Prawdziwy rozkwit uzdrowisko zaczęło przeżywać za sprawą synów dr Witczaka. Miało to miejsce tuż po przewrocie majowym. Wówczas przeprowadzono wiele inwestycji m.in. wzniesiono Łazienki III i siedzibę Zarządu Uzdrowiska, rozbudowano Dom Zdrojowy (zwany wówczas Kasynem), przeprowadzono elektryfikację. Pojawiły się nowe hotele i pensjonaty : Letnisko Oficerskie, Opolanka, Sanatorium im. Piłsudskiego.
Na początku lat 90-tych XX wieku jastrzębskie uzdrowisko przestało istnieć, gdyż nie dało się pogodzić jego działalności z górniczym charakterem miasta. – Nie inwestowano w to miejsce. Ponadto w wyniku działalności górniczej, woda solankowa zupełnie zanikła – mówi Marcin Boratyn, historyk i kierownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Chcąc uczcić 150 rocznicę powstania uzdrowiska radni zaproponowali, by w Parku Zdrojowym wybudować fontannę solankową. – O pozytywnych skutkach stworzenia fontanny chyba nie trzeba mówić. Przy tak wysokim stopniu zachorowań na górne drogi oddechowe najmłodszych mieszkańców naszego miasta, sprawa wydaje się być jeszcze pilniejsza – mówiła radna Bernadeta Magiera. – Dodatkowym argumentem może być to, że taka fontanna funkcjonowała w parku przez 50 lat jeszcze przed wojną – dodała.
Radni wybrali się na wycieczkę do Strumienia, gdzie taka fontanna powstała w 2009 roku i jest jedną z największych atrakcji okolicy. – Inwestycja nie wymaga wielkich nakładów, a może przynieść wiele korzyści – argumentowała radna Magiera.
Ze wstępnych szacunków wynika, że koszt projektu wyniósłby 70 tysięcy złotych, a roczne utrzymanie – 30 tysięcy złotych.
Władze miasta chcą zrealizować pomysł radnych. - Chcielibyśmy odtworzyć pergolę w Parku Zdrojowym, obudować np. z trzech stron szybami, a w środku wykonać koryto z solanką. W tym lub w następnym roku będziemy zlecać wykonanie projektu budowlano-wykonawczego, który oczywiście musi być uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W następnym etapie będzie można przystąpić do realizacji zadania – wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka magistratu.
Sprawa ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach może nie być taka prosta, gdyż przeszkodą są stare drzewa znajdujące się w parku. Istnieje ryzyko, że woda solankowa mogłaby się przedostawać do gleby i tym samym zaszkodziłaby korzeniom drzew. Jednak pracownicy biura konserwatora mówią, że jeśli inwestor zaproponuje rozwiązane, które nie naruszy roślinności, to zgoda na budowę solanki może zostać wydana.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kąpielisko w Zdroju. Kiedy otwarcie basenu? Ile zapłacimy za wejście?
4703Porzucony pojazd na rondzie, a w środku... broń?
4396Jak koszą trawę w mieście? Magistrat tłumaczy
2538Pędził prawie 130km/h w zabudowanym! Pirat drogowy zatrzymany w Mszanie
1940Przyjechali karawanem do zgonu, byli pijani. Pracownicy zakładu pogrzebowego z promilami
1863Skradziony w Łodzi, znaleziony w Jastrzębiu-Zdroju. Samochód o wartości 300 tys. złotych ujawniono w dziupli
+14 / -2Ulica Libowiec zostanie zmodernizowana - będzie rondo. Koszty pokryje JSW
+8 / -0Policja zatrzymała fałszywego adwokata. Przez trzy lata prowadził sprawy karne, majątkowe czy gospodarcze
+7 / -0Napaść w sklepie spożywczym. Kobieta usłyszała 8 zarzutów
+6 / -0"Stój policja!". Chciał zrobić zakupy, a zatrzymał złodzieja
+5 / -0Witacz - nowa tablica przywita wjeżdżajacych do miasta. Widzieliście?
1Papież przyjął rezygnację abpa Skworca. Nowym metropolitą został abp Adrian Galbas
1Po sesji. Anna Hetman z absolutorium i wotum zaufania
1Burze, wiatr, a nawet opady gradu. IMGW ostrzega
0Ofiarą może być każdy z nas! Handel ludźmi - jak się przed nim chronić?
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Darek 2011-10-06
10:58:39
Stanowisko konserwtora to utrapienie. Dla niego wszystko jest zabytkowe, nawet drzewa, które mają niespełna 30 lat i nic z tego, że przyczyniają się do dewastacji naprawdę zabytkowych budynków.