Posłowie nie zgodzili się na nowelizację projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. A to oznacza, że język śląski nadal nie będzie miał statusu języka regionalnego, jaki przysługuje językowi kaszubskiemu. Była to piąta w historii próba przeforsowania tego projektu. Sprawdziliśmy którzy posłowie z naszego regionu byli za, a którzy przeciw.
Tym razem posłowie głosowali projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym przygotowany przez posłankę - Monikę Rosę.
- Ponad pół miliona obywateli zadeklarowało, że mówi w języku śląskim. Te pół miliona prosi was o to, aby uznać język śląski, naszą godkę śląską, za język regionalny. Tak wiele mogło się wydarzyć przez ten rok, kiedy został złożony projekt ustawy, mogła być prowadzona edukacja w tym języku, nauczyciele mogli być szkoleni. Ślązacy mogliby w końcu poczuć, że język, o który dbają, o który się troszczą, który rozwijają dzięki działalności organizacji pozarządowych, liderów społecznych, liderek, jest dla państwa ważny, że doceniacie tę różnorodność i tę tożsamość. Pół miliona Ślązaków i Ślązaczek mówi w tym języku i prosi was o to, byście to uznali, ich tożsamość, ich kulturę. Pamiętajcie, proszę, podczas głosowania o tym, że bez wsparcia państwa ten język wymrze i nie będzie ubogacenia kultury śląskiej, ale także kultury polskiej – mówiła przed głosowaniem posłanka Monika Rosa.
Za przyjęciem projektu było 172 posłów, przeciw 245, a 10 wstrzymało się od głosu.
Przeciwni zmianom byli parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości oraz większość klubu Kukiz'15. Za nowelizacją głosowali posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej.
Jak głosowali posłowie z naszego regionu? Przeciwni uznania śląskiego za język regionalny byli:
Za głosowali:
Wynik głosowania skomentowała Monika Rosa - posłanka Nowoczesnej i autorka projektu:
Posłowie i Posłanki #pis przeciw czytaniu ustawy uznającej język śląski za język regionalny. W spisie powszechnym ponad pół miliona obywateli zadeklarowało, że używa języka śląskiego. Ale #pis boi się śląskiej kultury i tożsamości. Pamiętajcie, jesienią wybory! pic.twitter.com/T3xDZCTDVE
— Monika Rosa (@moanrosa) 13 czerwca 2019
A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pawłowice: Z siekierą na babcię. Znęcał się nad nią od kilku miesięcy
+11 / -0Rząd nagradza „kopciuchów i kombinatorów”. PAS wysyła apel do premiera
+8 / -0"Robota szuka chopa". Oferta pracy po śląsku podbija Internet!
+7 / -1Wybuch gazu w Moszczenicy. Trwa zbiórka pomocy dla strażaka
+5 / -0Przekroczył prędkość i wyprzedzał. Kara dla mieszkańca Żor
+5 / -0Śmieci w lasach to problem. Sprawcy nieuchwytni
1Budynek dawnego Urzędu Pracy na sprzedaż. W październiku przetarg
1Uwaga. Związek Emerytów i Rencistów zmienia adres
1Katastrofa ekologiczna na Odrze. Wody Polskie: sytuacja w Śląskiem się stabilizuje
0Nieprawidłowo wyprzedzał. Wylądował w kukurydzy
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 1081
~seboc 2019-06-14
16:32:15
Gwara slaska jest czescia slaskiej kultury i nalezy ja pielegnowac.
Jednak uznawanie jej za jezyk to przesada. Inaczej Slazacy mowia pod Zorami, inaczej w Cieszynie czy Ustroniu.
Ktos organizuje polityczny cyrk a konsekwencje moga byc jak w Jugoslawii.
Oficjalnie istnieja jezyki chorwacki, serbski, bosniacki i czarnogorski, ktore na sile sa upekszane jakas nowomowa. Jezyk slowenski ma 46 dialektow, co w przypadku malenkiej Slowenii oznacza, ze kazda wioska czy miasteczko mowi inaczej.