zamknij

Wiadomości

Szybka kolej i park naukowo-badawczy. Oto nowe pomysły radnych

2012-02-27, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Kompleksowa rewitalizacja Parku Zdrojowego, obwodnica łącząca węzeł autostrady A1 w Mszanie z ul. Cieszyńską, park naukowo-badawczy oraz szybka kolej. To najnowsze koncepcje radnych, o których dofinansowanie ze środków unijnych będzie starało się miasto.

Reklama

Tadeusz Sławik, przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój powiedział, że miasto ma szansę na dofinansowanie nawet 75% kosztów inwestycji, ze środków unijnych z okresu programowania 2014 – 2020. Dlatego, Prezydium Rady spośród wielu koncepcji wybrało cztery, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta.

Pierwsza z nich zakłada kompleksową rewitalizację Parku Zdrojowego. – Bardzo wiele zostało tam już zrobione, lecz trzeba zainwestować kolejne pieniądze, by to miejsce znów stało się perłą naszego miasta i miejscem romantycznych spotkań – wyjaśnił Tadeusz Sławik.

 

Oprócz fontanny i tężni solankowej radni chcą, by odnowiono wszystkie jary, wąwozy, chodniki i ścieżki. Ponadto chcą utworzyć galerię na świeżym powietrzu, w których znalazłyby się pomniki osób zasłużonych dla Jastrzębia-Zdroju.

 

Drugi projekt dotyczy budowy obwodnicy biegnącej od węzła autostrady A1 w Mszanie do ulicy Cieszyńskiej, czyli ulicami Ranoszka i Wyzwolenia.

 

Przewodniczący Sławik nie ukrywa, że największym wyzwaniem, a jednocześnie szansą jest trzecia koncepcja, która zakłada stworzenie parku naukowo – badawczego na terenie byłej kopalni Moszczenica. – Planujemy wykorzystać istniejący budynek starej łaźni i przekształcić go na obiekt wielofunkcyjny. Powstałby tam park naukowo-badawczy, gdzie prezentowane byłyby surowce, z których słynie Jastrzębie. Ponadto centrum edukacji naukowo-technicznej, coś na wzór Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Trzecim podmiotem byłby inkubator przedsiębiorczości, gdzie na pomoc mogłyby liczyć wszystkie osoby, myślące o założeniu własnej działalności gospodarczej – mówi Tadeusz Sławik.

 

Ostatnim pomysłem jest przywrócenie kolei na trasie Jastrzębie – Pawłowice – Żory – Katowice. – Przyjeżdżalibyśmy samochodem pod stację, wsiedlibyśmy do pociągu i w godzinę bylibyśmy w Katowicach. To, co kilka miesięcy temu mogło być uznane za abstrakcję, dziś staje się realne. Unia jest otwarta na takie projekty, bo wybudowanie kolejnych pasów jezdni jest niemożliwe. Dlatego trzeba przechodzić z transportu prywatnego na publiczny – mówi przewodniczący Sławik.

 

Na razie nie wiadomo, ile projektów uda się zrealizować. Wszystko zależy od uzgodnień z sąsiednimi miastami oraz ilości dostępnych środków pieniężnych. – Każde miasto z subregionu ma swój kluczowy projekt, który będzie starało się zrealizować. Dlatego ważna jest rozmowa, by wybrać te ponadlokalne i najbardziej strategiczne. Trzeba myśleć tak, by każde miasto mogło skorzystać z unijnego wsparcia – stwierdził Tadeusz Sławik.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2012-02-27
  00:59:36

  0 0

  Jestem Tylko ciekawy czy za te pieniądze które maią dostać Jastrzębianie doczekają sie jakiegoś solidnego miejsca gdzie można sie spotkać lub posiedzieć w WEEKENDY popołudnia np chodzi mi rynek duży plac zabaw. A nie że Same Supermarkety. Przecież w Jastrzębiu nie mieszkają jacyś ludzie co zarabiają po 4tys miesięcznie i pozwolą sobie na zakupy w tych Sklepach Jastrzębianie co w o tym sadzicie ??

 • ~SJZ 2012-02-27
  22:43:14

  0 0

  Ciekawe kto będzie korzystał z tego parku i nauczał i badał. Już to widzę, jak jastrzębie stanie się stolicą nauki.

 • ~UNO 2012-02-27
  22:50:53

  0 0

  Wszyscy tylko by narzekali, a kiedy mamy szansę na zmianę, to nadal nie widać głosów za, tylko wszyscy chcieliby czegoś innego, bo to lepsze, ciekawsze etc. Ciekawe jakby nic nie robili, na co byście wtedy narzekali.

 • ~lewicowy 2012-02-27
  23:04:24

  0 0

  Założenia ciekawe, ale... Po co to komu. Nie lepiej stworzyć nowe miejsca pracy, bo bezrobocie to największe zagrożenie w dzisiejszych czasach! Wiem, że Jastrzębie musi wypięknieć, ale najpierw praca dla ludzi, potem wygody. Na koniec, po co mi szybka kolej, skoro mogę pracować w swoim mieście i je wzbogacać?

 • ~wujo 2012-02-28
  07:16:41

  0 0

  Ależ to właśnie są miejsca pracy!
  z tą kolejką to trochę kosmos, wybudowanie linii od nowa (i to najlepiej nowym śladem, bo wszyscy pamiętamy, jak te pociągi dookoła Jbia jeździły) to co najmniej dziesiątki milionów.
  Mi w Jbiu brakuje jakiegoś centrum sportowego, typu basen plus jakieś inne strzelnice, kręgielnie. Ale bez wodotrysków typu drogi w utrzymaniu aquapark. Za to z biletami dla dzieci po złotówkę. Umieściłbym to w jakimś centralnym miejscu, może na nieużytkach w centrum. Wokół tego możnaby zaaranżowac jakieś centralne miejsce spotkań młodzieży.

 • ~mieszkaniec 2012-02-28
  13:50:07

  0 0

  Taaak Chcemy miec METRO i kolejke górską na kasprowy Pozatym prosimy o dostęp do Adriatyku !!!! Jesli nie robimy pikiete !!!!

 • ~ 2012-02-29
  13:23:30

  0 0

  Dziwią mnie niektóre opinie, protestujące przeciwko reaktywacji połączeń kolejowych.
  Jestem za tym by w Jastrzębiu odbudować połączenie kolejowe, jednak najpierw Miasto powinno przejąć nieodpłatnie ten ślad po linii kolejowej od Ministerstwa Komunikacji, by PKP nie było właścicielem bo zmarnuje wysiłek miasta.

 • ~mieszkaniec 2012-02-29
  16:09:17

  0 0

  Noooo ale po co Ci kolej ? nie lepiej by bylo udac sie z Jastrzębia STENALINE prosto np np do szwecji ? xD

 • ~mieszkaniec 2012-02-29
  16:16:25

  0 0

  Ale wiecie co Tramwaje nie byly by glupie... Tego sie nikt nie spodziewal . Nie ma miast nowych gdzie funkcjonuja tramwaje... Dodalo by to poklasku Jastrzebiu oraz szumu wielkiego miasta. Nosz wiadomo ze to tylko mysl bez prawa bytu.... spokojnie wiec swirusy :DD

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 723