„Wymień stary kocioł. Zostało tylko 100 dni!” - taki napis był wyświetlany w czwartkowy wieczór na elewacji katowickiego Spodka. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego chcieli przez to przypomnieć, że jesteśmy na ostatniej prostej wdrażania kolejnego, ważnego etapu uchwały antysmogowej na Śląsku.
Działacze Polskiego Alarmu Smogowego ze Śląska zorganizowali wczoraj wieczorem przed Spodkiem happening. Miał on przypomnieć, że zgodnie z obowiązującą w województwie śląskim tzw. uchwałą antysmogową, do 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy muszą wymienić kotły starsze niż 10 lat lub te bez tabliczki znamionowej.
Antysmogowi aktywiści liczą, że będzie to krok milowy w walce ze smogiem w naszym regionie.
- Fatalnej jakości powietrze zatruwa mieszkańców woj. śląskiego przez cały sezon jesienno – zimowy. Odpowiadają za to stare kotły – kopciuchy, w których spala się kiepskiej jakości węgiel. W efekcie takie miejscowości jak Rybnik, Żywiec czy Pszczyna są na czele najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej – przypomniał Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego.
Nagalewski podkreślił, że choć nie wiadomo ile kopciuchów po 1 stycznia 2022 roku nadal będzie eksploatowanych, to ich właściciele muszą liczyć się z konsekwencjami. Mówił o nich Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.
- Po 1 stycznia takie organy jak straż gminna, miejska czy policja będą mogły karać „kopciuchów” mandatami karnymi w wysokości do 500 złotych. Upoważnieni przez prezydenta, burmistrza czy wójta urzędnicy będą mogli występować o ukaranie do sądów – wylicza Kuczma.
Jak dodaje, jest jeszcze jedna droga walki z właścicielami „kopciuchów”.
- To droga administracyjna. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, mając wiedzę o eksploatacji zakazanego kotła, winni wszczynać postępowania administracyjne z artykułu 363 Prawa ochrony środowiska, nakazujące osobie fizycznej zaniechanie negatywnego oddziaływania na środowisko, czyli po prostu natychmiastową wymianę kotła – tłumaczy Zdzisław Kuczma.
Aleksandra Antes – Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego zwróciła uwagę, że mieszkańcy województwa śląskiego mieli sporo czasu na wymianę starych kotłów. Uchwała antysmogowa obowiązuje bowiem od 2017 roku.
- A do tego przez te wszystkie lata była możliwość pozyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze, były też dotacje na poziomie poszczególnych gmin – zauważa działaczka.
Dlaczego więc tak wiele osób zlekceważyło nowe prawo i – co już pewne – w wielu przypadkach nie zdąży z wymianą kotłów?
- Moim zdaniem zawiodły władze województwa i włodarze poszczególnych gmin. Zabrakło porządnej kampanii informacyjnej, uświadamiającej obywatelom konsekwencje nowych regulacji prawnych – uważa Aleksandra Antes – Szewczyk.
Przypomnijmy najważniejsze daty związane z uchwałą antysmogową w województwie śląskim:
od 1.01.2022 r. - zakaz używania kotłów wyprodukowanych w 2006 roku i starszych oraz kotłów bez tabliczki znamionowej
od 1.01.2023 r. - zakaz używania kotłów wyprodukowanych w latach 2007-2013
od 1.01.2026 - zakaz używania kotłów od 2013 roku do 31.08.2017 r.
od 1.01.2028 – zakaz używania kotłów klasy 3. i 4.
Przypominamy, że w całej Polsce trwa akcja społeczna Karny Kopciuch. To akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,smogowa-studniowka-na-katowickim-spodku-pojawil-sie-ogromny-napis,wia5-3266-49830.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Jastrzębianin podejrzany o zabójstwo dziennikarza. Szuka go policja
18667Pawłowice: Przy szkole lądował śmigłowiec LPR
5084Bracia zatrzymani za uchylanie się od płacenia grzywny
2225Wszystko o wybuchach metanu. Ratownik: "Zawsze idziemy po żywych"
2071Jastrzębscy policjanci zatrzymali podejrzanego o przemyt narkotyków
2008Jastrzębianin podejrzany o zabójstwo dziennikarza. Szuka go policja
+12 / -0Kolej ma wróćić do Jastrzębia, projekt kosztuje ponad 500 milionów
+10 / -1JSW: akcja ratownicza jest ciężka. Do przodka pozostało 80m
+11 / -2Wiadukt na alei Piłsudskiego po testach obciążeniowych. W czerwcu otwarcie
+6 / -0Kibice oddali cześć zmarłym górnikom
+7 / -1Potrącenie na pasach. 71-latek trafił do szpitala
1Koleje Śląskie mówią o „uproszczeniu” cennika. My widzimy podwyżki
1JSW: Tomasz Cudny ponownie prezesem. Rada Nadzorcza wybrała zarząd
1Poraniona twarz to nie jedyna kara dla pijanego rowerzysty, zapłaci 2500 zł
1Wracają Dni Jastrzębia. Znamy harmonogram
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 734