Czas na Polskę, czas na Śląskie! Województwo śląskie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym regionem w Polsce, Europie, a nawet świecie. To liczący 4,5 mln osób rynek zbytu, o bogatym kapitale ludzkim, wysokiej aktywności inwestorów, z bardzo rozwiniętą infrastrukturą gospodarczą, transportową, naukową i technologiczną, społeczną i turystyczną. Przed regionem kolejny impuls rozwojowy – transformacja energetyczna, która jeszcze umocni wizerunek Śląskiego jako centrum nowoczesnego, innowacyjnego biznesu.
Województwo śląskie już teraz stawiane jest w Europie za wzór rozwoju i wydobywania potencjału gospodarczego. Jego potwierdzeniem jest posiadanie m.in. tytułu Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości na lata 2021-2022 za wybitną i innowacyjną strategię przedsiębiorczości. Województwo śląskie jest w pierwszej dziesiątce europejskich regionów pod względem strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz efektywności kosztowej w zestawieniu przygotowanym przez fDi Intelligence na lata 2022-2023 dla Financial Times.
Województwo śląskie należy do najsilniejszych gospodarczo regionów Polski. Wytwarza się tutaj 12% Produktu Krajowego Brutto (PKB), co daje województwu drugie miejsce w kraju.
Województwo dysponuje licznymi zasobami naturalnymi, do których należą m.in.: węgiel kamienny, złoża cynku i ołowiu, pokłady metanu, gazu ziemnego, złoża margli, wapieni, kruszywa naturalnego, a także wody lecznicze, termalne i mineralne.
Zachodzące od kilku lat procesy restrukturyzacyjne powodują systematyczne zmiany w strukturze gospodarki województwa. W całym przemyśle zmniejsza się udział górnictwa i hutnictwa, branż do niedawna dominujących w gospodarce województwa, wzrasta pozycja przemysłu elektromaszynowego, informatycznego, energetyki, a najszybciej przemysłu motoryzacyjnego i spożywczego. Przyjęta Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” - Zielone Śląskie jeszcze umocniła kierunek zmian w stronę regionu nowoczesnego, przyjaznego mieszkańcom i środowisku.
Jednym z filarów wysokiej pozycji Śląskiego jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) w której działa już 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 44 mld złotych i stworzyły prawie 90 000 miejsc pracy.
Instytucje okołobiznesowe są mocnymi stronami regionu. Są to przede wszystkim agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, izby gospodarcze, izby przemysłowe, izby handlowe, cechy rzemieślnicze oraz ośrodki wspierania przedsiębiorczości, doradcze i informacji gospodarczej, a także stowarzyszenia gospodarcze. Podstawowym celem działalności organizacji wspierających przedsiębiorczość jest podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich rozwój.
Wśród instytucji i organizacji otoczenia biznesu działających na terenie województwa wymienić można m.in. Regionalną Izbę Gospodarczą, Fundusz Górnośląski, Śląski Fundusz Rozwoju, Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Śląską Izbę Rolniczą. Ważną częścią otoczenia biznesu są fundusze pożyczkowe, poręczeniowe, typu venture capital, czy parki przemysłowe i naukowo-technologiczne, powstałe w celu wspierania innowacji w gospodarce i transferu technologii.
Śląskie to drugi w kraju ośrodek badawczo-rozwojowy, do którego należą jednostki i instytuty naukowe, badawcze oraz szkoły wyższe prowadzące samodzielną działalność naukowo-badawczą lub we współpracy z biznesem. Ich działalność ukierunkowana jest przede wszystkim na ochronę środowiska, energetykę, automatykę, elektronikę i budownictwo.
Na terenie Województwa Śląskiego działa 30 szkół wyższych, w tym m.in. uniwersytety, szkoły techniczne, ekonomiczne, pedagogiczna. Do najbardziej znanych uczelni należą: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna.
Śląskie jest regionem , na którego terenie krzyżują się europejskie szlaki transportowe: korytarz III (Berlin – Wrocław – Katowice – Kraków – Lwów) oraz korytarz VI (Gdańsk – Katowice – Żylina). Województwo Śląskie uznawane jest za obszar o bardzo dobrej dostępności transportowej nie tylko dzięki istnieniu głównych szlaków komunikacyjnych, ale także z powodu bardzo dużej gęstości infrastruktury drogowej (drogi ekspresowy, szybkiego ruchu itp.).
