętał jak nie będziesz w tym wieku juz potrafił zyć ,obyś pamiętał jakie świństwo tak wielu innym sprawiłeś. Oby Ciebie za te Twoje srebniki które w zamian otrzymałeś za Tych pokrzywdzonych własne dzieci oskubały do cna starzejący sie już pierniku.

 • ~ 2018-10-15
  10:05:49

  8 1

  Sądzę ,że nie tylko Paweł Kukiz miał i ma takie odczucie.
  ..Jak ja was k......... nienawidzę
  I jak ja wami k.......gardzę
  Jak ja się za was k.......... wstydzę
  Gdy za granicę czasem zajrzę

  Jak ja się wami k........ brzydzę
  Jak ja was dobrze ........ znam
  Jak ja się bardzo ludziom dziwię
  Którzy wybrali taki chłam

  To wszystko czego się dotkniecie
  Od razu obracacie w pył
  Szarańcza przy was to jest bajka
  Bo cały kraj już zgnił

  Rozpasłe mordy, krzywe ryje
  K.............. wszędzie tam gdzie wy
  Jak ja was k.............. nienawidzę
  Jak do was bym z kałacha bił

  A nawet jak wam plunąć w twarz
  To wy mówicie że deszcz pada
  J..............wasza partia mać
  Co mi ojczyznę okrada

  Nadejdzie kiedyś taki czas
  Za wszystko k............zapłacicie
  W helikoptery wsadze was
  I nigdy już tu nie wrócicie
  ...jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister za POsprawiedliwości co on=znajmił w Sejmie Pan Ziobro i wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokacki --doprowadziliście nawet do tego ,że Polakow nie stac bylo na sprawiedliwość . Likwidowaliście nie tylko poczte ale nawet posterunki policji.

 • ~ 2018-10-23
  12:18:53

  4 0

  Panie POśle Gadowski ,to PO nie startowało w tych wyborach.?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Jastrzębiu-Zdroju?
Oddanych głosów: 664

Prezentacje firm