W poprzednim tygodniu odbył się finał 49. edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia. W Panteonie Górnośląskim wręczono nagrody. Jedna z nich trafiła do Heleny i Leona Białeckich. Nagrodę w ich imieniu odebrał syn. To zaszczytne wyróżnienie zostało przyznane za niezwykły dorobek literacki oraz społeczną działalność na rzecz lokalnej kultury i historii.
Ligoniowe Laury są najstarszą, bo przyznawaną od 1963 roku, prestiżową nagrodą regionalną. Wyróżniają one osoby i instytucje, które poprzez wartości chrześcijańskie oraz znaczący wkład w rozwój duchowy i cywilizacyjny Śląska, zasłużyły na uznanie. Nagrodę przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W tym roku laureaci zostali ogłoszeni podczas uroczystej gali w Panteonie Górnośląskim. Wśród wyróżnionych znaleźli się Helena i Leon Białeccy, prof. Krzysztof Wieczorek oraz Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Helena i Leon Białeccy otrzymali Śląską Nagrodę im. Juliusza Ligonia za swoją wieloletnią pracę wychowawczą, ofiarną służbę społeczną oraz pasję wydawniczą. Doceniono również ich wytrwałość w dokumentowaniu lokalnej historii, tradycji i obyczajów ziemi jastrzębskiej. Laudację na ich cześć wygłosił Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Mamy tu ludzi, którzy swoją codzienną pracą, poświęceniem, zaangażowaniem tworzyli rzeczy wielkie i to pro publico bono. To są ludzie, którzy zasługują na to, żeby ich nazywać cichymi bohaterami codzienności. (…) Niezmiernie się cieszę, że Kapituła Nagrody Ligonia honoruje takich ludzi. (…) Twórczość Białeckich jest skierowana do zwykłego człowieka, który też przecież ma prawo wiedzieć, skąd pochodzi. (…) Białeccy dociekają prawdy i są jej wierni - podkreślił Marcin Boratyn.
Nagrodę odebrał w imieniu rodziców ich syn, Leszek Białecki, który podzielił się radością, jaką to wyróżnienie przyniosło jego rodzicom. Państwo Białeccy są cenionymi nauczycielami z Szerokiej, którzy wydali ponad 25 książek, tworząc je z pasji i bezinteresownie. Ich praca jest poświęcona przywiązaniu do rodzinnej ziemi i zachowaniu pamięci o ważnych wydarzeniach.
Państwo Białeccy to dla mnie symbol miłości, wyrażający się nie tylko w ich pięknym małżeństwie i sposobie, w jaki opowiadają o swoim życiu, ale też w miłości do ziemi, w której się wyrasta - powiedział przewodniczący Kapituły ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, oceniając niezwykle bogaty dorobek zawodowy i twórczy laureatów Ligioniowych Laurów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Cztery medale za cztery projekty. Sukces uczniów "Sobieskiego" w Tajlandii!
+5 / -0Statuetki wręczone! Święto wolontariuszy 2024 w Żorach przeszło do historii (zdjęcia)
+2 / -0Uroczystość na Placu Zdrojowym. Ślubowali młodzi mundurowi z III LO [FOTO]
+1 / -0Dziś Dzień Wagarowicza. Czy nadal jest obchodzony przez uczniów? [SONDA]
+2 / -2Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert