Closer Acoustics to maleńka manufaktura z Jastrzębia-Zdroju, działająca nieprzerwanie od 2013 roku, zajmująca się produkcją sprzętu audio, należącego do segmentu premium. O tym, dla kogo przeznaczone są produkty firmy, czym zachwycił się Andy Sheppard i o współpracy z maestro Adamem Sztabą opowiada Śląskiemu Biznesowi właściciel, Jacek Grodecki.
Trzon firmy Closer Acoustics z Jastrzębia-Zdroju tworzą zaledwie trzy osoby: właściciel, Jacek Grodecki, jego brat Andrzej oraz Robert Rolof, odpowiedzialny za konstrukcję elektroniki.
Tymczasem ta niepozorna na pierwszy rzut oka manufaktura może pochwalić się gronem zadowolonych klientów nie tylko z Polski, ale też z Francji, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytani, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Japonii.
Closer Acoustics zajmuje się przede wszystkim produkcją sprzętu audio, kolumn głośnikowych oraz lampowych wzmacniaczy dźwięku czy zaawansowanych przedwzmacniaczy gramofonowych. Firma realizuje projekty na zamówienie wraz z doborem komponentów audio.
Czym produkty Closer Acoustics różnią się od takich z sieciówek, czy nawet profesjonalnych sklepów muzycznych?
W sieciówkach to już taki najbardziej podstawowy sprzęt, są sklepy bardziej specjalistyczne - tłumaczy właściciel firmy, Jacek Grodecki. - My natomiast produkujemy głównie kolumny i głośniki szerokopasmowe.
Co to znaczy?
To taki głośnik, który jest w stanie odtworzyć większość pasma słyszalnego przez człowieka. Tego typu kolumny były standardem kilkadziesiąt lat temu, później nastała moda na kolumny wielogłośnikowe, w których pasmo niskotonowe basowe jest odtwarzane osobnym głośnikiem, średniotonowe - średniotonowym, a wysokotonowe – wysokotonowym, czyli taka kolumna ma zamontowane trzy przetworniki - wyjaśnia nasz rozmówca.
Jacek Grodecki wspomina, jak zaczęła się historia firmy Closer Acoustics.
Kiedy postanowiłem wrócić do muzyki z płyty winylowej, szukałem dla siebie gramofonu. I wpadłem w środowisko związane z budową gramofonów, oparte o stary, bo z lat 60, szwajcarski gramofon marki Lenco. Ze zmodyfikowanym samodzielnie gramofonem Lenco L75 pojechałem do Belgii, na spotkanie z fanami tego modelu z całej Europy. Tam po raz pierwszy zetknąłem się z kolumną zbudowaną na głośniku szerokopasmowym. To było swojego rodzaju objawienie - opowiada.
I dodaje:
Kiedy wróciłem, zacząłem się tym interesować i pochłonęło mnie to do tego stopnia, że zbudowałem kilka prototypów na starych głośnikach szerokopasmowych firmy Philips.
Wtedy Jacek Grodecki zaczął szukać producentów, specjalizujących się w tego typu przetwornikach i tak trafił na francuski Supravox.
Głośniki produkowane przez Closer Acoustics charakteryzuje też nietypowa obudowa.
Od początku starałem się znaleźć dla każdej powstającej kolumny odpowiedniej, nietypowej obudowy - mówi Jacek Grodecki. - Chodziło o to, żeby wytwarzany dźwięk był jak najbardziej zbliżony do naturalnego – i tak powstały Adam i Eva – nasze pierwsze kolumny z głośnikami szerokopasmowymi Supravox.
Następnie w poszukiwaniu najwyższej jakości szerokopasmowców, za radą francuskich znawców tematu, nasz rozmówca skontaktował się z francuską rodziną Fertin, która od lat 60-tych produkuje głośniki szerokopasmowe. Obecnie tradycje zapoczątkowane przez ojca - Michela Fertin - kontynuuje córka Catherine pod marką EMS (Electro Magnet Speaker).
Produkowane przez nich przetworniki wykorzystujemy teraz do budowy naszych kolumn - dodaje Jacek Grodecki.
Jacek Grodecki nie kryje satysfakcji z tego, że produkowany w Jastrzębiu sprzęt cieszy się popularnością i uznaniem wśród autorytetów muzycznego świata.
Nasza seria kolumn Vigo spodobała się do tego stopnia, że w zeszłym roku wypuściliśmy zestaw sygnowany przez meastro Adama Sztabę, składający się z kolumn Vigo EX i najwyższej wersji wzmacniacza lampowego 300B Provocateur - opowiada właściciel Close Acoustics.
Nie waham się powiedzieć, że zakupiony u nas sprzęt może poslużyć na całe życie – mówi z przekonaniem Jacek Grodecki.
Firma właśnie przedstawiła najnowsze "dziecko". To głośnik Ogy, kolumna dostępna w trzech wariantach kolorystycznych, młodszy brat dużo większego głośnika Vigo.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,swiat-brzmi-stad-pieknie-skad-ze-slaska-foto,wia5-4-6549.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
DK78. Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w toku. Zobacz postęp prac (wideo)
14Co ma Śląsk do piernika? Tradycyjne są z Torunia, najpiękniejsze z Mikołowa!
14Powstanie 120 km velostrad w Metropolii. Budowa pierwszych ruszy w 2023 roku
12E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
12Węgiel po 3000 zł/ za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
12Wykorzystujesz firmowy samochód do celów prywatnych? Rząd zmienia zasady rozliczania
0Łatwiej o kredyt bez wkładu własnego. Dlaczego rząd liberalizuje program?
0Katowice: Park Śląski podpisał umowę na pierwszą część modernizacji Kanału Regatowego
0PILNE! Związkowcy rozpoczęli protest w PGG
0To oni urządzą przestrzeń za twoim oknem. Meble miejskie z Gliwic podbijają Polskę i świat (foto)
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 771
~seboc 2022-05-08
18:40:41
"To taki głośnik, który jest w stanie odtworzyć większość pasma słyszalnego przez człowieka. Tego typu kolumny były standardem kilkadziesiąt lat temu, później nastała moda na kolumny wielogłośnikowe, w których pasmo niskotonowe basowe jest odtwarzane osobnym głośnikiem, średniotonowe - średniotonowym, a wysokotonowe – wysokotonowym"
Taki doskonaly glosnik nie istnieje. Ogranicza to fizyka, Czym wiekszy glosnik, tym wieksza bezwladnosc podczas przyspieszania i tym wieksze znieksztalcenia.
Sluchawki to co innego, bo sa male i powyzszy problem jest znacznie, znacznie mniejszy.
Kilkadziesiat lat temu produkcja sprzetu audio byla w powijakach. Glosniki byly, jakie byly, bo i mozliwosc rejestracji i odtwarzania dzwieku byly lipne.
" głośnik, który jest w stanie odtworzyć większość pasma"
To wciskanie ludziom kitu. Ale gratuluje biznesu. Tzw. audiofile to zboczency bez jakiejkolwiek wiedzy o fizyce i funkcjonowaniu swiata, poslugujacy sie innymi kryteriami i gotowi wydac pieniadze na pierdoly.