W województwie realizuje się około 50% krajowych przewozów kolejowych. Opisując infrastrukturę kolejową na Śląsku należy wspomnieć węzeł kolejowy w Tarnowskich Górach – jeden z największych węzłów kolejowych w Europie. Transport między Bielskiem, Katowicami i Warszawą zapewnia Centralna Magistrala Kolejowa (CMK), a między Katowicami i Gdańskiem Magistrala Portowa, którymi przewożona jest większość towarów z terenu województwa. Przez region przebiegają ważne szlaki kolejowe, z których trzy są zaliczane do międzynarodowej sieci AGC. Sieć połączeń kolejowych jest stale modernizowana i rozbudowywana.
Na uwagę zasługuje również Euroterminal w Sławkowie. Jest to najbardziej na zachód wysunięty punkt styku systemów kolei szeroko- i normalnotorowej, funkcjonującej według standardów europejskich. Terminal posiada wewnętrzną sieć torów kolejowych zarówno o szerokim rozstawie, jak i w standardzie europejskim, tym samym posiada połączenie z systemem przepływu ładunków na osi Azja i Daleki Wschód – Europa Zachodnia. Polski odcinek kolei szerokotorowej stanowi Linia Hutnicza Szerokotorowa, która jest najdalej na zachód wysuniętą linią o prześwicie 1520 mm w Europie.
Jednym z kluczowych elementów transportu lotniczego w województwie jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, który znajduje się około 30 km na północ od Katowic. Korzystają z niego pasażerowie z całej południowej Polski, a nawet z Czech i Słowacji. To drugi co do wielkości port regionalny pod względem obsługi pasażerów i lider w przewozach czarterowych. Lotnisko Katowice od wielu już lat przewodzi w segmencie przewozów towarowych. Na lotnisku w Pyrzowicach obecne są m.in. następujące firmy: DHL Express, UPS, TNT i FedEx. Katowice Airport stanowi również bazę serwisową dla przewoźników jak WIZZ Air i Ryanair.
Śląskie jest ważnym ośrodkiem wystawienniczo-targowym i konferencyjnym. W Katowicach corocznie organizowany jest Europejski Kongres Gospodarczy oraz Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które są największymi imprezami biznesowymi w Europie Centralnej, tworzącymi przestrzeń do wymiany opinii elit politycznych, biznesowych, naukowych oraz przedstawicieli firm. Katowice stały się również gospodarzem wydarzeń światowych jak Szczyt Klimatyczny ONZ – COP27 czy Światowe Forum Miejskie WUF11.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,slaskie-tu-bije-nowoczesne-gospodarcze-serce-polski-i-srodkowej-europy,wia5-3266-53807.html
W pełni korzystamy z nowego ronda. Jeszcze przez tydzień będą tam pracować drogowcy
13236Przejechała z nim na masce prawie 200 metrów! Pracownik ochrony próbował zatrzymać złodziejkę
7821Pożegnano ostatniego górnika z katastrofy na Pniówku [zdjęcia]
2233Latarnie świecą w mieście nawet w dzień. Dlaczego?
1905Jastrzębie w świątecznej odsłonie. Kiedy pojawią się ozdoby?
1762To już pewne. Od stycznia autobusami pojedziemy za darmo
+46 / -18Przejechała z nim na masce prawie 200 metrów! Pracownik ochrony próbował zatrzymać złodziejkę
+24 / -5Jastrzębie jeszcze bardziej się zazieleni. Zasadzą kilkaset drzew
+9 / -3Zobaczył policjantów i zaczął uciekać. Schował się w zaroślach
+5 / -0Jechał zygzakiem, całą szerokością drogi. Pijany ukrainiec wpadł dzięki reakcji ratowników
+6 / -1Przejechała z nim na masce prawie 200 metrów! Pracownik ochrony próbował zatrzymać złodziejkę
2"Hej, poślij blika". Jastrzębianin oszukany po otrzymaniu wiadomości
1Szarpał, kopał, dusił, groził śmiercią... Dramat jastrzębianki zakończony, oprawca trafił do aresztu
1IMGW: zabieli się krajobraz. Intensywne opady śniegu w regionie
1Arcybiskup zdecydował. Z okazji Barbórki i Andrzejek w piątek dyspensa
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert