To była spokojna niedziela. Jastrzębski pewnie pokonuje BBTS Bielsko-Biała

2023-01-17, Autor: lk

Po awansie do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, Jastrzębski Węgiel wrócił na ligowe parkiety. W ramach 20 kolejki PlusLigi wicemistrzowie Polski podejmowali ostatnią drużynę w stawce, BBTS Bielsko-Biała. Faworyt był tylko jeden.

Spotkanie zaczęło się od dobrej gry obronnej gości oraz skutecznych akcji Jastrzębskiego, czego konsekwencją był wyrównany wynik. Dobra gra Hadravy i Szymury na siatce oraz pojawiające się błędy gości, pozwoliły jastrzębianom zbudować przewagę - 16:12. Gospodarze z akcji na akcję grali coraz swobodniej, a po asie serwisowym Toniuttiego byli o krok od wygrania seta - 21:14. Po chwili seta zakńczył Szymura plasując piłkę na blok rywali.

BBTS w drugim secie wzmocnił zagrywkę, miejscowi dopuścili się kilku autowych zagrań, przez co do połowy seta wynik był wyrównany. Później Jastrzębski wrzucił drogi bieg i zaczął budować przewagę mocnymi atakami, głównie w wykonaniu Hadravy - 21:17. Górnicza drużyna szybko miała piłkę setową w górze, a "gwóźdź" wbity przez M'Baye dał stan 2:0 w meczu.

Fornal już na początku trzeciej odsłony meczu punktował zagrywką, dając prowadzenie jastrzębianom - 3:1. Skuteczne ataki Jastrzębskiego i niedokładności gości, szybko podwyższyły korzystny wynik miejscowych - 10:5. Bielszczanie byli widocznie słabszą drużyną, a gra punkt za punkt, na którą pozwalali miejscowi, nie mogła odmienić wyniku - 17:12. Bielska ekipa nie była w stanie zagrozić wicemistrzom kraju, ulegając w trzech setach. Ostatni punkt meczu padł po kontrataku Szymury ze skrzydła.

Jastrzębski Węgiel dopisując trzy punkty do ligowej tabeli, awansował na pozycję wicelidera z dorobkiem 46 punktów, tracąc cztery punkty do pierwszej Resovii Rzeszów.

MVP: Jakub Popiwczak (Jastrzębski Węgiel)

Jastrzębski Węgiel - BBTS Bielsko Biała 3:0 (25:17, 25:19, 25:19)

Jastrzębski Węgiel poznał rywala 1/4 Pucharu Polski

Jastrzębianie z pozycji lidera tabeli wszedł do 1/4 finału Pucharu Polski, do którego uzyskało awans sześć najlepszych drużyn PlusLigi po rundzie zasadniczej. Pozostałych uczestników wyłoniły eliminacje z poprzednich rund.

Jastrzębianom w meczu 1/4 Pucharu Polski przyjedzie się zmierzyć z rewelacją II ligi, drużyną CHKS Arka Chełm, która wyeliminowała z rozgrywek I-ligową Avię świdnik wygrywając w trzech setach. Wynik może zaskakujący, jednak drugoligowiec budowany był z myślą o awansie do wyższej ligi, a pierwszy poważny sprawdzian dla Arki jest właśnie w rozgrywkach Pucharu Polski. Obecnie ekipa z Chełma zajmuje fotel lidera II ligi. Mimo dobrych wyników, faworytem meczu 1/4 PP będzie Jastrzębski Węgiel, który jest jednym z faworytów Pucharu Polski. Mecz Arki z Jastrzębskim zaplanowano na 1 lutego w Chełmie.

Grono PlusLigowych drużyn, które zagrają w kolejnej rundzie uzupełnił również I-ligowy MKS Będzin.