zamknij

Wiadomości

Słowny atak na A.Hetman: pani powinna wyjść do górników

2015-02-06, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Wczorajsza nadzwyczajna sesja Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój miała być okazją do dialogu między opcją rządzącą w kraju, prezesem JSW, związkami zawodowymi i radnymi. Niestety nic z tego nie wyszło, ponieważ praktycznie żaden z zaproszonych gości nie przybył na spotkanie. Za to mocne słowa padły pod adresem prezydent Anny Hetman której zarzucono, że nie okazuje moralnego wsparcia protestującym górnikom i ich rodzinom.

Reklama

Na sesję zaproszeni zostali m.in. minister gospodarki, minister gospodarki, prezes JSW Jarosław Zagórowski oraz Artur Wojtków – wiceprezes z wyboru pracowników. Żaden z nich nie znalazła czasu, by przyjechać do Jastrzębia i porozmawiać z radnymi.

Głos w sprawie sytuacji w górnictwie zabrała Anna Hetman, prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój. – Wielokrotnie rozmawiałam z pełnomocnikiem Wojciechem Kowalczykiem oraz z prezesem Zagórowskim. Zapewnili mnie, że pracownikom JSW nie grozi utrata miejsca pracy. A właśnie to dla nas samorządowców jest najważniejsze – mówiła. – Jako miasto nie mamy wpływu na to, co ustala się w spółce. Nie decydujemy też o obsadzie personalnej. Ale musimy zrobić wszystko, by nie dopuścić do niepokojów społecznych – dodała.

Danuta Jemioło, przewodnicząca Rady Terenowej Sekcji Problemowej Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju w mocnych słowach skrytykowała prezydent Hetman za to, że nie chce opowiedzieć się za żadną ze stron konfliktu. Opowiedziała, że wspierając kopalnię Kazimierz – Juliusz widziała, jak podczas manifestacji górników i ich rodzin, władze miasta ze sztandarem stały przed budynkiem magistratu.

 – Właśnie takiego akcentu u nas zabrakło. Przypomnę, że jest pani prezydentem Jastrzębia-Zdroju, a pod spółką o godny byt walczą mieszkańcy tego miasta. Wiemy, że pani niewiele może, ale może pani moralnie poprzeć górników i ich rodziny. To dla nich bardzo ważne – mówiła Jemioło. – Jest mi bardzo przykro i mam nadzieję, że chociaż górnik, a obecnie wiceprzewodniczący Buda okaże jakiś gest – dodała.

- Przechodząc z górnikami obok urzędu wołaliśmy panią. Gdzie pani była? - mówił jeden z górników obecnych na sali obrad. - Byłam wtedy w Krakowie u rektora AGH i o demonstracji dowiedziałam się dopiero wieczorem - broniła się prezydent. 

Na sesji obecna była senator Izabela Kloc, która zapytała Annę Hetman, czy już wybrała się do premier Kopacz, by opowiedzieć, co dzieje się w Jastrzębiu. – Wiem, że przed wyborami była pani u premier. A czy dziś zastukała pani do jej drzwi? Czy rozmawiałyście? Ona dzisiaj umywa ręce od tego, co tu na śląskiej ziemi się dzieje. Co dziś miasto Jastrzębie-Zdrój ma z tego, że wybrało prezydenta z PO? Tak naprawdę to pani powinna dzisiaj jednym palcem zażegnać cały ten konflikt – mówiła senator.

Prezydent Jastrzębia w odpowiedzi powiedziała, że została źle zrozumiana. – Wyraźnie powiedziałam, co zrobiłam w tej sytuacji. W każdym moim piśmie i rozmowie podkreślam, jak ważne dla miasta i dla mnie jest górnictwo. Bardzo doceniam ciężką pracę górników i uważam, że powinni otrzymywać godne wynagrodzenie za swoją pracę. Cytując mojego przyjaciela powiem, że dla dobra moich mieszkańców jestem w stanie paktować nawet z diabłem – powiedziała. 

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~fingerprints 2015-02-06
  12:10:38

  32 0

  Chetnych do zdjec z wysoko postawionymi w rzadzie osob jest multum, tylko juz dzialac, realizowac i wspierac mieszkancow (chociazby wlasnie samym pojawieniem sie) w sytuacji kryzsowej to juz nie da rady.
  Pan Buda - wielkie plakaty, pierwszy rozpoczynajacy kampanie prezydencka, gornik...
  Pani prezydent Hetman to pewnie cala kadencje bedzie sie konsultowala i dopiero na nastepne wybory bedzie mogla/umiala sie wypowiedziec ;p
  Naobiecywala, zasmiecala plakatami z malutkim, jak najmniej widocznym logiem PO, a teraz siedzi cicho jak mysz ;/

  Ci wszyscy pewnie wyjda na ostatnie rozmowy i spotkanie pod siedziba JSW i beda sie chwalic jak nie teraz to za 4 lata ze pomogli gornikom...

 • ~MsKonsternacja 2015-02-06
  13:36:52

  0 3

  Chwileczkę, to miasto, to nie tylko górnicy. Ja się w żadnym wypadku nie podpisuję pod postulatami górników i ich guru. Pani Danuta Jemioło niech się nie wypowiada za mieszkańców. Nie podobają mi się demonstrujący naćpani, pijani "górnicy". Teraz cała polska wie, kto mieszka w Jastrzębiu. Na ulicach słychać wulgaryzmy. Atakowanie dziennikarza, ten obłęd w oczach, piana na ustach... To przecież jakaś naćpana hołota... Górnik wypowiadający się do mikrofonu przed kamerą "na żywo", że zap.....la na kopalni 6 lat i zarobił damski ch.j. W trakcie relacji na żywo widać na bagażniku auta butelkę wódki i karton z sokiem. Pikietujący polewają sobie i piją. Na zdjęciach "tujastrzebie" widać dziecko atakujące kukłę prezesa... Żenada. Wstyd się przyznawać, że się jest mieszkańcem tego miasta, a mieszkam tu od 1977 roku.

 • ~sklex 2015-02-06
  18:33:44

  0 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wprowadzenie programu 800+ zamiast 500+ jest dobrym pomysłem?


Oddanych głosów: 919