zamknij

Koronawirus na Śląsku. Informacje

Pracujesz za granicą? Czeka cię kwarantanna

2020-03-25, Autor: bf, tora

Koniec z pracą za granicą. Wedle nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia od piątku osoby pracujące za granicą będą objęte 14-dniową kwarantanną.

Reklama

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

- Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim – tłumaczy Alina Kucharzewska, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia. - Kwarantanna jest dla osób pracujących za granicą – słyszymy w biurze komunikacji resortu zdrowia.

Myląca grafika. Kierowcy zwolnieni

Tym samym widniejąca wciąż w mediach społecznościowych grafika z napisem „Obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy! Wyjątki: osoby podróżujące w związku z pracą i służbą” jest niejednoznacza. Dojeżdżający do pracy np. w Czechach wracając do Polski muszą się udać na kwarantannę, ale już kierowcy zawodowi – nie.

- Kierowcy realizujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego nadal są zwolnieni z kwarantanny. Ten przepis się nie zmienił – wyjaśnia Alina Kucharzewska.

Sanepid wyda zaświadczenie

Pytania rodzi jeszcze jeden punkt rozporządzenia związany z pracą zagraniczną, mianowicie § 2. 2. Od dnia 27 marca 2020 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym może otrzymać, na swój wniosek, od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny określonej w § 2 ust. 2 rozporządzenia zmienianego w § 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii”.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że jest to przepis mówiący o tym, że pracownik, który na skutek nowych obostrzeń nie będzie mógł świadczyć pracy za granicą, może pobrać w sanepidzie zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach 10 maja?




Oddanych głosów: 599