zamknij

Wiadomosci

Szef Solidarności Górniczej: rząd myli się w kwestii rekompensaty za deputat

Jarosław Grzesik, szef Górniczej Solidarności w krytycznych słowach wypowiedział się o ustawie rekompensującej odebrany deputat węglowy. - Rząd postanowił wziąć przykład z poprzedników i całkowicie zignorować głosy krytyczne - twierdzi związkowiec.

Komentarz Jarosława Grzesika publikuje strona internetowa Solidarności Górniczej: - Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla weszła w życie. Nowe przepisy poparło 423 posłów przy jednym głosie sprzeciwu i 10 wstrzymujących się. Senatorowie zignorowali zgłoszone poprawki, również te zaproponowane przez górniczą "Solidarność". Na koniec swój podpis złożył prezydent. Tym samym osoby zainteresowane mogą składać wnioski o wypłatę jednorazowej, 10-tysięcznej rekompensaty za utracony deputat węglowy.

Reklama

Jedna z podstawowych zasad etycznych w medycynie brzmi "primum non nocere" czyli "po pierwsze - nie szkodzić". Proces leczenia należy prowadzić skutecznie, ale tak, by pacjent nie poniósł "przy okazji" dodatkowego uszczerbku na zdrowiu. Według mnie reguła ta powinna obowiązywać również w polityce. Jeśli chodzi o bezpłatny węgiel, rząd ją złamał: wziął się za naprawę szkody, jaką były niesprawiedliwe decyzje podjęte przez zarządy spółek węglowych z nominacji koalicji PO-PSL, ale zrobił to w sposób nieudolny, wyrządzając ludziom krzywdę. Bo jak inaczej nazwać sytuację, w której 235 tysiącom osób pozbawionych deputatu przyznaje się prawo do rekompensaty, a 12 tysiącom osób będących w identycznym położeniu odmawia się tego prawa? Co gorsza, poszkodowanym nawet nie próbowano zaproponować czegokolwiek innego, a poprawki korygujące projekt, jak już na wstępie wspomniałem, odrzucono.

K. Gadowski (PO): rząd w białych rękawiczkach likwiduje możliwość pobierania deputatu

Nie rozumiem, dlaczego w tej akurat sprawie władza postanowiła wziąć przykład ze swoich poprzedników i - tak jak to oni mieli w zwyczaju - całkowicie zignorować głosy wyrażające krytykę wobec niektórych zapisów projektu. Może rządzący posłużyli się czystą arytmetyką - stwierdzili, że 235 tysięcy osób coś dostanie, więc 12 tysięcy może pozostać z niczym? Takie stawianie sprawy to "woda na młyn" dla opozycji. I dzisiaj można chyba powiedzieć wprost: jeśli pomysłodawcy takich, a nie innych zasad wypłaty rekompensat myśleli, że sprawę bezpłatnego węgla definitywnie rozwiążą, grubo się mylili. Postępując niesprawiedliwie wobec 12-tysięcznej grupy ludzi, która prawo do deputatu utraciła bez swojej winy, rząd tej palącej kwestii nie zamknął, a na dodatek dał "paliwo" innym ugrupowaniom politycznym, które temat będą zapewne regularnie "odgrzewać".

Politycy, którzy ignorują zasadę "primum non nocere" i krzywdzą drugiego człowieka, szkodzą również samym sobie, choć początkowo tego nie dostrzegają. Najczęściej przekonują się o tym dopiero w dniu wyborów, kiedy tracą władzę.

Teraz jest czas, by wyciągnąć wnioski i zrekompensować odebrany węgiel tym, którym go nie zrekompensowano. Potem czasu może już nie być.

To nie pierwszy raz, kiedy Solidarność Górnicza krytykuje rząd za ustawę o rekompensacie. Kiedy jeszcze dokumentem zajmował się parlament, Platforma Obywatelska proponowała związkowcom wspólne działania. Ze współpracy nic jednak nie wyszło.

Czy waszym zdaniem szef Solidarności Górniczej ma rację?

Oceń publikację: + 1 + 138 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~Inspektor Pracy 2017-11-02 19:29:31

    Smucą mnie takie wypowiedzi ,kolega chyba nie odrobił lekcji i nie przeczytał dokładnie Ustawy . Jest to Rekompensata w polubowny sposób rozwiązująca w wobec przynajmniej części nabrzmiały problem. Kto nie chce nie musi korzystać ,może zalożyć proces ,uzyskać nakaz którego przedawnienie po wyroku to aż 10 lat a odsetki będą rosły. Jest to więc w przeciwieństwie do sugestii Gadowskiego wybór..przeciwny temu co Oni ci z PO uczynili art 21 Ustawy Pomostowej okradając spracowanych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach wstecznie ,robotnikow z prawa do emerytury w stosownym dla nich wieku. Głownie ludzi Slaska ,pracownikow także kopalń (powierzchni) . Zaproponowali Im rekompensaty za utracone prawo ale pod warunkiem ze dozyją do dwókrotnie wydluzonego Im wieku emerytalnego (najpier 67 a teraz 65) i wszystko w sytuacji "kogo lekarz nie dopuści do dalszej pracy na zajmowanym stanowisku mozna zwolnić", I Wy na to patrzcie i Wy Solidarnośc na to pozwalacie akceptując nadal ten stan. Jest na 500 zl dla dzieci (dobrze) ale nie ma na emerytury dla spracowanych -nie uchwaliliście nawet głownego wieku stażu np 45 lat pracy aby ograniczyć tą POlską podlość w wieku emerytalnym!

    10 7
  • ~Inspektor Pracy 2017-11-02 19:36:21

    Smucą mnie takie wypowiedzi ,kolega chyba nie odrobił lekcji i nie przeczytał dokładnie Ustawy . Jest to Rekompensata w polubowny sposób rozwiązująca w wobec przynajmniej części nabrzmiały problem. Kto nie chce nie musi korzystać ,może założyć proces ,uzyskać nakaz którego przedawnienie po wyroku to aż 10 lat a odsetki będą rosły. Jest to więc w przeciwieństwie do sugestii Gadowskiego wybór..przeciwny temu co Oni ci z PO uczynili art 21 Ustawy Pomostowej okradając spracowanych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach wstecznie , robotników z prawa do emerytury w stosownym dla nich wieku. Głownie ludzi Slaska ,pracowników także kopalń (powierzchni) . Zaproponowali Im rekompensaty za utracone prawo ale pod warunkiem ze dozyją do dwukrotnie wydłużonego Im wieku emerytalnego (najpierw 67 a teraz 65) (wydłużono o 5 lat a później jeszcze o 2--- i wszystko w sytuacji "kogo lekarz nie dopuści do dalszej pracy na zajmowanym stanowisku mozna zwolnić", I Wy na to patrzcie i Wy Solidarnośc na to pozwalacie akceptując nadal ten stan. Jest na 500 zl dla dzieci (dobrze) ale nie ma najpierw na emerytury dla spracowanych -nie doprowadziliście do uchwalenia nawet głównego ,nadrzędnego wiekiem -- stażu np 45 lat pracy na emeryturę bez wzgledu na wiek aby ograniczyć tą POlską podłość w wieku emerytalnym! Robotnicy z długoletnim stażem chodzą po śmietnikach.

    6 10

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.